Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan: 'Öğretmenlerimize 3600 Ek Gösterge Hayırlı Olsun'

Erdoğan: 'Öğretmenlerimize 3600 Ek Gösterge Hayırlı Olsun'

Öğretmenlik meslek kanunu çıkarmak için gerekli hazırlıkları tamamladıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, '3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız haklar şimdiden hayırlı olsun' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Öğretmenler Günü için düzenlenen '81 İlden 81 Öğretmen ile Yemek' programında açıklamalarda bulundu. Erdoğan özetle şunları kaydetti:

'Bu anlamlı gün vesilesiyle tüm öğretmenlerimize şahsım, eşim ve milletim adına şükranlarımı sunuyorum. Görevi başında şehit olanlar ile afetlerde, kazalarda yitirdiklerimiz başta olmak üzere dâr-ı bekaya uğurladığımız tüm eğitim-öğretim camiamızın neferlerini rahmetle yad ediyorum. 

Şenay Aybüke Yalçın kızımıza, Necmettin Yılmaz evladımıza ve daha nice kahraman eğitimcilerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Bugün emekliliğini yaşayan öğretmenlerimize de fedakarlıkları için teşekkür ediyorum. Üzerimde emeği olan bütün öğretmenlerime şükranlarımı sunuyorum.

"Bütçede en büyük payı eğitime ayırdık"

"Bütçede en büyük payı eğitime ayırdık"

Son 19 yılda eğitim-öğretimin her alanında attığımız adımlarla öğretmenlerimize minnet borcumuzu yerine getirmeye çalıştık. Göreve geldiğimizde en önemli mesele altyapı eksikliğini gidererek okullarımızı ileri standartlara kavuşturmaktı, kavuşturduk. Derslik sayımızı 343 binden 601 bin seviyesine çıkartarak ülkemizin her köşesini modern eğitim kurumlarıyla donattık. Mevcut öğretmen sayımızın yüzde 73'ü bizim dönemimizde atandı. 2002'de ilköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayısı 36 iken bu sene aynı sayı 23'e indi. Ortaöğretimde bu rakam 30'dan 22'ye geriledi. Öğretmen başına düşen öğrenci sayısı ilköğretimde 28, ortaöğretimde 18 iken bu sene aynı sayı ilköğretimde 15, ortaöğretimde 13 olmuştur.  

Müfredatta yaptığımız reformlarla evlatlarımıza daha modern, özgür, kendi kabiliyetlerine daha uygun dersleri seçme imkanı sunduk. Çocuklarımızın bir kısmının ayağına pranga vuran katsayı uygulamasını kaldırarak mesleki eğitimi çok daha cazip hale getirdik. Son 19 yılda bütçede en büyük payı daima eğitime tahsis ettik. Önümüzdeki yıl için eğitim bütçemizi 274 milyar 385 milyon lira olarak belirledik. Bu rakam merkezi yönetim bütçesinin yüzde 15,7'sine tekabül ediyor. Böylece, ülkemizi dünyanın devler ligine taşıma mücadelemizin odağında eğitimin bulunduğu gerçeğini bir kez daha ortaya koyduk.

"Öğretmenlerimize bazı müjdeler vermek istiyorum"

"Öğretmenlerimize bazı müjdeler vermek istiyorum"
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

2023'e giderken, bir taraftan ülkemizin en önemli ihtiyaçlarından olan mesleki-teknik eğitimi özendirirken diğer taraftan eğitimde fırsat eşitliğini güçlendiren adımları atmaya devam edeceğiz. Öğretmenlerimizin sıkıntılarını kendi sıkıntımız görerek, şartları zorlama pahasına gereken her adımı atıyoruz. Öğretmenlerimizin mali ve sosyal haklarında önemli iyileştirmelere gittik. Göreve yeni başlayan bir öğretmenimizin maaşı 470 lira iken Temmuz 2021 itibarıyla 5 bin 100 liraya yükseldi. 2002 yılında aynı öğretmenin aylık 60 saatten aldığı toplam ek ders ücreti 165 lira iken Temmuz 2021 itibarıyla bu rakam 1272 liraya çıktı. 2002 yılında ek ders ücretiyle bir öğretmenin eline toplam 635 lira geçerken bugün 6 bin 372 lirayı geçmektedir. Yine 2002'de bir öğretmenin eğitim-öğretim hazırlık ödeneği 175 lira iken bu sene itibarıyla bu rakam 1250 liraya ulaşmıştır. 

Öğretmenlerimize bazı müjdeler vermek istiyorum. Haklarını güvence altına alacak bir öğretmenlik meslek kanunu çıkarmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Meclis sürecinin ardından yürürlüğe girecek bu kanunla mevcut hakları korunan öğretmenlerimize ilave mali ve sosyal haklar da sağlıyoruz. Artık yürüttükleri görev bir kariyer mesleği olarak tamamlanacak öğretmenlerimize 3600 ek gösterge başta olmak üzere sağlayacağımız haklar şimdiden hayırlı olsun.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
58
32
16
9
6
4
2
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Pasif Kullanıcı

mevcut öğretmenlerin %73ünün yarısı sizi yalayarak atandı. tügvayı yaladı. vakıfları yaladı. yaladılar yaladılar yaladılar.

Pasif Kullanıcı

ve sen getirdin kpssyi insanlar sadece sizden olsun diye. polisleri askerleri fetö ile aldın sonra kandırıldık dedin. offf çok yalan söyledin reis ya

SU

Sktr git verme OÇ istemiyoruz kuruşunu! Şuursuz vatan haini!!!

Musty Bal

vermeyin şunlara oy falan lütfen ! sistem değişmeli ! zor olacak .. chp gelincede zor olacak ama değişmeli .. ülkeyi çöpe çevirdiler ..