Erdoğan: 'İzmir Depremi, CHP'nin Enkaz Altında Kaldığı Bir Depremdir'

 > 
2.7bPAYLAŞIM

Partisinin Kocaeli 7. Olağan İl Kongresi'nde konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 114 kişinin hayatını kaybettiği İzmir depreminden CHP'yi sorumlu tutarak, "İzmir depremi, CHP'nin enkaz altında kaldığı bir depremdir. İzmir'de ruhsatlandırmayı CHP belediyeleri yapmadı mı? Nasıl oluyor da iktidara fatura kesiyorsunuz?" ifadelerini kullandı.

Konuşmasına Azerbaycan'ın Şuşa zaferini tebrik ederek başlayan Erdoğan, AKP'nin 11 milyon 200 bin üyesiyle Türkiye'nin geniş tabanlı, milletin en çok sahiplendiği partisi olduğunu söyledi. 

Erdoğan "Bu devlet hiçbir zaman garip gurebayı, fakir fukarayı yalnız bırakmadı." dedi.

"Konteyner kentler iki hafta içinde kullanıma hazır olacak"

Erdoğan İzmir depremine ilişkin olarak şunları söyledi:

  • "İzmir depremi hepimize, ülkemize karşı karşıya bulunduğu tabii felaketler gerçeğini bir kez daha hatırlattı. Yaralanan 1035 vatandaşımızdan 3'ü ağır olmak üzere 24'ü halen hastanede tedavi görüyor."

  • "İnşallah bir yıl içerisinde oradaki çalışmaları tamamlayacağız ve depremzede kardeşlerimize konutlarını teslim edeceğiz. Eşyalarını alamayan vatandaşlarımıza 30'ar bin lira nakdi yardımda bulunuyoruz. Taşınan ev sahiplerine 13 bin lira kiracılara 5 bin lira nakdi yardım yapılıyor. Esnaflarımıza da 2 bin 500 lira kira yardımı yapılıyor." 

  • "Hasar tespit çalışmalarını salı gününe kadar bitiriyoruz. İhtiyaca göre arttırılmak üzere şimdilik 1312 adetlik iki konteyner kent kurulmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor. Bu konteyner kentler iki hafta içinde kullanıma hazır hale gelecek."

  • "İlk etapta 5 bin konut inşa edilecek 2 bini yerinde 3 bini ise İzmir Şehir Hastane yanındaki 1 milyon 380 bin metrekarelik rezerv alanına yapılacak. Maliyetlerinden yüzde 40-50 arasında indirim yapılacak konutlar 2 yılı ödemesiz 18 yıl vade ile ve faizsiz olarak hak sahiplerine verilecektir."

"CHP'nin enkaz altında kaldığı bir deprem"

  • "İzmir depremi aynı zamanda CHP'nin enkaz altında kaldığı bir depremdir. İzmir'de ruhsatlandırmayı CHP belediyeleri yapmadı mı?''

  • "Her yerde 'yatay mimari' diye bağıran bir Cumhurbaşkanı var ama siz dikey mimariyi tercih ettiniz. Bunun adı yüzsüzlükten öte ahlaksızlıktır."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir