Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan İstemiş: AKP Milletvekili Yeneroğlu Partisinden İstifa Etti

Erdoğan İstemiş: AKP Milletvekili Yeneroğlu Partisinden İstifa Etti

Emre Ordu
30.10.2019 - 17:49 Son Güncelleme: 31.10.2019 - 09:52

AKP İstanbul Milletvekili ve MKYK Üyesi Mustafa Yeneroğlu, partisinden istifa ettiğini bildirdi. Yeneroğlu, partiden istifa talebinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan geldiğini söyledi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

AKP içinde eleştiriler tavrıyla bilinen İstanbul Milletvekili ve aynı zamanda partinin en üst düzey karar organı olan MYKY üyesi Mustafa Yeneroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısı ile istifa kararını açıkladı.

"Partimin politikalarıyla ilgili yaşadığım huzursuzlukları paylaştım"

"Partimin politikalarıyla ilgili yaşadığım huzursuzlukları paylaştım"

Doğru bildiği her şeyi kamuoyuyla paylaştığını vurgulayan Yeneroğlu, 'Siyasete 7 Haziran 2015 seçimleriyle birlikte Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine girdim.  Geldiğim nokta itibarıyla 2-3 yıldan beri partimin politikaları noktasında birçok huzursuzluk yaşadığımı, insan hakları ihlalleri noktasında, demokratik kurumların zarar görmesi gibi rahatsızlık yaşadığım birçok konuda görüşümü kamuoyuyla paylaştım.' dedi.

"Son iki MKYK toplantısına rahatsızlıklarımın düzelme ümidi kalmadığı için katılmadım"

"Son iki MKYK toplantısına rahatsızlıklarımın düzelme ümidi kalmadığı için katılmadım"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bu süreçte 'Hesap yapıyor', 'fırsatçı', 'çıkarcı' yaklaşımlarıyla karşı karşıya kaldığını ancak kendisinin çizgisinden vazgeçmediğini belirten Yeneroğlu, şöyle devam etti:

'Sayın Cumhurbaşkanımız takdir buyurdular, 18 Ağustos 2018 seçimleri sonrasında Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine layık gördüler ve kongremizde MKYK üyeliğine seçildim. O süreçte de Türkiye'nin önünde olan ve itibarını zedeleyen, bana göre vatanperverliğin de en asgari gereği olarak insan hakları ihlallerinin ortadan kaldırılması noktasında hem partinin yetkili kurullarında hem de gerek duyduğum zamanda vicdanımın kaldırmadığı durumlarda eleştirilerimi kamuoyuyla paylaştım. Son iki MKYK toplantımıza bu rahatsızlıklarımın artık karşılık bulmadığına dair ve bu rahatsızlıklarımın düzelebileceğine ilişkin bir ümit taşıyamadığım için de katılmadım.' 

Yeneroğlu, 28 Ekim'de MKYK üyeliğiyle ilgili istifasını Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'a gerekçeleriyle arz ettiğini bildirdi.

"Cumhurbaşkanımızın talebi üzerine partiden istifa ediyorum"

"Cumhurbaşkanımızın talebi üzerine partiden istifa ediyorum"

Daha sonraki günlerde arkadaşlarıyla değerlendirme yaptığını aktaran Yeneroğlu, şöyle konuştu:

'Bu değerlendirmelerin neticesinde de bugün partimizin Genel Sekreteri olan değerli dostum Fatih Şahin Bey beni Genel Merkez'e davet ettiler. Kendileriyle Genel Merkez'de bir görüşme yaptım. Bu görüşmede de yine gerekçelerimi, düşüncelerimi, Türkiye'nin geleceği için ciddi manada endişe duyduğumu, bu endişelerimin sonuçta bireysel endişe olmadığını, bu endişelerin dış dünyada da ciddi manada karşılık bulduğunu, Türkiye'nin itibarına zarar verilen bir süreçle karşı karşıya kaldığımızı, Türkiye'nin demokratikleşmesi noktasında önümüzde ciddi meselelerin olduğunu, bunların aşılması konusunda AK Parti'nin tekrar kuruluş ilkelerine, ideallerine dönmesi gerektiğini, tekrar özgürlükçü, katılımcı, çoğulcu bir demokrasi noktasında yeni bir Türkiye tasavvuruyla yol almamız gerektiğini belirttim. Sayın Genel Sekreterimiz bu görüşlerimi bildiklerini, bu çerçevede MYK toplantısında da bu konuların konuşulduğunu ve Sayın Cumhurbaşkanımızın, şahsımın AK Parti'den istifa etmem noktasında bir kanaat ifade ettiğini bildirdiler. Ben de kendilerine teşekkür ettim.'

Yeneroğlu, 'AK Parti'den de mi istifa ediyorsunuz?' sorusuna, 'Sayın Cumhurbaşkanımızın talebi doğrultusunda AK Parti'den de istifa ediyorum.' karşılığını verdi.

"AK Parti içindeki büyük bir çoğunluk benden farklı düşünmüyor"

"AK Parti içindeki büyük bir çoğunluk benden farklı düşünmüyor"

AKP Genel Sekreteri Fatih Şahin ile görüşmesine ilişkin soru üzerine Yeneroğlu, 'Genel Sekreterimizle gayet dostane bir ortam içinde görüşme geçti. Görüşmede kendileri bana 'artık siyaseten çok ayrışıldığını, arkadaşların ortak kanaati neticesinde partiden istifa etmemin iki taraf içinde daha hayırlı olacağını' ifade ettiler. Sonuç itibarıyla istenmediğim yerde kalmam mümkün olmadığı gibi ilkelerimin artık geçerli olmadığı yerde zaten hiç kalmam mümkün değil ama biliyorum ki AK Parti içindeki büyük bir çoğunluk benden farklı düşünmüyor.' ifadelerini kullandı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

"Milletvekilliğinden de istifa edebilirim"

"Milletvekilliğinden de istifa edebilirim"

'AK Parti'den ayrılan isimlerle yol yürüme gibi bir isteğiniz var mı?' sorusunu Yeneroğlu, 'Siyasetin içinde olurum, olmam, bununla ilgili hiçbir kanaatim yok. Milletvekilliğinden de istifa edebilirim. Bu konuyu önümüzdeki günlerde değerlendirip kararımı kamuoyuyla paylaşacağım.' diye yanıtladı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
125
37
13
4
4
3
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
M.akin

Kirlenmiş bir partide temiz kalan nadir insanlardan bir tanesiydi. Geri kalan siyasi hayatında başarılar dilerim.

Mehmet Çiftçi

ZATEN İKTİDAR PARTİSİNİN LİDERİ SİYAHA BEYAZ DERSE HERKES BEYAZ DEMEK ZORUNDA AKSİNİ SÖYLEYEN VARSA İSTAFASI İSTENİR SONRA AGIZNDAN BİSMİLLAH KELİMESİNİ DÜŞÜ... Devamını Gör

çılgın serseri

ooh biraz da şurama demokrasi