Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan'ın Hedefinde Sosyal Medya Var: 'Demokrasi İçin Ana Tehdit'

Erdoğan'ın Hedefinde Sosyal Medya Var: 'Demokrasi İçin Ana Tehdit'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Sosyal medya demokrasi için ana tehdit, küresel bir güvenlik sorunu halini almıştır. Toplumu yalanan karşı korumaya çalışıyoruz' dedi. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi STRATCOM SUMMIT 2021'e video mesaj gönderdi.

Erdoğan mesajında dünyada yaşanan teknolojik gelişmelerin ve dijitalleşmenin insan hayatını da derinden etkilediğini vurgulayarak, 'Bu süreçte stratejik iletişim faaliyetlerinin önemi de artıyor. Özellikle sosyal medya mecralarının yaygınlaşmasıyla birlikte yalanın, üretilmiş haberlerin, dezenformasyonun hızla yayıldığını görüyoruz. İkili bir denetim denetim mekanizmasının olmadığı bu mecralardan yayılan bu tarz haberler sebebiyle milyonlarca insanın hayatı kararmaktadır. İlk ortaya çıktığında özgürlüğün sembolü olarak nitelenen sosyal medya, günümüz demokrasisi için ana tehdit kaynaklarından birine dönüşmüştür. Yükselen dijital faşizm ve yalan haber furyası karşısında bizim gibi dünyanın gelişmiş demokrasileri de teyakkuz halindedir' ifadelerini kullandı.

"Hakikatin algı operasyonlarıyla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz"

"Hakikatin algı operasyonlarıyla değersizleştirilmesine izin vermeyeceğiz"

Erdoğan, şöyle devam etti:

'Kamuoyunu doğrudan bilgilendirmek, Dezenformasyon ve propaganda ile hakikat dairesinde mücadele etmek bu bakımdan önem arz ediyor. Vatandaşlarımız doğru ve tarafsız haber alma hakkına halel getirmeden insanımızı özellikle toplumumuzun savunmasız kesimlerini yalana ve dezenformasyona karşı korumaya çalışıyoruz. Dünyadaki iyi örnekler ışığında, kendi ihtiyaçlarımız çerçevesinde yasal zeminde gerekli hukuki ve idari düzenlemeleri hayata geçiriyoruz.

Tüm bunları yaparken de demokrasinin ve uluslararası hukukun bize tanıdığı yetkiler çerçevesinde hareket ediyoruz. Maddi gücü, uluslararası konumu, iddiası ne olursa olsun kimsenin, hiçbir şirketin uluslararası hukukun üstünde olmayacağını vurguluyoruz. Kendini layüsel olarak gören küresel şebekelere rağmen açık ve temiz bir iletişim anlayışı ile mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Hakikatin algı operasyonlarıyla değersizleştirilmesine, gerçeklerin üstünün yalanlarla örtülmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz.'

Türkiye'de bu konuda birçok tarihi adım atıldığını söyleyen Erdoğan, 'Ulusal kamu diplomasisi strateji belgesi ve eylem planı yayınlayarak ilgili kurumların yol haritasını oluşturduk. Halen hazırlıkları süren stratejik iletişim politika belgesiyle inşallah bu çabaları bir üst seviyeye taşıyacağız. İlk kez düzenlenen Uluslararası Stratejik İletişim Zirvesi'nin bu yönde atılmış önemli bir adım olarak görüyorum. Zirvenin bu alanda trendleri belirleyen yetkin katılımcıları ile stratejik iletişim çalışmalarına yön veren bir platforma dönüşeceğine inanıyorum' dedi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
62
45
43
9
3
2
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Loqi

düşmanın olmayan biri yada bişey kaldı mı ki..

Arc noise

Kuzey Kore tipi demokrasiler için evet, oldukça büyük tehdit...

cematkn

2023'e Hazırlan Ey Erdoğan. Seni Gönderme Vakti Geldi De Geçiyor.