Görüş Bildir
Haberler
Erdoğan Açıkladı: Suya Kademeli Tarife Geliyor

Erdoğan Açıkladı: Suya Kademeli Tarife Geliyor

Batuhan
21.10.2021 - 15:52

1. Su Şurası'nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hazırlanan eylem planı doğrultusunda suya kademeli tarife getirileceğini duyurdu.

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, '1. Su Şurası'na Vahdettin Köşkü'nden canlı bağlantı ile katıldı.

Erdoğan'ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

'Su kaynakları üzerindeki baskı her geçen yıl daha çok artıyor. Temiz su kaynakları hızla azalıyor. 2050 yılında yaklaşık 6 milyar kişinin temiz suya ulaşamayacağı düşünülüyor.  

Türkiye su zengini bir ülke değildir. Ortalama yağış miktarımız da dünya ortalamalarının altındadır. Zaten çok zengin olmadığımız kullanılabilir su potansiyelimizin daha da azalacağını gösteriyor.

Su kaynaklarımızı tükenme sınırına ulaşmadan korumak, verimli kullanmak ve doğru yönetmek artık tercih olmaktan çıkıp zorunluluk haline gelmiştir. Geleceğimizin parmaklarımızın arasından akıp gitmemesi için tedbirlerimizi aldık, almaya devam ediyor. 

Sadece ülkemizde kalmadık, Afrika'da da su yatırımları gerçekleştirdik. 2 milyona yakın insanı temiz içme ve kullanma suyu ile buluşturduk. Özellikle Suriye'de güvenlik ve insani yardım faaliyeti yürüttüğümüz bölgelerde açtığımız su kuyularıyla 1.5 milyon kardeşimizin ihtiyacını karşıladık.

Su Şurası'nda 11 ayrı çalışma grubunda tüm konuları çalışarak stratejilerimizi ilgili kesimlerin görüşlerini alarak belirledik. 28 maddelik bildirgeyi sizlerle paylaşıyorum.

Havza bazlı eylem planları hazırlanacak. 2023'ten itibaren tam maliyet esaslı su ve atık su ile ilgili çalışmalara başlanacak. Suyun tasarruflu kullanımını hedefleyen kademeli tarifelerle düşük gelirli hane gruplarını gözeten sosyal ve adil su tarifeleri uygulanacaktır. Atık suların uygun kaliteye getirilerek tarım başta olmak üzere yeniden kullanım sağlanacaktır. Su yönetimi hukuki boşlukları ortadan kaldıracak kanunlar hazırlanacak. Ekonomik olarak sulanabilir arazilerde modern sulama teknikleri yaygınlaştırılacak. Barajların etkili bir şekilde işletilmesi için gerekli yasal mevzuat düzenlenecek. Mevcut barajların ekonomik ömürlerinin uzatılması için gerekli önlemler alınacak. Yeraltı barajlarının planlanması ve inşasına hız verilecek.'

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
24
15
4
4
1
1
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
aslı berker

Türkiye su zengini değil ise hangi ülke su zenginidir bilmiyorum. Yeşili çoğaltıp korumazsan, fabrika atıklarını denetlemezsen, her yere beton dikersen temiz... Devamını Gör

Arc noise

Türkiye çok feci şekilde su fakiri bir ülke :(. Güneyde Toros Dağları, Kuzeyde Kuzey Anadolu Dağ sırası denizlerin nem yükünün içeri girmesini engelliyorlar.... Devamını Gör

semih karakaş

Bi Doymadınız amk suriyenizi sikeyim sizin

Resho

Konu kaynakların verimli kullanılması ama yine şaşalı organizasyonlar, 1000 tane araç konvoyu ile mekana gelme vs vs. Yahu yaptıklarınız ile söyledikleriniz ... Devamını Gör