EPDK Harekete Geçti: Bazı Şirketler Doğalgaz Tesisatında Japon Yapıştırıcısı Kullanmış

 > -
Abone ol

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu, evlerde kullanılan doğalgazın iç tesisatını yapan şirketlere yönelik önemli bir karar aldı. Bugünki Resmi Gazetede'de yer alan düzenlemeye göre, bazı tesisat firmaları, japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullanıyor. EPDK açıklamasında, bu tür işlemleri yapan iç tesisat firmalarına yönelik sert tedbirler aldı.

AA'nın aktardığına göre, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), evlerde kullanılan doğalgazın iç tesisatını yapan şirketlere yönelik önemli bir karar aldı. Bugünki Resmi Gazetede'de yer alan düzenlemeye göre, bazı iç tesisat firmalarının doğalgaz kaçaklarını usüle uygun olarak onarmadığı belirtild. EPDK konu hakkında yaptığı açıklamada, bu tür işlemleri yapan iç tesisat firmalarına yönelik sert tedbirler alınacağını duyurdu.

'Vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atacak standart dışı maddeler kullanılmış'

EPDK yapmış olduğu açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Eğer iç tesisatta dağıtım şirketi tarafından doğalgaz kaçağı veya başka bir uygunsuzluk tespit edilirse, kaçakların giderilmesi ve uygunsuzlukların düzeltilmesi için süre verilmekte, sonrasında tekrar tesisat kontrolü yapılmaktadır.Son zamanlarda yapılan kontrollerde, bazı iç tesisat firmaları tarafından vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atacak biçimde japon yapıştırıcısı olarak adlandırılan siyanoakrilat ve benzeri standart dışı maddeler kullanılması suretiyle doğalgaz kaçaklarının kapatıldığı, ayrıca dağıtım şirketinin izni olmadan gazlı hatlara müdahale edildiği ve tesisata müdahale edilerek kaçak doğalgaz kullanımına neden olunduğu tespit edilmiştir."

Durumun tespit edilmesi üzerine EPDK, tesisat şirketlerine yönelik yaptırım kararı aldı.

EPDK tarafından alınan ve Resmi Gazete'de de yer alan düzenlemeye göre, sertifika sahibinin, dağıtım şirketinin izni olmadan gazlı hatlara müdahale etmesi, şebekeye/sayaca/tesisata müdahale ederek müşterinin kaçak doğalgaz kullanımına neden olması veya can güvenliğini tehlikeye atan standart dışı malzeme kullanması hallerinde, dağıtım şirketi durumu ispatlayıcı somut bilgi ve belgelerle Kuruma bildirerek sertifikanın iptalini isteyebilecek.

EPDK, tüketiciyi de uyardı.

EPDK doğalgaz tesisatında standart dışı malzeme kullanan firmaların sertifikalarının iptal edileceğini duyururken tüketiciyi de uyardı. EPDK uyarısında şu ifadelere yer verdi:

"Tüketicilerimizin doğalgaz iç tesisat yapım, bakım ve onarım işlerini yetkili firmalara yaptırmalarını, kendilerinin tesisata müdahale etmemelerini, ayrıca yetkisiz kişileri de tesisatlarına müdahale ettirmemelerini, uygunsuz durumlarla karşılaşmaları halinde ise derhal doğalgaz dağıtım şirketine bilgi vermelerini hatırlatmak isteriz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir