Tepkiler Sonuç Verdi: Engelli Milli Tenisçimiz Büşra Ün'den 'Yol Ücreti' Alan Notere Ceza

 > 
958PAYLAŞIM

Geçtiğimiz günlerde Paralimpik Oyunları'na katılan ilk kadın tenisçimiz Büşra Ün'ün sosyal medyada paylaştığı bir belge gündemin ilk sırasına oturmuştu. Merdivenleri çıkamadığı için işlem yapmak için yanına gelen noter, yaptığı işlem sonrası kendisinden 'yol ücreti' talep etmişti.

Olayın ortaya çıkmasının ardından Adalet Bakanlığı, konunun incelenmesi ve gerekli işlemlerin yapılması için harekete geçti ve engelli sporcudan noter işlemi için "yol ücreti" alınmasıyla ilgili notere ve hizmet verdiği binanın sahibine para cezası verildi.

İşte yaşananlar 👇

Engelli Milli Tenisçimiz Büşra Ün'den, Merdiven İndikleri İçin 'Yol Ücreti' İsteyen Noterlik - onedio.com
Engelli Milli Tenisçimiz Büşra Ün'den, Merdiven İndikleri İçin 'Yol Ücreti' İsteyen Noterlik - onedio.com

İnceleme başlatıldı

AA'da yer alan haberde Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre, Paralimpik tenisçi Büşra Ün'den Buca ilçesinde gittiği 16. Noter'de engelli rampası olmadığı için bina önünde evrak imzalaması karşılığında yol ücreti talep edildiği haberleri üzerine inceleme başlatıldı.

İzmir Valiliği Erişilebilirlik İzleme ve Denetleme Komisyonu'nun incelemesi sonucu, İzmir 16. Noteri'nin hizmet verdiği iş yerinin erişilebilirlik açısından eksikleri olduğu tespit edildi.

Eksikliklerle ilgili 5378 sayılı Engelliler Hakkında Kanun hükümlerine göre bina sahibine 3 bin lira, notere de kamu kurumu olması nedeniyle 15 bin lira idari para cezası kesildi.

Sosyal medya ve Ekşi Sözlük kesilen cezadan memnun...

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir