Görüş Bildir

Enflasyon Oranında Türkiye Dünyada ve Avrupa'da Kaçıncı?

Anasayfa > Gündem

Resmi verilere göre Türkiye'de yıllık enflasyon yüzde 21,31. Bağımsız araştırmacılara göre ise bu oran yüzde 50'nin üzerinde. Peki sadece resmi rakamları baz alırsak Türkiye, dünya ve Avrupa sıralamasında nereye oturuyor?

Fotoğraf: Nicole Tung / Bloomberg

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre Türkiye'nin kasım ayı enflasyonu yüzde 3,51, yıllık enflasyon ise yüzde 21,31.

TÜİK'in enflasyon sepetini baz alarak ayrı bir hesaplama yapan Enflasyon Araştırma Grubu ENAGrup ise kasım ayındaki yıllık enflasyonun yüzde 58,65 olduğunu savunuyor.

Dünyada 11'inci Avrupa'da birinci sıradayız

Dünyada 11'inci Avrupa'da birinci sıradayız

Fotoğraf: Francisco Seco / AP Photo

Dünyadaki resmi enflasyon oranlarını derleyen Euronews Türkçe'nin bildirdiğine göre Türkiye dünyadaki en yüksek 11'inci enflasyona sahip ülke durumunda.

Her ülkenin son açıkladığı veriler karşılaştırıldığında dünyadaki en yüksek enflasyonu yüzde 1575 ile Venezuela yaşıyor. Onu yüzde 366 ile Sudan takip ederken üçüncü sıradaki Lübnan'da enflasyon yüzde 174 oranında. 

Suriye'de tüketici fiyatlarındaki artış yüzde 139 düzeyinde. Bu oran Surinam'da yüzde 69,5; Zimbabve'de yüzde 58,4; Arjantin'de yüzde 52,1; İran'da yüzde 39,2; Etiyopya'da yüzde 34,2 ve Angola'da yüzde 26,87 seviyesinde.

ENAGrup verisinde göre ise Türkiye Surinam'ın ardından altıncı sıraya yerleşiyor.

Avrupa ülkeleri arasında ise Türkiye açık ara önde bulunuyor. Onu yüzde 10,9 ile Ukrayna; yüzde 10,5 ile Belarus takip ediyor. Avrupa genelinde en düşük enflasyon yüzde 0,9 ile Lihtenştayn'da yaşanıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
35
10
6
6
4
3
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
cematryk

Ya Bu Tüike İnanan Var mı ki Allah Aşkına. Buna Anca 3 4 Yerden Maaş Alan Ak Troller İnanır. Ve de Çıkar Göster Telefonuncu Dayılar.

Ali Poyraz

Aslında enflasyon en az %50

Bozkurt

Sözde enkaz devralanlar ülkeyi enkaza çevirdi. Gayri milli enkaz bir zihniyetin onayıyla.