Görüş Bildir
Haberler
Enes Kara Haberi Nedeniyle Görevden Alınan Gazeteci Anlattı: 'Seni Katlederiz'

Enes Kara Haberi Nedeniyle Görevden Alınan Gazeteci Anlattı: 'Seni Katlederiz'

Enes Kara'nın yaşamına son vermesinin üzerine giderek “Cemaat baskısına dayanamadı intihar etti” haberi yapan gazeteci Faik Akgün, 'birçok kişi arayarak ciddi tehditlerde bulundu. Katledeceklerini söylüyorlardı. Başlığın değişmesini, haberin kaldırılmasını istediler. ' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Tıp fakültesi öğrencisi Enes Kara'nın cemaat yurdunda gördüğü baskıları anlatmasını ve ardından yaşamına son vermesini haberleştiren ve bu nedenle görevden alınan ve haberi siteden kaldırılan Gazeteci Faik Akgün, Evrensel’e konuştu.

İstifaya zorlandığını aktaran Faik Akgün, Enes’in ölüm haberinden sonra “Seni katlederiz” denilerek tehditler aldığını söyledi. Akgün yazı işleri müdürlüğü görevinden istifa ederken, kendisine iftira atıldığını belirtti. 

Akgün, Elazığ’daki cemaat yapılaşmalarına dair de konuştu: “Cemaatler Elazığ’da her köşe başında dernekler, vakıflar, okuma yerleri adı altında yapılaşıyor. 5-6 yaşındaki çocuklar başlarına fes takılıp sokaklarda gövde gösterisi yapar gibi gezdiriliyor”

Görevden alındı, haber kaldırıldı

Görevden alındı, haber kaldırıldı

Elazığ'da, Enes Kara'nın ailesinin zoruyla kaldığı cemaat yurdundaki baskılar ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son vermesini “Cemaat baskısına dayanamadı” başlığıyla haberleştiren Gazeteci Faik Akgün görevden alındı, haber siteden kaldırıldı.

Evrensel'den Gözde Tüzer'in aktardığına göre haberi yayınlayan Günışığı Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Faik Akgün, Enes’in intihar haberini alır almaz bölgeye gittiğini, Enes’in yaşadığı evin etrafında incelemelerde bulunduğunu ve komşularla görüştüğünü anlattı.

"Katledeceklerini söylediler"

"Katledeceklerini söylediler"

Akgün daha sonra topladığı verileri haberleştirdiğini ve internet sitesi üzerinden yayına verdiğini belirterek şöyle dedi: 

“Yayına verdiğimiz andan itibaren cemaat olduğunu ifade eden ‘Ben onları tanıyorum’, ‘Ben cemaate yakınım’ diyen birçok kişi arayarak ciddi tehditlerde bulundu. Katledeceklerini söylüyorlardı. Başlığın değişmesini, haberin kaldırılmasını istediler. Arayan şahsa ‘Seni mahkemeye vereceğim’ dedim. ‘Sen beni mahkemeye veremezsin’ dedi. ‘Neden, senin dokunulmazlığın mı var’ diye sordum. Bana ‘Evet benim dokunulmazlığım var’ dediler. Bu kadar da pervasızlardı.” 

Faik Akgün tüm bu tehditlere karşı direndiğini ancak bunun yeterli olmadığını ifade ederek haberin girdiğinin ertesi günü (12 Ocak 2022 günü) gazetenin sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni Nafiz Koca’nın haberi kaldırttığını ve gazetede apar topar bir toplantı yapıldığını aktardı.

Akgün toplantıda neler olduğunu da şöyle anlattı: 

“Toplantıya gittik. Zaten 4 çalışanı var, 3’ü tamamen organize olmuşlar. Yani gazetenin sahibi ne diyorsa onu destekleyen açıklamalarda bulundular. ‘Evet, yapamıyorsun’, ‘Edemiyorsun’ gibisinden laflar söyleniyor. Bunların arasındaki bir kadın çalışan bana iftira atmaya başladı toplantıda. Güya ben onun üzerine yürümüşüm. ‘Ne zaman yürüdüm?’ dedim. Bir hafta önce onun üzerine yürümüşüm. Gerçek anlamda, aklınıza gelecek her türlü iftira, yakıştırma, her türlü şeyi yaparlar bunlar.”

Sonrasında Akgün’den sözlü olarak yazı işleri müdürlüğünü bırakması istendi, Akgün de görevden istifa etti. Akgün’ün görevden alınma nedeni ise resmi olarak kendisine “istenilen performansı yakalayamamak” olarak açıklandı.

"Elazığ'da her köşede cemaat var"

"Elazığ'da her köşede cemaat var"

Akgün cemaatlerin Elazığ’daki durumunu da şu sözlerle anlattı: 

“Elazığ’daki hangi köşeye giderseniz gidin; köşe başlarında, sokak aralarında; çeşitli dernekler, vakıflar, okuma yerleri adı altında cemaatler yapılanıyor. 5-6 yaşındaki çocukların başlarına fes takılıp, belli günlerde sokak içlerinde gezdiriliyor, gövde gösterisi yapıyorlar. Bunlar bizim tanık olduğumuz olaylar. Ciddi anlamda korunuyorlar, bu pervasızlıkları bundan geliyor.”

Peki Faik Akgün bundan sonra ne yapmayı planlıyor, ne olacak? Şöyle cevaplıyor: 

“Benim işsiz kalmamın bir önemi yok. Orada 20 yaşındaki çocuklar bazı müptezeller, sapkınlar tarafından hayattan koparılıyorsa kimse de bizi işle falan terbiye edemez. Çocuklar toprak altındaysa, biz de işsiz kalırız.” 

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
39
25
19
14
2
2
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gül endam

Of iğrenç ya

mgs

ah be zamanında ATATÜRK bugünleri görüp taaa 100 yıl önceden bunların kökünü kurutmaya çalışmış ama ömrü yetmemiş. Şimdi yerde biten mantar gibi adım başı ta... Devamını Gör

Deniz İnce

Tüm cemaatlerin, tarikatların anasını sikeyim. Gelin bulup beni katledin orospu evlatları. İnsan tek başına inanamıyo mu dine? Bu cemaat denen pislik yuvalar... Devamını Gör