Endonezya'da Seçimin Bilançosu: 139 Kişi Yorgunluktan Öldü

 > 
92PAYLAŞIM

Endonezya'da yapılan dünyanın en geniş katılımlı tek günlük seçim yarışında, aşırı yorgunluktan dolayı ölen sandık görevlisi ve polis memurlarının sayısının 139'a yükseldiği belirtildi.

Euronews'den Kerem Cıngar'ın haberine göre, 193 milyondan fazla seçmenin sandık başına gittiği 17 Nisan'daki Endonezya seçimlerinde 500'den fazla kişi aşırı çalışmak, stres ve uykusuzluk gibi sebeplerle hastaneye kaldırıldı.

Seçimlerin ilk gününde 9 kişi hayatını kaybetti

Genel Seçim Komisyonu yetkilileri ilk gün 9 kişi olarak açıklanan ölü sayısının çarşamba günü itibariyle 139'a yükseldiğini açıkladı.

World Economic Forum verilerine göre, Endonezya seçimleri dünyanın en büyük tek günlük seçimi👇

7 milyondan fazla kişi sandık başında görevli

Yüzde 81 katılım oranının olduğu seçimlerde 7 milyonu aşkın kişi sandık görevlisi olarak seçimde görev aldı. 

Endonezya İçişleri Bakanı Tjahjo Kumolo yaşanan ölüm olayları sonrası hükümetin harekete geçtiğini, bundan sonra cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin farklı zamanlarda yapılması yönünde karar alacaklarını ifade etti.

245 bin adayın yarıştığı seçimlerdeyse oy sayımı 1 haftayı aşkın süredir devam ediyor.

Maluku eyaletindeki Tanimbar Adaları'nda görev yapan sandık başkanı Selvianus Itranbey, aşırı yorgunluk nedeniyle yaşamını yitiren ilk kişi olmuştu. Itranbey, oyların tekrar sayımı konusunda yapılan toplantı sırasında hayatını kaybetmişti.

Resmi olmayan sonuçlara göre Demokratik Mücadele Partisinden (PDI-P) yeniden aday olan mevcut Devlet Başkanı Joko Widodo'nun en yakın rakibinden yüzde 10 daha fazla oy aldığı ve seçimi kazanmasının muhtemel olduğu bildirildi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir