Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Kısa Haliyle Saplantı Olarak Tanımlanabilecek Karanlık Bir Zihinsel Hastalık: Monomani

-
Abone ol

Az çok bildiğimiz üzere psikoloji dünyasında bir çok hastalık mevcut. Bu hastalıkların en ilginçlerinden biri ise monomani. Hemen bu zihinsel hastalığı mercek altına alıyoruz:

Monomani için en özet şekliyle "saplantılı olma hastalığı" diyebiliriz.

Nitekim tanım olarak monomani, bir tek fikir üzerine oldukça yoğunlaşma ve her saniye o fikir üzerine düşünme anlamına gelmekte.

Bu saplantılı olma durumunun birden fazla alt türü var.

Bu türlerin ayrımlarını belirleyen en önemli faktörler ise odaklanılan düşüncenin ne üzerine olduğu.

Alt türlerin en ilginç olanlarından biri erotomani.

Bu tür bir monotamiye sahip olan insanlar belli bir erkeğin veya kadının kendilerine çok ama çok aşık olduğunu düşünüyor. Üstelik bu insanla tanışmış olmalarına bile gerek yok, daha önce hiç konuşmamış olsalar bile böyle bir düşünceye kapılabiliyorlar. Bunu bir saplantı haline getirdikleri için de ne olursa olsun bu düşünceye inanmayı bırakmıyorlar.

Bir başka alt tür ise kleptomani.

Bu tür ise sürekli bir şeyler çalma düşüncesinde olan insanları kapsıyor. Kleptomanik olan kişiler ihtiyaçları olmasa bile girdikleri mağazalardan, bulundukları ortamdan, kısaca her yerden bir şeyler çalmaya çalışıyorlar. Sanılanın aksine oldukça yaygın bir hastalık olan kleptomaniye sahip kişiler yaptıklarının yanlış olduğunun farkında olsalar dahi, basitçe söylemek gerekirse, kendilerine hakim olamıyorlar.

Bu kadarla sınırlı da değil, bir de piromani var.

Piromani de içlerinde sürekli bir yangın çıkarma düşüncesi olan insanların yer aldığı bir tür. Genellikle çocukluk çağında başlayan bu yangın çıkarma dürtüsü, yangın ve bunun yarattığı olaylar ile büyülenme, bunlara merak duyma ve bunları çekici bulma gibi davranışları kapsıyor.

Daha pek çok alt türü olan monomani, tüm bu saplantılı olma durumu nedeniyle sosyal ilişkileri oldukça zedeleyen bir hastalık.

Örneğin hasta sürekli boğulacağını düşünüyorsa, kendisini yüzmeye çağıran bir arkadaşına karşı olumsuz düşünceler gerçekleştirebilir. Bununla beraber monomanik kişiler diğer tüm zihinsel hastalıklara sahip insanlar gibi bir tek kendilerinin gerçeği gördüklerini, geri kalan herkesin yanlış bildiğini düşünürler. Bunu da kendilerinin üst bir duyuya sahip olduklarına, ya da doğaüstü bir güç tarafından uyarıldıklarına yorarlar.

Bütün bu özellikleri bakımından paranoya ile de bağlantılı olan monomani, zihinsel hastalıklar arasında en tehlikelilerinden biri olarak öne çıkıyor.

Yine de şunu unutmamak gerekiyor ki; uzman kontrolünde gerçekleştirilen bir terapi süreci ile hastanın bu düşüncelerinden sıyrılabilmesi ve normal yaşama dönebilmesi tabii ki mümkün...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ecuecu

eskiden bir arkadaşımın arkadaşı,insanlar neden sigara içer biliyor musunuz? yüzyıllardır korktukları yegane şey,ateşi ellerinde tutabilmenin verdiği haz için demişti.aklıma geldi şimdi

fenrken

OKB ile benzerlikleri var ama tek konuya saplantı hali var sanırım

hygene

bi yaşıma daha girdim

hukumran

mitomani'yi ele alsanız da bu toplumda neden bu kadar çok polat alemdar var, anlasa insanlar.

Gizli Kullanıcı

Piramoni bende var mıdır nedir,küçüklükten beri hep nerede ateş olsa oraya çok yaklaşırım.

Görüş Bildir