En İyi Sonucu Alabilmek İçin Spora Başlarken Bu Hataları Yapmamaya Dikkat Edin!

-

Uzun bir süre hareketsiz kaldıktan sonra spor salonuna geri dönmek önceki fitness seviyesine hızlıca geri dönmenizi zorlaştırabilir. Bu yolda sabırlı olup ilk günlerinizi sağlığınıza zarar vermeden geçirmeye dikkat edin.

1. İlk günden tüm enerjinizi harcamak.

Spora başladığınız ilk gün kendinizi fazla zorlayıp enerjinizi tüketirseniz tendinit riskini artırarak spor yapma istediğinizi baltalamak için kendinize bir bahane yaratabilirsiniz.

2. Kendini yanındakilerle karşılaştırmak.

Spor salonları bazen özgüveninizin kırıldığı ya da arttığı yerler haline gelebilir. Yanınızdaki kişilere tamamen ayak uydurmak zorunda değilsiniz. Kendiniz ne kadarını yapabiliyorsanız o kadarına odaklanın.

3. Sporu çok kısa bir zamana sıkıştırmaya çalışmak.

Herkes gün içerisinde oldukça meşgul. Fakat hızlı yapılmış bir spor sağlıktan çok size zarar verebilir. Isınma hareketleri yapmadan ağır bir spora başlamayın.

4. Yeteri kadar su tüketmemek.

Günlük önerilen su alımını tüketmek kilo kaybı hedeflerinize ulaşma şansınız artmakla kalmaz aynı zamanda spor salonunda günlük aktivitenizi çok daha kolay hale getirmenize yardımcı olur. Su hem enerji seviyenizi yükseltmeye hem de kasların esnek olmasına yardımcı olur.

5. Başaramadığını düşünmek.

Bazı hareketleri ilk günden mükemmel şekilde yapamayabilirsiniz. Bunun için kendinizi zorlamayın. Bu vücudunuza zarar verebilirken aynı zamanda spordan soğumanıza da neden olabilir.

6. Değişim ve gelişmeleri not almamak.

Değişiklik zaman alır. Vücudunuzda görülebilen değişikliklerinizi fark etmek birkaç hafta sürebilir. İlerlemenizi izlemenize yardımcı olması için bir günlük tutun ve yediklerinizi, egzersiz rutininizi ve nasıl hissettiğinizi kaydedin.

7. Doğru beslenmemek.

Eğer doğru performansı izlemek istiyorsanız, beslenmenizi doğru bir şekilde gerçekleştirmelisiniz. Spor salonundan önce vücudunuza gereken enerjiyi ve desteği sağlayacak bir yemek yemeniz önemlidir. Bu nedenle, kilo kaybını sağlayabilmek ve enerjinizi gösterebilmek için sağlıksız atıştırmalıklardan uzak durun. Uzmana danışarak enerji veren besinlerle beslenmeye çalışın.

8. Uzmana danışmamak.

Yeni şeyler öğrenirken, en iyisini bilen birine sormak her zaman daha iyidir. Bir uzmandan yardım almamanız doğru hareketleri doğru şekilde yapmamanıza veya yanlış süreyle gerçekleştirmenize neden olabilir. Bu da bazı sorunlara neden olabilir.

9. Değişime inanmamak.

İlerleme sabır gerektirir. Uzun bir süre hareketsiz kaldıktan sonra spor salonuna geri dönmek önceki fitness seviyesine hızlıca geri dönmenizi zorlaştırabilir. Vücudunuzun, son spor yaptığınız zamana kıyasla farklı olabileceğini kabul edin ve her şeye tekrar başlamak zorunda kalabileceğinizi kabul edin. Zamanla hedefinize ulaşacaksınız. Sabırlı olun.

10. Esnetme yapmamak.

Vücudunuzu gerdirmek kalori yakma konusunda yavaş ve verimsiz görünebilir ancak esnetme hareketleri vücudunuzu egzersiz için hazırlamaya yardımcı olur.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
ismail-taha-baser

Ve ayrıca sırf ağırlığı arttırmak için hareketten çalmaya başlamayın

blackfrost

Esneme harbiden acayip önemli onu yapın bak

devemavisi

Oha bi dakika Fairy Tail mi izliyosun sen? Profilinde zeref var bildiğin?

blackfrost

Tab2 Zeref candır

devemavisi

Kaçıncı bölümdesin? diziyi izledin mi?

blackfrost

Manga bitti kardeş

devemavisi

Aasdfgh tamam anladım

blackfrost

Sen nerdesin?

devemavisi

Diziyi izliyorum ben, 184. bölümdeyim her gün 4-5 bölüm izliyorum. Spoi yememek için manga ve filmi diziden sonra izlemeyi düşünüyorum.

devemavisi

Mangayı bitirmişsin de dizi ve filmi izledin mi? diziyi izlemediysen kesinlikle izle.

blackfrost

Hep bitti onlar ama filmleri izleyebilirsin aslında baya farklı hikayeleri var karakterleri tanıdıktan sonra sorun yok bence.

merveck35

Tamda spor salonuna yazılmadan önce aldığım tavsiye iyi oldu :)

csa

En iyi sonucu almak istiyorsanız, ATHLEAN-X youtube kanalını öneririm, kasların çalışma mantığını anlayın, spora bilimsel yaklaşın vs.. Zaten o kanalda bolca video var bu konularla ilgili. Hee ama en hızlı sonucu istiyosanız, basın parayı baba bir salona, hocaya, supplementlere 3-5 ayda bile manyak vücut yaptırırlar normal bir insana.

myenen

şöyle söyleyim ; spor düzenli yapılmalı az da olsa düzenli olması çok işe yarıyor . spor salonuna gitmek iyi değil bence, hem para hem zaman kaybı , bunun yerine evde yapılabilecek basit etkili egzersizler öğrenmek daha doğru , arada da çıkıp koşmak lazım (kalp sorunu filan yoksa)... 36 yaşındayım haftada 3gün 10-12 km koşu yaparım , ara günlerde ev egzersizleri yaşıtlarımdan çok iyi durumdayım :)

Görüş Bildir