Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

En Az 59 Kişinin Canını Almış 19'luk Sovyet Ölüm Meleği: Roza Shanina

-

Güzelliği ve masum görünümüne zıt biçimde gerçek bir ölüm makinesi olan Roza Shanina'nın hikayesine göz atalım.

Roza, 1941'de abisinin cephedeki ölümü üzerine gönüllü olarak orduya katıldı.

Çok iyi bir nişancı olduğu için cephe hattında sniper olarak değerlendirilmesine karar verildi.

Roza, Sovyetler Birliğinin ilk kadın sniper'ıydı ve 3. Belarus cephesindeki başarıları nedeniyle onur madalyasıyla layık görüldü.

Savaş ilerledikçe, namını da duyurmaya başladı. Öyle ki, 1944 yılında Kanadalı bir gazete, Shanina'yı "Doğu Prusya'nın görünmez terörü" olarak tanımlamıştı.

Shanina, savaş boyunca günlük tutmuş görünüyordu. Günlüğe savaş kadar kişisel meselelerindeni yazmıştı. Öyle ki, Nikolai adındaki birini sevdiğinden, fakat bir birliktelik veya evlilik düşünecek zamanı olmadığından, şu an için tek bir amaca hizmet ettiğinden ve başka bir şeye kendini adayamayacağından net bir şekilde bahsediyordu.

Bagration Harekatı'nın başlamasının ardından, kadın sniper'ların cephelerden çekilmesine hükmedildi. Fakat onlar gönüllü olarak görev vermeye devam etti. Shanina da onlardan biriydi.

Ardından cephe hattına gönderilmek için özel istekte bulundu, fakat bu isteği reddedildi. Shanina emre karşı gelerek cepheye gitti.

Bu hareketi nedeniyle cezalandırılsa da, askeri mahkemeye çıkarılmadı. Müfrezelerden birine dahil edilmek ve sürekli cephede olmak istiyordu.

Hatta bu isteğinin yerine getirilmesi için Josef Stalin'e iki defa mektup yazdı.

Her savaş hikayesi gibi, Shanina'nın hikayesi de kendi sonunu hazırladı. Yer aldığı Doğu Prusya Taarruzu'nda, Almanlar bölgedeki hakimiyetini sıkılaştırmıştı.

16 Ocak 1945'te tuttuğu günlüğe, daha güvenli bir yerde olmak istediğini ama bilmediği bir gücün kendisini savaş alanına çektiğini yazdı. Aynı girinin devamında hiçbir şekilde korkmadığını ve gerekirse yumruk yumruğa savaşacağını belirtti.

27 Ocak'ta, Shanina ağır yaralı olarak bulundu. Askeri raporlara göre yaralı bir topçuya vücudunu siper etmeye çalışıyordu.

Aldığı darbe neticesinde bağırsakları dışarıya saçılmış ve bir şarapnel parçasının isabeti üzerine göğsü yarılmıştı. Kurtarılmaya çalışılsa da ertesi gün hayatını kaybetti.

1963 yılında günlüğünün kitap haline getirilmesiyle Shanina, yeniden üne kavuştu.

İsmi çeşitli sokaklara verildi ve okuduğu ilkokul onunla ilgili bir müze haline getirildi.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
suitup

Naziler öldürünce katil oluyor sovyetler öldürünce melek oluyor müthişsiniz gerçekten :D

suitup

bu habere helal olsun diyenleri gerçekten hiç anlamıyorum sorsan savaş çok kötü bişey derler ama

utku-orengul

sen de ülkeni savunmak için soykırımcı istilacıları öldürmez melek olursun zamanı gelince...

suitup

savaşın sonunda asıl istilayı kimin yaptığını gördü dünya

m.-dursun

birde Lyudmila Pavliçenko var. Hatta filmi de var. "Bitva za Sevastopol" tavsiye edilir.

rustem-gahramanov

Lyudmila Pavliçenko qaliba tankciydi dimi?

m.-dursun

keskin nişancı

foreverfreedom

Sniper Elite 4 Russia

sarkoylumetalci

"nazi fucker" diye bilinir dünyada..

aybuke1321

Yalnız başlıkta yazanlar neden içerikte geçmiyor? Daha 19 yaşındayken mi 59 kişi öldürmüş, kimleri öldürmüş, nasıl öldürmüş anlamadım.

Görüş Bildir