Görüş Bildir
Haberler
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Yeni Formül: Emeklilikte Yaş Sınırı Nasıl Çözülür? EYT Nedir?

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) İçin Yeni Formül: Emeklilikte Yaş Sınırı Nasıl Çözülür? EYT Nedir?

GNS
20.01.2022 - 18:01

Çalışan vatandaşların en büyük problemlerinden biri haline gelen Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için yeni çözüm önerileri oluşturulmaya çalışılıyor. EYT hesaplamak adına yeni formüller belirlenmeye devam ediliyor. EYT için kanun çıkmasını bekleyenler konu üzerinde araştırmalarını sürdürmeye devam ederken yeni bir haber geldi. Primi dolana kadar emeklilik sisteminin yolda olduğu ifade edildi. İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

EYT üzerine çalışmalar sürdürülmeye devam ediyor. Çalışma gününü doldurmuş fakat yaşını beklemek zorunda olan çalışanların gündemini tamamen EYT gelişmeleri kaplıyor. Emeklilikte yaşa takılanlar için yeni bir formül daha belirlendiği açıklandı. Primi dolana kadar emeklilik sisteminin hazırlandığı ifade edildi. İşte detaylar...

EYT Nedir?

EYT Nedir?

Kamuoyunda EYT veya emeklilikte yaşa takılanlar olarak bilinen durum, emekli olmak için prim gün sayısını doldurmuş fakat 8 Eylül 1999’da yürürlüğe giren yasa ile ortaya çıkmıştır.

4447 sayılı yasa ile çalışanların emekli olması için aranan şartların yanı sıra bir de yaş şartı getirilmiştir.

Buna göre, bir çalışanın emekli olabilmesi için; sigortalılık gün sayısı erkekler için 25, kadınlar için 20 yıl ve 5 bin prim ödeme günü şartlarının yanı sıra, kadınlar için 58, erkekler için 60 yaş şartı getirilmiştir.

8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların yeni şartlara uyumlanması için de yaş şartı sigortalılık süresine göre kademeli olarak sağlanmıştır.

EYT Yeni Formül Nedir? Primi Dolan Emekli Olabilecek mi?

EYT Yeni Formül Nedir? Primi Dolan Emekli Olabilecek mi?

EYT sorununun çözülmesi adına çalışmalar devam ediyor. Önceki gün yapılan açıklamada “EYT’li kardeşlerimizin durumu çalışma programımızın içerisinde yer alıyor. İnşallah 2022 yılı içerisinde EYT’lilerle ilgili ne yapacağımızın müjdesini, Çalışma Bakanımız ile beraber paylaşacağız” ifadelerine yer verilmişti. 

8 Eylül 1999 ve öncesinde sigortalı olanların içinde bulunduğu EYT grubunda yalnızca SSK’lılar değil, diğer sigorta kurumlarından prim yatırmış olanların da bulunduğu ifade edildi. Örneğin; daha önce SSK’lı olmuş, ardından memuriyete geçmiş olanlar bulunduğu gibi; önce Bağ-Kur’lu, sonra SSK’lı olarak çalışanlar da yer alıyor.

EYT Yaş Sınırı Konulacak mı?

EYT Yaş Sınırı Konulacak mı?

Kurum değiştirmemiş yani sadece SSK’lı olarak çalışmış olanlar için kademeli bir emeklilik formülü de masada bulunuyor. Buna göre; emeklilik için kadınların 20, erkeklerin 25 yılı doldurmuş olmalarına ve işe giriş tarihlerine göre 5000 ile 5975 prim sayısına ulaşıp ulaşmadığına bakılacak.

Burada primini dolduranların yıl şartını tamamlamalarına göre kademeli olarak emeklilik imkanına kavuşmaları da söz konusu olabilecek. Örneğin; 1998 yılında sigortalı olmuş bir erkek EYT’linin en az 5900 gün prim doldurması gerekiyor. Eğer yaş şartı konulmaz ise bu sigortalının primini tamamlayıp 25 yılı dolduracağı 2023 yılında emekli olabilmesinin yolu açılacak.

Tüm formüller ve alternatifler bir araya getirilerek bir karar verilecek. Özellikle hak sahiplerinin tespiti ve emekli edilme şartları öne çıkacak.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
1
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın