Elmalı Davası'yla İlgili Paylaşım Yapan Mustafa Ceceli ve Karikatüristlerin Tepki Çeken Anlamsız Çizimleri

39PAYLAŞIM

#ElmalıDavası'yla ilgili tepkiler çığ gibi büyüyor. Sosyal medyada bu sabahtan itibaren binlerce paylaşım yapıldı, insanlar tepkilerini sert bir şekilde dile getirdi. Tepkilerini dile getiren bazı karikatür sanatçılarının ve şarkıcı Mustafa Ceceli'nin paylaşımları da sert tepkilere neden oldu.

Bildiğiniz gibi bugün Türkiye gündemini sarsan üzücü bir olayla güne başladık. Anneleri, üvey babaları ve dayıları tarafından istismara uğrayan iki kardeşin davasında, sanıkların tutuksuz yargılanmasına karar verildiğini öğrendik.

Sosyal medyada da tüm gün boyunca #ElmalıDavası etiketiyle binlerce insan bu karara tepki gösterdi. İnsanlar "İstismarın affı olmaz" diyerek paylaşımlar yaptı.

Buradan detaylara bakabilirsiniz;

Cinsel İstismarı Çizerek Anlatmışlardı: Anne ve Üvey Babanın Serbest Kalmasına Sosyal Medya İsyan Etti! - onedio.com
Cinsel İstismarı Çizerek Anlatmışlardı: Anne ve Üvey Babanın Serbest Kalmasına Sosyal Medya İsyan Etti! - onedio.com

O tepki gösterenler arasında bazı çizerler de vardı fakat yaptıkları çizimler pek de hoş karşılanmadı. Onlardan biri karikatür sanatçısı Gürbüz Doğan Ekşioğlu'ydu. Instagram hesabından "Çocuklara ve hayvanlara özgürlük!..." notuyla penis içerisine hapsolmuş bir kız çocuğunu paylaştı.

Bir diğer çizim de Erdil Yaşaroğlu'ndan geldi. Gördüğünüz bu çizimi paylaştı kendisi.

@erdilyasaroglu

Karikatürist olmaması rağmen şarkıcı Mustafa Ceceli de bu anlamsız resimle tepki gösterdi. Bir de "Ah be yavrucak. Keşke sana bu resmi çizdirebilseydik.." notuyla birlikte...

Yani bir çocuk neden bu resmi çizsin ki? Ağaç çizsin, böcek çizsin. Neden idam edilen bir insanı çizsin? Akıl alır gibi değil! Bir de bu çizimleri takipçileri de beğenmiş. Kimse de "Sen ne yapıyorsun?" dememiş...

Akıllara durgunluk veren bu paylaşımlar da haklı olarak eleştiri yağmuruna tutuldu.

Gerçekten biri bu paylaşımlardan ne anladığını yazsın çünkü biz hiçbir şey anlamadık... Yazık, çok yazık!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
bookworm

Klasik Türk davranışı olarak yine çocuklara, başlarına gelene, adaletin işlememesine değil iki üç tane popülerin çizimine odaklanmışız.

kurtali1983

Olayın aslını astarını bilmeden ünlü ünsüz herkes atlamış . Yaşanan gerçek olayla alakasız bir sürü şey söylenmiş. Hadsizlik had safha! sınırları aşmış gerizekalılar destek olalım derken o çocukların canlarını tekrar tekrar yakmışlar aptallar sürüsü

halil.mntkn

Gürbüz Ekşioğlu'nun çizimindeki mesajın onca barizliğine rağmen çok sayıda kişi tarafından anlaşılmamış olması ezbere konuşan, ezbere düşünen, ezbere hareket eden insanlar topluluğu haline gelmekte olduğumuzu çok net ortaya koyuyor.

dr_geyik

Yani "ezbere konuşan, ezbere düşünen" lafını bu karikatürü eleştirenlere yönelik kullanıyorsun da karikatürün bu şekilde ezbere yapıldığını göremiyorsun. Bravo ne diyeyim. Pedofiliye sadece kız çocukları değil erkek çocuklar da maruz kalırlar. Bu vakada da zaten çocuklardan biri erkek. Aynı şekilde dünyanın her yerinde pedofililerin arasında erkek kadar kadınlar da vardır. Burada da zaten bir kadın bir erkek iki sanık var. Buna rağmen tutup da penis şeklinde kafes çizip içine kız çocuğu koyan adam asıl ezbere düşünen adamdır. Aynı şekide bunu beğenen de ezbere düşünen biridir.

halil.mntkn

Bir kişinin ezbere düşünmesi, senin veya benim gibi düşünmemesi ya da konunun bizim değerlendirdiğimiz boyutlarını ele alıp almaması değildir. Ezbere düşünmek, okuduğun, izlediğin, dinlediğin, şahit olduğun vs. şeyi anlamaya çalışmamak, bunun yerine kafanda oluşturduğun varsayımlara göre ona anlam vermektir. Bu çizim örneğinde, sanatçının verdiği mesajın doğru ve yerinde bir düşünce olup olmamasının benim yaptığım yorum bağlamında hiçbir önemi yoktur. Çünkü konu mesajın haklı bir mesaj olup olmadığı değildir, olanca barizliğine rağmen "anlaşılmamış" olmasıdır. Anladıktan sonra sanatçının düşüncesine katılıp, katılmamak bambaşka bir meseledir.

suvaribora

Şu penis saçmalığını çizen kişi de bence boş değil. Bunda da garip bir ruh bozukluğu olabilir. Uzak durulması gereken bir şahıs.

mastani_

Bizim milletimiz doğruyu bile yanlış yoldan savunuyor!!

Görüş Bildir