Ekşisözlük ve Sosyal Medyada Kendini Doktor Olarak Tanıtarak İnsanları Dolandıran Sahtekar

690PAYLAŞIM

Ekşi sözlük yazarlarından "kargakargagaakdedi" kendini cerrah olarak tanıtan bir başka ekşi sözlük yazarını ifşa edecek bir entry hazırladı.

İddiaya göre, ''tahta kılıçlı dandik şövalye'' nickli sözlük yazarı büyük bir sahtekarlıkla çeşitli sosyal medya platformları aracılığıyla dolandırıcılık yapmış. Tüm bunları yaparken de, Dr. Engin Kavak'ın fotoğraflarını kullanmış.

Mert Mercan adında Facebook hesabı almış ve kendisini kalp cerrahı olarak tanıtmış.

Tüm bunları yaparken Dr. Engin Kavak'a ait görsel ve yazıları kullandığı için şu an dava süreci devam ediyor.

Dr. Engin Kavak'ın Instagram paylaşımını da çalarak Ekşi İtiraf'ta "Sınır Tanımayan Doktorlar"a katıldığını, Nijer'de Afrikalılara yardım ettiğini söylemiş.

Böylesine hassas ve önemli bir konuda insanları dolandırmaktan çekinmemiş.

Böylesine hassas ve önemli bir konuda insanları dolandırmaktan çekinmemiş.
Böylesine hassas ve önemli bir konuda insanları dolandırmaktan çekinmemiş.

Marxizm, Rex Sineması, Khodo filmi, matematik bilimi ve daha birçok entry'si farklı yerlerden çalıntıymış.

İşi öyle ileri taşımış ki kafasından hikayeler uydurarak hastasını öldürdüğünü bile iddia edecek boyuta getirmiş. 😱

Facebook'daki hesabı şöyle dursun, doktor olmayanların hesap açamadığı doktorumonline.net'te de kalp cerrahı olarak görünüyormuş.

Hatta öyle ki, oldukça gerçek görünen Facebook hesabından Gezi Parkı eylemlerinde Sağlık Bakanlığı'ndan ceza aldığını söylemiş. Sözde, Koşuyolu Hastanesi'nden ilaç kaçırmış ve hastaları tedavi etmiş bu yüzden ceza almış. Düzenlediği sahte belgenin altına da, dünyaca ünlü kalp cerrahımız Cevat Yakut adına hesap açarak, "Sevgili asistanım, seninle gurur duyuyorum." diye yorum yapmış. Son derece inandırıcı görünen bu sahte belgenin altında sözde cerrahı kahraman ilan eden birçok yorum yapılmış.

Bu sahte doktor, ayrıca Instagram'da bir hesap açıp Dr. Ege Yılmaz adıyla da jinekolog olduğuna dair paylaşımlar yapmış.

Burada da yine Dr. Engin Kavak'ın fotoğraflarını kullanmış.

Ayrıca, sözde doktor kadrosunun Amerika'da bir üniversitede olduğunu, Marmara Üniversitesi'ne araştırma yapmak için geldiğini, evrim ile ilgili yazdığı makalesini "dekanın" basmadığını, bu sebeple görevinden ayrıldığını belirtmiş.

Bu olayla da, Cumhuriyet, Birgün Sol, t24 ve daha bir çok gazateyi de kandırmış. Marmara Üniversitesi Mert Mercan adında kadrolarında kimsenin olmadığını belirtmiş ve olayı tekzip etmiş.

Entry'i giren sözlük yazarı, sahte doktorun "Sınır Tanımayan Doktorlar"la ilgili entry'sinde kullandığı görsellerin Engin Kavak'a ait olduğunu anlayıp kendisine ulaşmış. Bütün sahtekarlıklar da bu sayede ortaya çıkmış.

Engin Kavak'ın açtığı dava dilekçesine savunmasına, "hastalığına çare bulmak için Instagram'da jinekolog gibi davrandığını" yazmış.

Engin Kavak'ın iddiasına göre, Instagram'dan kadınları taciz ve tehdit ediyormuş.

Olayın ortaya çıkışı da kargakargagaakdedi adlı kullanıcının 'kredi çek' ısrarına dayanamaması ve hislerine güvenmesine dayanıyor.

Olay şu an dava sürecinde. Günümüzde sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla bu tarz dolandırıcılık hikayeleriyle çok karşılaşıyoruz. Hepimize düşen daha dikkatli olmak bu durumda. O dolandırılan, kandırılan insanlardan biri de biz olabilirdik!

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
reshontheway

İnstagram bunlarla dolu...

tedbundyninkatili

Büyük işsizlik ... uydurma şeyler yazıp milleti kandıracağına o vakte çalışıp doktor olsaydı buna gerek kalmazdı.Bu ne işsizlik ya ama rahatsızdır büyük ihtimalle

hamzamovic19

sanigin adi niye gizli peki?

domalt-trump

Suçu ispatlanmadığından. Bu ifşa da fake çıkabilir, burası Türkiye.

hamzamovic19

fotograflara iyice baktim da sanigin adi Berat ama soyadi gizlenmis...

hamzamovic19

bazi suclar en bastan ispatlidir zaten...

yeldaaa

karar kesinleşmedi ise paylaşılması uygun olmaz

ozok

Hasta bence

enk-capital

Hadi hikayeleri anladık da fotoğraf paylaşmak büyük cesaret. O fotoğrafların gerçekte kime ait olduğu illa ki ortaya çıkacaktı. Bu işi yapan kendine çok güveniyomuş anlaşılan.

Görüş Bildir