Ege'de 24 Günde 106 Sığınmacı Hayatını Kaybetti

 > -

Avrupa ülkelerine gitmek üzere eski tekneler ve lastik botlarla umut yolculuğuna çıkan sığınmacılar, yıl içinde en fazla kaybı aralık ayında verdi.

Ülkelerinden kaçarak deniz yoluyla Avrupa'ya ulaşmaya çalışan sığınmacıların sayısı bu yıl zirve yaptı.

Aralık ayının ilk 24 gününde tekne ve botlarının batması sonucu Ege'de 78'i Türkiye karasularında olmak üzere 106 kişi hayatını kaybetti.

24 günde 7 bin 564 göçmen kurtarıldı

Türk Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri, "Ege'de Umut Harekatı" kapsamında gerçekleştirdiği arama kurtarma faaliyetleri kapsamında yine 24 günde 7 bin 564 göçmeni Ege Denizi'nin sularında boğulmaktan kurtardı.

Bu ay 106 umut yolcusunun yaşamını yitirdiği Ege Denizi, 2011 yılında 5, 2012'de 64, 2013'te 24, 2014'te ise 69 göçmene mezar olmuştu.

Ege Denizi'nde "Geri Kabul Anlaşması yoğunluğu"

Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği Başkanı Muhammed Salih Ali, göçmenlerin Yunan adalarına geçişlerinin yaz aylarına göre daha az olmasına rağmen ölüm olayının daha fazla yaşandığını söyledi.

Bunun nedeninin olumsuz hava koşulları olduğunu belirten Ali, şunları söyledi:

"Sığınmacılar, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki 'Geri Kabul Anlaşması kapsamında sınırlar kapatılacak' endişesiyle her türlü olumsuzluğa rağmen ölümü göze alıp bir an önce Avrupa'ya geçmeye çalışıyor. Avrupa'ya geçişin durdurulacağı kanısıyla bir an önce 'Kapılar kapanmadan yetişeyim' diyorlar ve onun için hava durumuna, dalgalı denizlere bakmadan yola çıkıyorlar."

AA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir