Ebeveynliğin Asla Planlandığı Gibi Gitmeyeceğini Kendi Yaşamından Örneklerle Anlatan Anne

6.8bPAYLAŞIM

Anne olmaya karar veren her kadın mutlaka “Ben o annelerden olmayacağım.” demiştir. İki çocuk annesi Özlem Açar, bunu söyleyen bütün kadınlara bir gün hak vereceğiniz gerçeğini, kendi çocuklarıyla yaşadıklarından örneklerle anlatıyor. Ve bunları #tukurdugunuyalayanoz etiketiyle paylaşıyor! 😊

Kaynak: http://instagram.com/ozozlemacar

"Öğünlerimizi sofrada, keyifli bir sohbet ortamında yemeliyiz. Yemek kültürünün oluşması için bu çok önemli..."

"1 yıl önce: Her şey yerli yerinde olacak. İşim gücüm yok habire dağınıklık mı toplayacağım bir de yok artık. 😒 Ağaç yaş iken eğilir, düzene alışacak. Düzenli bir çocuk olacak. O kadar!"

"4 yıl önce: (Yeğenlerimin oyuncaklarına bakarak) Neden çocuklara oyuncak diye küçük ve çok parçalı döküntüler üretirler anlamıyorum. Hadi onlar üretti, ana babalar nasıl alır ya?"

"3 yıl önce: Ben bu anneleri anlamıyorum. El kadar çocuğa laf geçiremiyorlar. Vallahi nasıl yetiştirirsen öyle. Odasını toplamak onun sorumluluğu. Bunu bilecek. Bir oyuncakla işi bitince, ancak onu yerine kaldırıp koyarsa yenisini alabilir. Öyle tüm oda darmadağın kabul edemem ben."

"3 yıl önce: Ben çocuklarımı öyle bir yetiştireceğim ki, öyle koltuk tepelerinde gezen, düz duvara tırmanan çocuklardan olmayacaklar. Öyle bağırıp çağırarak alıştırmayacağım ha, hiç sesimi yükseltmeden yapacağım bunu."

"3 yıl önce: Öyle her tarafı karıştıran çocuklardan hoşlanmıyorum. Bu konuda asla taviz vermeyeceğim. Karıştırmaması gereken yeri karıştırmamayı, dokunmaması gereken eşyalara dokunmamayı öğreteceğim."

" 2 yıl önce: Küçücük çocuklara konsept doğum günü partisi yapıyorlar. Ne gerek var? Hele şu Karlar Kraliçesi mi ne gıcık oluyorum. Bırak doğum gününe konsept yapmayı, Cemre'ye izletmem bile onu ben. 😒"

"2 yıl önce hamileyken: Çocuğuna saygı duyacaksın, midesine saygı duyacaksın. O da bir birey ne kadar yiyecegini, ne zaman doyduğunu kendisi bilir. Ben kaşık elinde çocuğunun peşinden koşan, televizyon karşısında yemek yediren annelerden olmayacağım."

"2 yıl önce: Ben abur cubur konusunda çok katıyım asla taviz vermeyeceğim konulardan biri. Yahu çocuk abur cuburu bilmiyor ki, tadını bilmiyor ki."

"2 yıl önce hamileyken: Çocuklu ailelere bakıyorum da evleri oyuncakla dolup taşıyor. Çocuk oynuyor mu? Hayır. Bir de dünyanın parası. Ben öyle kendimi şaşırmış gibi oyuncak falan alamam vallahi."

"2 yıl önce hamileyken: Vallahi ben evimde, düzenimde hiç bir değişiklik yapamam. Ne bir biblomu kaldırırım, ne prizleri kapatırım. Ben mi çocuğa uyacağım, çocuk mu bana uyacak canım?"

"2 yıl önce hamileyken: Bir kere bebek anne karnında gürültünün içindeymiş. Doğduğu zaman anne babalar çok abartıyor, zorla sessizliğe alıştırıyorlar. Hatta kapıyı çalmayın diye kapıya not yazanlar bile varmış pppuhahahahah. 😈"

"2 yıl önce: Iyy evladıma asla çizgi film izletmeyeceğim asla! Yani iki yaşından sonra, kontrollü olarak, sadece çok iyi araştırdığım eğitici çizgi filmleri, o da birlikte izleriz, hakkında konuşarak falan. Kaliteli vakit de şaapmış oluruz hem."

"3 yıl önce: Bu anaların beyni falan yanıyor herhalde. Yoksa aklı başında, normal biri hiç bebek arabasıyla metrobüse biner mi?"

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

SS subayı mısınız da SS askeri yetiştiriyorsunuz ? Çocuk lan bu çocuk yani dağınıklığı yaramazlığı yapması gereken bir birey yapmazsa zaten sıkıntı var demektir. Evde çocuğum oyuncaklarını dağıtır eder ama uyuduktan sonra toplanır o ev. Toplanırken de ne baba olarak ne de anne olarak bize batmaz. Şükürler olsun ki etrafı dağıtabilecek kas gücüne ve hareketlerine sahip bir çocuk var. Yemek yiyebilecek bir çocuk var. Robot imal etmiyorsunuz çocuk yetiştiriyorsunuz ve lütfen keyfini çıkarın. Hatta çocuğunuzla beraber yaramazlık yapın şımarın....

logicaldoor

Yakın zamanda başka bir galeri vardı, çocuklara televizyon izletmemek falan filan bir sürü şey yazıyordu. Oraya yazacaktım ama vakit olmadı. Şu şöyle yapılmalı, bu böyle yapılmalı gibi şeyleri yazanların çocuklarının olup olmadığını, varsa da ne durumda olduklarını gerçekten merak ediyorum. Çocuk dediğin şey kendi başına bir kalıba sahip. Senin sokmak istediğin kalıba girmiyor. Mesela şanslısındır, çocuğu gürültüde uyur. Ya da değilsindir çıt sesine uyanır. Onları bir formülle açıklayamazsın. Ha, hiç mi alışkanlık edinmeyecek? Tabii ki edinecek. Ama biz onların dünyasını keşfedip de istediğimiz yöne döndürmeyi öğrendiğimizde. Bir de şu "çocuk sevmiyorum" diyenlere laf yetiştirmenin bir anlamı yok. Hayatı boyunca aşık olmamış birine aşkı veya görmeyen birine karın rengini nasıl anlatamazsak, evlat sevgisini tatmayan birine de bunu anlatamayız. Sadece günün birine bu güzelliği yaşamalarını dileyebiliriz...

umit-beynel

1. 1. çocuğu bakarken 2 çocuklu ebeveynler; "Tek çocuk hiç çocuk" atasözünü söylediklerinde, "hıh sanki 1 çocuk kolay bakılıyor" diye içimden geçirirdim. 2. çocuk olduktan sonra o atasözünü keyifle 1 çocuğu olanlara söylüyorum. 2. Kız çocukları neden yemez. Bunun bilimsel açıklaması var mı?

meryemmce

Hepsi doğru.Bir tek hiçbir eşyamı kaldırmadım bişekilde alıştırdım.Üç kızım var.Boy boy.Dünyanın en güzel duygusu.Benim en sakin anımda dokuzbuçukta onları yatırıp kitabıma kavuştuğumda başlıyo.Yıllar önce bi film izlemiştim.Çocukların en güzel anı uyudukları zaman demişti biri orda.İşte öyle bi durum bu. Vede evladı tarif eden bi söz geldi şimdi aklıma; Baba define gibidir,bulmasını bilene, Anne cennet kapısıdır açmadını bilene, Kardeş kalbin aynasıdır,bakmasını bilene Evlat ise deniz gibidir ne içilir ne geçilir... Allah hiçbir kulunu evladıyla sınamasın acısınıda göstermesin... Selam ile...

doktorathena

anne var annecik var :)

nukleerbaslikliterlik

Çocuk bu elbette şımaracak yani bir yetişkin gibi tüm gün sessiz sessiz oturmasını beklemiyorum ama arkadaş siz bunun dozunu tutturamıyorsunuz sorun orada.Şekilde de görüldüğü gibi maşallah evde yok yok.Her şey alınmış her oyuncağından 10 tane var.Eee bu çocuk tabii ki de o oyuncağı sağa sola atar.Kırar.Çocuk aman ağlamasın aman her dediğini yapalım diye diye bir bakmışsın çocuk değil canavar olmuş.Geçen bir çocuk geldi misafir diye neyse güzel güzel oynadık.Sonra dedim benim içeride işim var diye odama gittim geldi peşimden sonra ısırmaya başladı falan.Neymiş bunu hep yaparmış istemediği olursa ısırırmış.O çocuğu bana verin bakalım bir daha birini ısırıyor mu?Ama şimdiki anneler babalar kolayını yapıyor çocuk kafasını mı şişiriyor veriyor eline tableti telefonu orada giriyor saçma sapan videolar izliyor ağzından küfür eksik olmuyor ama ne o ben çocuk yetiştirdim.

penguen-geri-dondu

başına gelmeden büyük konuşma bence kardeşim çocuk bu robot değil yani terbiye etmek istersin ama çevrende aman çocuğa öyle yapma böyle yapma diyen onu şımartan onlarca kişi olacak yani benden söylemesi

morpolar

keşke söylediğin kadar kolay olsa terlikciğim. :( bak bizim evde şeker çok az kullanılır mesela, çocuklar da öyle alışsın diye çabalıyoruz. sonra ne oluyo biliyo musun? defalarca nedenleriyle birlikte anlattığım kayınvalidem kaşla göz arasında dolduruyo şekerleri. çaylar iki üç kaşık, ellerinde şekerleme. sen çabaladığınla kalıyosun, en baştan başlıyosun ama bi yerden sonra bu çocuk da büyüyo ve o alışkanlığı yerleştirmek gittikçe zorlaşıyo. yalnızken tamam nispeten kolay ama işin içine hele de yakın akraba girdi mi önünü alamıyosun. ama yine de sen düzenini oturtursun umarım.

selaminko

çocuğun varsa nasıl başardığını anlat lütfen. çocuğun yoksa da lütfen ahkam kesme.

Görüş Bildir