Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Düzenleme Değişiyor: Mekânlarda Açık Değil, Kapalı Alanda Sigara İçilecek

 > 
621PAYLAŞIM

Restoran ve kafelerin en güzel yerlerinin sigara içenlere ayrıldığını vurgulayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, şimdiye dek açık-kapalı alan tarifleriyle yol alındığını söyledi ve yeni uygulamanın sinyalini verdi:  "Biz diyoruz ki açık alanlarda değil, görünmeyen, izin verdiğimiz kapalı bölümlerde içilmesine izin verelim..."

"Sigaranın tiksindirici algısını da mutlaka oluşturmamız gerekiyor"

Hürriyet'ten Meltem Özgenç'e konuşan Bakan Koca Türkiye’de sigara içme oranının erkeklerde yüzde 41’den 44’e, kadınlarda yüzde 13’ten 19’lara yükseldiğini belirtti ve ekledi: 

"Sigara denetimleri artınca, nargile kültürü oluşturmaya çalışıyorlar. ‘Elektronik sigara zararsızdır’ diyorlar, oysa durum tam aksi. ‘Kadınlara özel’ diyerek sigara pazarlıyorlar. Gençler uzun süreli müşteri olma potansiyeli ile kadınlar ise anne olarak rol model olacağı düşüncesi ile tütün endüstrisinin hedefindeler. Endüstri ile mücadele etmezseniz sonuç alamazsınız. Bugüne kadar genellikle sigaranın zararlarından bahsettik. Bu önemli ama sigaranın tiksindirici algısını da mutlaka oluşturmamız gerekiyor."

"Kafelerde sigara içmeyen yüzde 70’i arka tarafta küçük bir yere alıyorsunuz"

Şimdiye kadar açık-kapalı alan tarifleriyle yol alındığını vurgulayan Bakan Koca, sözlerine şu şekilde devam etti:

"Cezbedici olmasın diyoruz ama restoranların, kafelerin en güzel yerleri sigara içenlere ayrılıyor. Televizyonlarda buzladığımız görüntüleri çocuklara göstermeyelim diyoruz ama restoranda, sokakta sergiliyoruz. Yurtdışında bu kadar açık alanda içilmiyor. Biz diyoruz ki açık alanlarda değil görünmeyen, izin verdiğimiz kapalı bölümlerde içilmesine izin verelim. Restoranlarda, kafelerde sigara içmeyen yüzde 70’i arka tarafta küçük bir yere alıyorsunuz, sigara içen yüzde 30’luk kesime en güzel yeri ayırıyorsunuz. Bundan sonra buralarda kapalı bölümler olacak."

Bölümler özel olarak ruhsatlandırılacak

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca uygulamanın detaylarına ilişkin detayları ise şöyle sıraladı: 

"Mekânın yüzde 30’unu geçmeyecek. Bir kapıdan direkt girilemeyecek, bir geçiş bölgesi olacak. Havalandırması çok güçlü olacak. Dumanı bölümden dışarı sızmayacak, ruhsatlandırması da özel olacak. Nargile için de aynı şey yapılacak. Açık alanda asla içilmeyecek."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir