Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ne Kadar Zor Olabileceğini Bir Düşünün! 12 Farklı Kişiliğe Sahip Olan Kadın: Lauren Stott

833PAYLAŞIM

23 yaşındaki Lauren Stott genellikle yaşanan bir travmanın sebep olduğu kişilik bölünmesi rahatsızlığına sahip. Doktorlar Stott'a bu teşhisi 2016'da yaşanan intihara teşebbüsü sonrasında koydu. O zamandan beri de neredeyse her gün psikolojik tedavi görüyor.

İşte 12 kişiliğe sahip Lauren Stott'un hikayesi...

Kaynak: http://www.ladbible.com/community/intere...

Kennesaw Üniversitesi'nden mezun olan Lauren kişiliğinin parçalarını bir arada tutabilmek ve kötü anılarından kurtulabilmek için günlükler tutuyor.

Terapisinde 12 sırası olan bir sınıfta oturup her kişiliği için ayrı sıralarda oturup ayrı günlükler tutuyor.

"Kişiliklerimden biri küçücük bir kız, adı Sylvie. Terapistim ve ben onunla çok uğraşıyoruz çünkü o birçok endişeme ve anılarıma sahip."

"Bir diğer kişiliğimin adı 'Intellectual'. Uzun zaman önce bir Mormon idim ve vaftiz edilmiştim, ben o zamanları hatırlamıyorum ancak Intellectual hatırlıyor."

"Kişiliğim 'Hope' ise 17 yaşımdayken uğradığım tacizi bana unutturup güvende hissetmemi sağlıyor. Terapi sayesinde artık onu çok daha iyi duyabiliyorum."

"Televizyonlarda bu hastalığa sahip insanlar ya katiller ya da şiddet yanlısı insanlar, ancak durum aslında böyle değil. Filmler bu hastalığa sahip insanların yaşamını daha da zorlaştırıyor."

Dr. David Spiegel: "Kişilik bölünmesi rahatsızlığı insanlar tarafından şizofreni ile karıştırılıyor. Şizofrenide insan algısı çarpıklaştığından halüsinasyonlar ve hülyalar görülebilirken kişilik bölünmesi rahatsızlığında bireyin kişiliği parçalara bölünüyor, anıları ve kimliklerini bir araya getirmekte zorlanıyorlar sadece. Aynı zamanda bu rahatsızlık geçmişte yaşanan bir travmadan kaynaklanıyor."

Lauren rahatsızlığını ilaçları ve terapisti sayesinde atlatıyor ancak asıl destekçisi Sergeant Tibbs adındaki köpeği.

"Geçirdiğim ataklarda bile köpeğim beni yalnız bırakmıyor, bana yardım etmek için kucağıma atlıyor. Aynı zamanda buzdolabını açıp bana buz getirebiliyor."

Hastalığının yanı sıra Lauren, müzisyen nişanlısı Alex ile gelecek yaz evlenmeyi planlıyor.

"Bu rahatsızlık ilişkimi zorlaştırabiliyor çünkü örneğin küçük kız kişiliğim olan Sylvie bana hakim olduğunda sevgilim öfke nöbetlerimle mücadele etmek zorunda kalıyor."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
riza-simsek1

her kişiliğe iki tokat toplam 24 tokatta türk usulu tedavi hepsi sus pus olur ....

bykzlt

Bir de "Unbreakable" vardı, "Split" de devamı

mandarinin-kayip-karakteri.

"Split"geldi aklıma. Bu hastalığa sahip bir çocuğu anlatıyordu. Garipti cidden, geriyordu. Sonunda da iyi hissettirmedi ama izlenebilir.

kermit.

split James Mcavoy mükemmel oyunculuğu sırf bu sebepten izlenir o film çok güzeldi bir kaç kere daha arkadaşlarıma izletmek için izlemiştim hiç sıkılmadım...

nara-yoon

Aklıma Kill Me Heal Me geldi. Kanal 7'de kısa süre önce yayınlandı fakat saçma/gerçek dışı bulunduğu için "Hint dizisi" severler tarafından beğenilmedi. Umarım bu o dizideki kişilik bozukluğunun asparagas olmadığını kanıtlamıştır.

miray-cemre-kilic

çok zor bir hastalık Allah kendisine ve yakınlarına sabır versin 😟

Görüş Bildir