Duş Almadan Yalnızca İki Gün Geçirdiğinizde Vücudunuza Neler Olduğunu Biliyor musunuz?

2.2bPAYLAŞIM

22 Words'te derlenen habere göre, yalnızca iki gün duş almamak bile vücuda zarar veriyor. Vücudunuzun başına neler geldiğini görmek için; 👇

Kaynak: http://twentytwowords.com/heres-what-hap...

Her gün duş almaya alışkınsınız değil mi? Son yıllarda bunu hijyen ve alışkanlıktan ötürü yapıyor olsak da, bu alışkanlık son 50-60 yıldır var.

2008 yılındaki verilere göre, Avustralyalılar başta olmak üzere insanlar günde birden daha fazla duş alıyorlar.

Ayrıca bebekler bu durumdan kurtarılmalı. Ciltleri fazlasını kaldırmayacağı için haftada bir veya iki kere duş aldırmanız yeterli.

Temiz su daha önceleri kolaylıkla ulaşılan bir şey olmadığı için eskiden alışkanlık değildi. Sonuçta kirli suda duş almanın ne mantığı var, değil mi ama?

Açıkçası her gün duş almak, her gün saçınızı yıkamanız gerektiği anlamına gelmez. Her gün yıkanan saç kurur ve kırılgan hale gelir.

Belirlenen zamanda vücudunuzda 1000 çeşit bakteri ve 40 çeşit mantar taşıyorsunuz. Fakat içiniz rahat olsun, bunların çoğu iyi huylular! 😅😅

Özetlemek gerekirse, iyi bakteriler kötü bakterileri vücudunuzdan uzak tutuyor.

İyi bakteriler de sabun ve duşa ihtiyaç duyuyor. Dolayısıyla duş almayı atladığınızda, terlemiyor olsanız da kirlenmeye devam ediyorsunuz. Dokunduğunuz her yerden kötü bakterileri almaya devam ediyorsunuz.

Duş almadığınızda ise bu bakteriler ağzınıza, burnunuza, gözünüze gidiş yolunu bir şekilde bulabilirler ve hasta olabilirsiniz.

Eğer düzenli bir şekilde temizlenmez ise cildinizin yağlı ve tuzlu yapısı kaşınmalara ve lekelere neden olabilir.

Terin vücutta kokuya sebep olduğunun düşünebilirsiniz, fakat aslında kokunun kaynağı vücudun proteinini ve yağ asidini tüketen bakterilerin çıkardığı gazdır.

Bu da neredeyse 30 farklı kötü kokuya sebep olur.

Şiddetli bir hale gelene kadar bir sağlık sorunu değildir, fakat sosyal bir problem olduğu aşikar! Eğer kokarsanız, insanlar sizi yargılar ve muhtemelen sizden olabildiğince uzaklaşırlar.

Dermatologlar, duş alamayacağınız bir durumda olsanız bile yüzünüzü, koltuk altlarınızı ve kasık bölgenizi bir şekilde temiz tutmanızı öneriyorlar. Çünkü bu kısımlar bakterinin beslendiği ve yoğun olduğu kısımlardır.

Bütün bunlardan sonra tabii uzun uzun duşta kalmayın. Çok sıcak su cildi kuruturken, vücuttaki önemli yağları da soyuyor. Yani dengeli olmak lazım azizim!

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alexander

orhan gencebay abimize bu paylaşımı öneririm yollayın okusun öğrendiğinde elinde rexsona ile dolaşmayı sen abdominal kardeşim demeyi bırakır belkide

wednesday-addams

abartmayın.

ganymedes

sonra hastaliklara karsi bagisikligimiz o kadar dussun ki en ufak mikropta hasta olalim. biraz dogal olun arkadaslar. haftada br yikanin demiyorum, kokmayin ama temizlik hastasi da olmayin. ayrica kisiye bunyeye gore degisen seyler bunlar.

westworld

duş dediğin günaşırı alınır, her gün duş alan insanlara çok imreniyorum demek isterdim ama hayır umrumda bile değil.

hipergrafi

Genelde saçını her gün yıkayan insan aşırı yağlanmadan şikayet eder. Aslında yağın sebebi fazla sık yıkamak. Yıkadıkça saçın ihtiyaç duyduğu için salgıladığı normal oranda ki yağı temizliyoruz ve saç yerine yenisini koyabilmek için normalden fazla yağ salgılamaya başlıyor bu da kirli bi görünüm oluşturuyor. Sık yıkanmayan insan da saçlarının kuruluğundan şikayet eder. Vücudumuz her şeyi davranışlarımıza göre ayarlar çünkü. Yağlanmayı önleyen bitkisel ve kozmetik ürünler kullanıp yıkanırken saçları lastik boneyle kapamak sorunu giderek azaltıyor deneyin görün.

Görüş Bildir