Görüş Bildir
Haberler
Duruşmalar Adliye Dışında Yapılabilecek

Duruşmalar Adliye Dışında Yapılabilecek

ATKN
24.09.2016 - 17:31 Son Güncelleme: 24.09.2016 - 17:56

Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan kanun tasarısı taslağına göre duruşmalarda artık iddianame okunmayacak, suçlamanın dayanağını oluşturan eylemler ve deliller anlatılacak. Ayrıca diğer bir düzenlemeyle, duruşmaların il sınırları içinde adliye dışında belirlenen başka yerlerde yapılmasına imkân sağlanacak. 

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Adalet Bakanlığı Kanunlar Genel Müdürlüğü'nce hazırlanan ve Başbakanlığa gönderilen kanun tasarısı taslağı, duruşmalara ilişkin de çeşitli düzenlemeler içeriyor.

Duruşmalarda iddianamelerin tamamının okunması uygulamasına son

Duruşmalarda iddianamelerin tamamının okunması uygulamasına son

Anadolu Ajansı'nın haberine göre düzenlemeyle, iddianamenin okunmaması ve il sınırları içinde yargılamaların belirlenen farklı yerlerde yapılabilmesi sağlanacak. 

Tasarı taslağının yasalaşmasıyla, duruşmaların başlamasına ilişkin hükümleri içeren Ceza Muhakemesi Kanunu'nun 191'inci maddesinin 'b' bendindeki 'İddianame veya iddianame yerine geçen belge okunur.' hükmünde değişiklik yapılacak. 

Bu hüküm, 'İddianame veya iddianame yerine geçen belgede yer alan suçlamanın dayanağını oluşturan eylemler ve deliller ile suçlamanın hukuki nitelendirmesi anlatılır.' şeklinde değiştirilecek. Böylece duruşmalarda iddianamelerin tamamının okunması uygulamasına son verilecek.

Yargılamalar makul sürede tamamlanabilecek

Yargılamalar makul sürede tamamlanabilecek
İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Düzenlemeyle, duruşmaların başlangıcında hakimler, iddianamelerin tamamını okumak yerine iddianamede yer alan suçlamanın dayanağını oluşturan eylem ve delilleri anlatacak, suçlamanın hukuki nitelendirmesini aktaracak. 

Düzenlemeyle, iddianamenin duruşmanın başında bütünüyle okunmasının uygulamada yol açtığı sorunların ortadan kaldırılması hedefleniyor. Böylece, terör ve örgütlü suçlar başta olmak üzere, kapsamlı dosyalarda bu belgelerin bütünüyle okunmasının uzun süreler almasının önüne geçilmesi hedefleniyor. 

İddianamenin okunması nedeniyle bazı davalarda aylar süren bu sürecin kısaltılmasını amaçlayan düzenlemeyle, yargılamalar da makul sürelerde tamamlanabilecek.

Duruşmalar adliye dışına taşınabilecek

Duruşmalar adliye dışına taşınabilecek

Öte yandan taslakta öngörülen diğer bir düzenlemeyle, duruşmaların il sınırları içinde adliye dışında belirlenen başka yerlerde yapılmasına imkân sağlanacak. 

Hakim veya mahkemenin hukuki veya fiili sebeplerle görevini yerine getiremeyecek halde bulunması veya kovuşturmanın görevli ve yetkili mahkemenin bulunduğu yerde yapılmasının kamu güvenliği için tehlike oluşturması hallerinde davanın başka yerde bulunan bir mahkemeye nakline imkân tanıyan Ceza Muhakemesi Kanunu'nun (CMK) 19'uncu maddesinin 'Davanın nakli' başlığı, 'Davanın nakli ve duruşmanın başka yerde yapılması' şeklinde değiştirilecek.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
45
30
5
5
3
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
oluroyleseyler

Mahkemeler artık mahalle kahvesinde görülebilir bence. Adam da haksız mı gardaşım ama şimdi bahsana naapmış gibi yorumları ile de kahvehane müşterileri kendi... Devamını Gör