Dünyaya Bir de Bu Gözle Bakın! Renk Körü Vincent Fiorentini, Göremediği Renkler İçin Telefon Uygulaması Oluşturdu

-

'Color Blind Pal' isimli uygulama sayesinde, renk körlüğü yaşayan insanların engeli bir nebze de olsa ortadan kalkıyor!

Kaynak: https://thechive.com/2019/08/28/colorbli...

Renk körlüğü sahibi bir kişi, bir balkabağı tarlasını normalde bu şekilde görüyor:

Uygulama gerçeği tam olarak yansıtamasa da, bu görüş bozukluğuna sahip olan insanlar tarladaki farklı renkleri görme şansına erişiyor.

Bu örnekteki ilk fotoğrafta, renk körü olmayan bir kişinin görüşünü görebiliyoruz. İkinci fotoğrafta da, renk körü olan birisinin görüşünü...

Üçüncü fotoğrafta ise, uygulamanın renk körlüğü sahibi olan insanların renkleri görebilmesi için, nesnelerin renklerini değiştirerek çalıştığını görüyoruz.

Uygulamanın yaratıcısı Vincent Fiorentini, hayatı boyunca kırmızı-yeşil renk körlüğü ile yaşadı.

Fiorentini, uygulamayı sadece renk körlüğü sahibi olan insanların renkleri görebilmeleri için değil, aynı zamanda diğer insanların da renk körlüğü sahibi olan kişileri anlayabilmeleri için tasarladı.

Uygulama aynı zamanda, insanların o anda gördükleri rengin ismini de söylüyor.

Uygulama, renk körlüğü türleri oldukça farklı olduğu için, kullanıcılarına kendi görme sorunlarına göre düzenleme yapma şansı da veriyor.

Farklı bir örnek daha... İlk fotoğraf, normal görü sahiplerinin görüşünü, ikinci fotoğraf renk körlüğü sahibinin görüşünü, üçüncü fotoğraf ise renklerin görülebilmesi için uygulamanın oluşturduğu renk değişimini gösteriyor.

Uygulama, dünyadaki renkleri görebilmeleri adına birçok insana yardımcı oldu. Uygulama için yazılan yorumlar da bunu kanıtlıyor...

"Bu uygulama, kırmızıyı daha önce görmediğim şekliyle ortaya çıkarıyor!"

"...Sanırım bu uygulama sayesinde meyveleri ayırt edebileceğim. Yeşil arka planda bulunan ahududu veya çilekleri önceden hiç göremezdim ama bu uygulama sayesinde sanırım artık görebileceğim."

"Alışveriş yaparken babamın farklı şeyleri seçmesini sağladı. Çok iyi çalışıyor, en azından babam öyle diyor haha. Harika bir uygulama!"

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
deen-tharkuho

Çıplak gözle güneşe bakıldığı zaman bir dakikalık renk körü olmanın deneyimini yaşayabiliyorsunuz bu da bir bip not olsun

aykut.bulut.10

Belki onlar gerçek renkleri görüyor he?Neyse boş yapmaya gerek yok

pythagoras

Benim bildigim renk korleri yesili kirmizi gorurler kirmiziyi da yesil gorurler eger kirmizi rengi yesil goruyorsa tarladaki yesil yapraklari niye kirmizi gormuyor eger renk koru dogustan olur yani gordugu ilk yapragi kirmizi gorur ama ismini yesil olarak koyar dogustan oldugu icinde yapraklari bu renkte gormesi ona garip gelmez yani renk korlerin ayirt etme gibi bi sorunlari yok

nil-yeon

yanlış biliyorsunuz, kırmızı ve yeşili birbirinin zıttı olarak görme değil, ikisini ayırt edememek

pythagoras

Bunu bilmiyordum bilginiz icin sagol zaten boyle olmasi sacma olurdu

dantealeghieri

Tam olarak öyle değil. Renk körlüğünün 3 ana türü vardır kırmızı-yeşil , mavi-sarı ve tam renk körlüğü. Bunlarda kendi aralarında kategorilere ayrılırlar. En yaygını kırmızı-yeşil olduğu için daha çok bilinir. Bunun içinde türüne göre çeşitli renklerin tonları ya hiç algılanmaz yada farklı algılanabilir. Örneğin kırmızı turuncu ve sarı renkler daha yeşilimsi görünebilir yada kırmızı tamamen siyah olarak görünebilir.

Görüş Bildir