Dünyanın Gözü Sinop'ta Bulunan Taş Sandıkta: Hz. İsa'nın Çarmıha Gerildiği Haçı Muhafaza Ettiği Düşünülüyor

 > -
Abone ol

Sinop'ta 9 yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu'ndaki kazı çalışmalarında, Hz. İsa'nın çarmıha gerildiğinde kullanılan haçı muhafaza ettiği düşünülen bir taş sandık bulundu. 

Hristiyan dünyasınca kutsal kabul edilen eser, Sinop Arkeoloji Müzesi'nde muhafaza ediliyor.

7. yüzyıla ait mezar odaları ortaya çıkarıldı

DHA'nın aktardığı bilgiye göre, Sinop'ta kazı çalışmaları 9 yıldır devam eden Balatlar Yapı Topluluğu'nda, Hz. İsa'nın çarmıha gerildiği haçı içinde muhafaza ettiği tahmin edilen taş sandık bulundu. Hristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen tarihi eser, Sinop Arkeoloji Müzesi'nde sergileniyor.

11 bin eser gün yüzüne çıkarıldı

Sinop İl Kültür ve Turizm Müdürü Hikmet Tosun, Balatlar Yapı Topluluğu'nda bu zamana kadar 11 bin eserin gün yüzüne çıkarıldığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

"Müzemizin zenginleşmesinde buradaki kazı çalışmaları çok etkili oldu. Müzede şu an 2 bin eser sergiliyoruz, depomuzdaki eser sayısı ise 11 bin ve bu eserlerin hepsi de bu kazı alanından çıktı. Çok önemli bulgular da ortaya çıktı, bu kazı çalışmasını Yunanistan ve İtalya'da takip ediyor. Burada yer alan kilise ayrıca bir Aziz Fokas Kilisesi'dir. Aziz Fokas'ın bizim inancımızdaki karşılığı Hıdrellez zaviyesidir. İnanca göre, denizde darda kalan insanlara Aziz Fokas yardım eder. Onun için deniz yoluyla kente gelen insanlar, bu alanı çok geziyorlar"

'Hz. İsa'nın, çarmıha gerildiği gerçek haçını içinde muhafaza etmiş olabilecek bir taş sandık bulundu'

Tosun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Hz. İsa'nın, çarmıha gerildiği gerçek haçını içinde muhafaza etmiş olabilecek bir taş sandık bulundu. Hristiyan dünyası tarafından kutsal kabul edilen bir eser bu. Hatta Fener Rum Patriği Bartholomeos, heyetiyle buraya geldi ve inceleme yaptı. Sinop'ta; Ortodoks dünyasının, Rusya coğrafyasının, Yunanistan ve İtalya'nın takip ettiği bir kazı çalışması var."

'Dünyanın peşinde olduğu Mitridat'ın heykeli de çıkacak'

"Kazı çalışması ilerledikçe bu alanın otel, ambar, hamam, eğlence yeri olarak kullanıldığını görüyoruz. Hatta Mitridat'ın sarayının burada olduğunu düşünüyoruz. Bütün dünyanın peşinde olduğu, İngiliz kitaplarında 'sarayın önünde' diye tabir edilen Mitridat heykelinin de burada olduğu söyleniyor. 6. Mitridat, Roma'yı 42 defa yenen bir adam, tarihte çok önemli bir üne sahip. Önümüzdeki dönemlerde yapılacak kazılarda belki o heykele de ulaşacağız. Mitridat'ın sarayını ve heykelini bulduğumuz gün, Sinop'a bir milyon turist gelecek. "

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir