Görüş Bildir
Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio'da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Yoksul Lideri Mujica ‘Emekliye Ayrıldı’

Anasayfa > Gündem

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, 2010’dan beri sürdürdüğü görevini kendisinden önce bu koltukta oturan Tabare Vazquez’e devretti. Başkent Montevideo’da halka açık yapılan yemin töreni adeta bir şölene dönüştü.

Maaşının yüzde 90’a yakınını hayır kurumlarına bağışlayan ve dünyanın en yoksul devlet başkanı olarak tanınan solcu lider Mujica, vatandaşlarının sevgi gösterileriyle ‘emekliye ayrıldı’.

Vazquez ve Mujica liderliğinde liberal politikalarla tanışan Uruguaylılar, törene yoğun ilgi gösterdi: “Mujica’dan önce bu ülkeyi yönetenler arkalarında bir enkaz bırakmıştı. Halk bin parçaya bölünmüştü, insanlar işsizlik ve açlıktan kırılıyordu. 15 yıl sonra, o kadar da değil 10 yıl sonra bu hükümet öncekilerin yapamadığını yaptı. Pepe ve Tabare’yi seviyoruz.”

Başkanlık Sarayı’na yerleşmeyip kendi çiftliğinde yaşamayı tercih eden Mujica, mütevazı kişiliğinin bir sembolü haline gelen 1987 model ‘vosvos’uyla vatandaşlarını selamladı.

Yeni devlet başkanı Tabare Vazques de 1951 model bir pick up’ta kalabalığı selamladı.

Uruguay anayasasına göre devlet başkanları üst üste iki dönem bu göreve seçilemiyor. 

Mujica’nın, halk desteği yüzde 70’lere ulaştığı bir dönemde aktif siyasete dönmesi de beklenmiyor.

Euronews

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
hakan a

yazık yok muymuş bi sarayı, kaçak maçak da olsa.