Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Seçkin 8 Özel Kuvveti

 > -
3 dakikada okuyabilirsiniz

Özel kuvvetler, bir ülkenin en büyük övünç kaynağı olabilen, en iyi şekilde yetiştirilmiş, zorlu birimlerinden bazılarıdır. Her askerin cesaret edemeyeceği bölgelere rahatlıkla giden bu kuvvetler, potansiyel tehditleri için stratejik hedefler oluşturur, cesur bir şekilde kurtarma operasyonları da yürütürler.  Bu kuvvetleri derecelendirmek oldukça zor olmasına rağmen, uzun yıllar boyunca kazandıkları tecrübe ve isimlerinin geçtiği yerlerde düşmanlarına aşıladıkları korkuyla bazı birimler, diğerlerine göre daha üstte yer alır. Askerler genellikle aralarından en iyilerinin seçilmesi ve standartları tutturamayanların ayrılması için hazırlanmış, oldukça yorucu ve zorlu bir eğitim programına tabi tutulurlar. Günümüzde, ülkelerin askeri kuvvet büyüklüğünün, dünyada etkin bir biçimde söz sahibi olmaya yeterli olmamasına rağmen, özel kuvvetler ihtiyaç halinde devlet adına görevlendirilmek üzere eğitilip hazırlanıyor.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/the-most-...

8. Pakistan Özel Hizmetler Birliği SSG, komandolarının benzersiz başlıkları sayesinde '' Siyah Leylekler'' olarak anılır. Eğitimleri, 12 saat içinde 36 mil yürüyüş ve tam teçhizatlı olarak 50 dakikada 5 millik bir koşuyu kapsar.

SSG komandoları, 2009 yılı ekim ayında, bir ofis binasına baskın yaparak Taliban militanları tarafından rehin alındığı düşünülen 39 kişiyi kurtarmıştır.

7. İspanya' nın Özel Deniz Harp Kuvvetleri, 2009' dan bu yana Avrupa' nın en saygın özel kuvvetlerinden biridir. 1952 yılında gönüllü bir tırmanma birimi olarak kurulmasına rağmen günümüzde seçkin bir askeri güç haline gelmiştir.

Yeşil bere kazanmalarından sonra başvuran adaylarda ortalama %70-80 oranında başarısızlık görülmüş olsa bile, bu acemi askerlerin tümünün başarısız olup eleneceği anlamına gelmez.

6. Dünya çapında en çok bilinen özel kuvvetlerden biri de Rus Alfa Timi' dir. Bu seçkin terörle mücadele birimi, 1974 yılında KGB tarafından kurulmuştur. Günümüzde ise Rus istihbarat servisi FSB' ye bağlıdır.

Rus özel kuvvetleri ve Alfa Timi, 2002 yılında Moskova' da gerçekleşen, militan grupların bir tiyatroyu ele geçirmeleri ve 129 kişinin ölümüne yol açması ile oluşan rehine krizinde yoğun eleştirilere maruz kalmıştır.

5. Dünyadaki tüm terörle mücadele birimlerinden yalnızca birkaç tanesi, Fransa' nın Ulusal Jandarma Mücadele Birimi' yle (GIGN) rekabet edebilecek pozisyondadır. Özel olarak rehine durumlarıyla mücade etmek için oluşturulan bu grup, 200 güçlü ve özel eğitimli askerden oluşmaktadır. 1973' te kurulduğundan bu yana 600 rehineyi serbest bıraktıklarını belirten bu timin kimlikleri yasalarca gizli tutulmaktadır.

GIGN tarihindeki en büyük operasyonlardan biri de 1979 yılında Mekke' deki Ulu Cami' nin kuşatılmasıdır. Gayrimüslimlerin bu kutsal şehre girişinin yasak olmasından dolayı 3 GIGN komandosu müslümanlığa geçmiş ve kuşatılan camiyi kurtarmak için Suudi kuvvetlerine yardım etmiştir.

4. Başlıca bilinen diğer kuvvetlerden olan İsrail' in Sayeret Matkal Birliği' nin öncelikli amacı istihbarat toplamak ve düşman hattı arkasındaki operasyonları yürütmektir. Eleme kamplarında (Gibbush), en kuvvetli askerleri seçebilmek adına doktorlar ve psikologlar tarafından takip edilen oldukça ağır bir eğitim kapları bulunuyor.

2003 yılında, İsrailli taksi şoförü Eliyahu Gurel, 4 Filistinliyi Kudüs' e götürdükten sonra kaçırılmış, Sayeret Matkal birliği adamı terkedilmiş bir fabrikadaki 10 metre derinliğinde bir çukurdan kurtarmıştır.

3. Piyadelerden oluşan İngiliz Özel Hava Servisi ya da yaygın adıyla SAS, '' Galibiyete kim cesaret eder'' anlamına gelen ünlü amblemleriyle biliniyor. Irak Savaşı sonrası büyük ölçüde genişlemiş ve savaştaki önemi artmış bir birimdir.

2. Birleşik Krallık donanmasına eşdeğer tutulan Özel Botçu Birlikleri (SBS), yoğun bir sorgulama sürecinde, yorucu bir dayanıklılık testi kullanarak aday seçimi yapar. Bunun yanında Belize yağmur ormanlarında hayatta kalma mücadelesi verdikleri sıkı bir eğitim programları vardır; adayların ise geçmek için sadece iki hakları bulunmaktadır.

1. ABD donanması özel kuvveti Navy Seals' e katılabilmek için 2 dakikada 42 şınav, 50 mekik çekmeniz, ayrıca 11 dakikada 1,5 millik koşuyu tamamlamanız gerekiyor. Tabi ki, bunlar sadece eğitim öncesindeki bir süreç.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

FACEBOOK YORUMLARI

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
burak-yucekaya

özel kuvvetler komutanlığı ( bordo berliler ) ve deniz kuvvetleri komutanlığından SAT (Su Altı Taaruz )timi gibi çok çok üstün birliklerimiz var onları eklememek ne demek yaptığınız şerefsizliği anlatmaya kelimeler yatmez

serhat-topkaya1

Şerefsiz İsrail İngiliz köpeği onedio sitesi seni..Sen ne bilirsin aq askerlik hakkında..ŞEREFSİZ OĞLU ŞEREFSİZ İSRAİL KÖPEKLERİ SİZİ..NATO TARAFINDAN DÜZENLENEN DÜNYA ÖZEL KUVVETLER YARIŞMASINI 4 DEFA ÜST ÜSTE TÜRK ÖZEL KUVVETLERİNİN KAZANDIĞINI BİLİYOR MUSUN ? EN KOMPLİKE BOMBALARI ABD'NİN SWAT EKİBİ 9.7 RUS ALFA EKİBİ 8.4 SANİYEDE ÇÖZERKEN TÜRK ÖZEL KUVVETLERİ TAM 5.8 SN DE ÇÖZDÜ AYRINTI İSTİYORSAN GİR NATO SİTESİNE BAK..SENİN GİBİ BİR İSRAİL KÖPEĞİNİNİN ÖNÜNE MAMA KOYAR GİBİ LİNK KOYAMAM OÇ SENİ..İSRAİLLİ İNGİLİZ ABİLERİN KÖTÜ DURUMA DÜŞMÜŞ YA BİRAZ ÜZÜLDE ARAŞTIRMA YAP İT SENİ..SOYSUZ P.Ç

yigit-kaplan

gerizekalılar bilmiyorki dünyanın en iyi özeltimi bordo berelilerdir oç onedio seni amk türkdüşmanı şerefsizi israili koyarsın çocuk kaili piöleri koyarsın dünyanın en iyi biriini koymazsın bu araada en iyi abd birliği navy seals deil delta force dir bunuda bilin amk malları yapılan yarışlarda bordo bereliler delta forceyi yenerek dünyanın en iyi birliği olduğunu kanıtlamıştır ama tabi siz oç olduğunuz için bilmemeniz normall köpekler

inferrno666

heee bu arada SAT ları veya Bordo Berelileri kesin 1. sıraya koymuştur diye aşşağı inip göremeyenler el kaldırsın.

inferrno666

böyle bir konuyla ilgilenen kişi tabii ki listesine Türkleri koymak istemeyecek. bu içeriği çeviren arkadaşda keşke biraz araştırmacı olaymış da Bordo Bereliler hakkında bişeyler bulaymış.

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFransaİngiltereIrakİspanyaİsrail
Görüş Bildir