Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünyanın En Seçkin 8 Özel Kuvveti

 > -

Özel kuvvetler, bir ülkenin en büyük övünç kaynağı olabilen, en iyi şekilde yetiştirilmiş, zorlu birimlerinden bazılarıdır. Her askerin cesaret edemeyeceği bölgelere rahatlıkla giden bu kuvvetler, potansiyel tehditleri için stratejik hedefler oluşturur, cesur bir şekilde kurtarma operasyonları da yürütürler.  Bu kuvvetleri derecelendirmek oldukça zor olmasına rağmen, uzun yıllar boyunca kazandıkları tecrübe ve isimlerinin geçtiği yerlerde düşmanlarına aşıladıkları korkuyla bazı birimler, diğerlerine göre daha üstte yer alır. Askerler genellikle aralarından en iyilerinin seçilmesi ve standartları tutturamayanların ayrılması için hazırlanmış, oldukça yorucu ve zorlu bir eğitim programına tabi tutulurlar. Günümüzde, ülkelerin askeri kuvvet büyüklüğünün, dünyada etkin bir biçimde söz sahibi olmaya yeterli olmamasına rağmen, özel kuvvetler ihtiyaç halinde devlet adına görevlendirilmek üzere eğitilip hazırlanıyor.

Kaynak: http://www.businessinsider.com/the-most-...

8. Pakistan Özel Hizmetler Birliği SSG, komandolarının benzersiz başlıkları sayesinde '' Siyah Leylekler'' olarak anılır. Eğitimleri, 12 saat içinde 36 mil yürüyüş ve tam teçhizatlı olarak 50 dakikada 5 millik bir koşuyu kapsar.

SSG komandoları, 2009 yılı ekim ayında, bir ofis binasına baskın yaparak Taliban militanları tarafından rehin alındığı düşünülen 39 kişiyi kurtarmıştır.

7. İspanya' nın Özel Deniz Harp Kuvvetleri, 2009' dan bu yana Avrupa' nın en saygın özel kuvvetlerinden biridir. 1952 yılında gönüllü bir tırmanma birimi olarak kurulmasına rağmen günümüzde seçkin bir askeri güç haline gelmiştir.

Yeşil bere kazanmalarından sonra başvuran adaylarda ortalama %70-80 oranında başarısızlık görülmüş olsa bile, bu acemi askerlerin tümünün başarısız olup eleneceği anlamına gelmez.

6. Dünya çapında en çok bilinen özel kuvvetlerden biri de Rus Alfa Timi' dir. Bu seçkin terörle mücadele birimi, 1974 yılında KGB tarafından kurulmuştur. Günümüzde ise Rus istihbarat servisi FSB' ye bağlıdır.

Rus özel kuvvetleri ve Alfa Timi, 2002 yılında Moskova' da gerçekleşen, militan grupların bir tiyatroyu ele geçirmeleri ve 129 kişinin ölümüne yol açması ile oluşan rehine krizinde yoğun eleştirilere maruz kalmıştır.

5. Dünyadaki tüm terörle mücadele birimlerinden yalnızca birkaç tanesi, Fransa' nın Ulusal Jandarma Mücadele Birimi' yle (GIGN) rekabet edebilecek pozisyondadır. Özel olarak rehine durumlarıyla mücade etmek için oluşturulan bu grup, 200 güçlü ve özel eğitimli askerden oluşmaktadır. 1973' te kurulduğundan bu yana 600 rehineyi serbest bıraktıklarını belirten bu timin kimlikleri yasalarca gizli tutulmaktadır.

GIGN tarihindeki en büyük operasyonlardan biri de 1979 yılında Mekke' deki Ulu Cami' nin kuşatılmasıdır. Gayrimüslimlerin bu kutsal şehre girişinin yasak olmasından dolayı 3 GIGN komandosu müslümanlığa geçmiş ve kuşatılan camiyi kurtarmak için Suudi kuvvetlerine yardım etmiştir.

4. Başlıca bilinen diğer kuvvetlerden olan İsrail' in Sayeret Matkal Birliği' nin öncelikli amacı istihbarat toplamak ve düşman hattı arkasındaki operasyonları yürütmektir. Eleme kamplarında (Gibbush), en kuvvetli askerleri seçebilmek adına doktorlar ve psikologlar tarafından takip edilen oldukça ağır bir eğitim kapları bulunuyor.

2003 yılında, İsrailli taksi şoförü Eliyahu Gurel, 4 Filistinliyi Kudüs' e götürdükten sonra kaçırılmış, Sayeret Matkal birliği adamı terkedilmiş bir fabrikadaki 10 metre derinliğinde bir çukurdan kurtarmıştır.

3. Piyadelerden oluşan İngiliz Özel Hava Servisi ya da yaygın adıyla SAS, '' Galibiyete kim cesaret eder'' anlamına gelen ünlü amblemleriyle biliniyor. Irak Savaşı sonrası büyük ölçüde genişlemiş ve savaştaki önemi artmış bir birimdir.

2. Birleşik Krallık donanmasına eşdeğer tutulan Özel Botçu Birlikleri (SBS), yoğun bir sorgulama sürecinde, yorucu bir dayanıklılık testi kullanarak aday seçimi yapar. Bunun yanında Belize yağmur ormanlarında hayatta kalma mücadelesi verdikleri sıkı bir eğitim programları vardır; adayların ise geçmek için sadece iki hakları bulunmaktadır.

1. ABD donanması özel kuvveti Navy Seals' e katılabilmek için 2 dakikada 42 şınav, 50 mekik çekmeniz, ayrıca 11 dakikada 1,5 millik koşuyu tamamlamanız gerekiyor. Tabi ki, bunlar sadece eğitim öncesindeki bir süreç.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
serhat-topkaya1

Burada TSK 'nın olmayışı bana göre TSK 'nın çk çok çok ayrı bir klasmanı olduğu içindir..Dünyada 15 temmuz gibi bir gün yaşayıp 1 ay sonra sınır ötesi muhteşem bir hareket yapmak her baba yiğidin harcı değildir..Bu olan şeyler bir orta doğu ülkesinde olsa ülke yok olur giderdi nitekim gitti de ırak gibi libya gibi.. Ama biz ? Kalktık bu olayların üstüne gittik Zeytin dalını yaptık amk...TSK için '' Seçkin '' kelimesi klasmanı karşılamaz onun büyüklüğünü..Yeni bir kelime icad edin Türk ordusunu ve askerini anlatan

bedirhan-demirci1

Güzel sıralama

fatih-erden1

niye türkiyeyi koymamışsın bu arada en iyi bordo bereli

efe-mustafa-kirca

bu ara ben Tankçı komandoyum kardeşim komando olmak için 1dk da 60 şınav vede 60 mekik çekmen lazım babası felan komando olan gitsin sorsun sen gelimişsin abd bilmem neyi 42 50 felan 2dk mekik çekiyor :D gülerler.Biz Canımız sıkılınca Kendi Dünya Rekorumuzu Tazaleriz Her Sabah !

efe-mustafa-kirca

lan yarram Nato nun düzenlediği Yarışmalarda ard arda Bordobereliler 5 kez 1.oldu sonrada nato yarışmayı kaldırdı Dünyadaki tüm Eğitimleri geçen Tek Birlik ÖKK dir.ve ayrıca Dünyada Eğitim Bilgileri Saklı olan tek Birliktir Bordobereliler Yaptıkları operasyonla ilgili bilgi veremezler yüzlerini bile gösteremezler arkalarında iz bırakırlarsa Başarısız olup Askeriyeden elenirler. Tüm Dünya T.ÖKK (BordoBereliler)'in işinde en iyisi olduğu kabul etmiş ve dahi bir sürü yabancı filmlerde vede askeri bazı filmlerde bunlar gösterilir onlar bile kabul etmişken onedio sahibinin yani bu blogu hazırlayan arkadaş acaba nasıl bir kafada yapmış bilmiyorum ama bilgileri kafasından uydurmuş ve sıralamayıda yanlış yaptığı belli oluyor.

Görüş Bildir