Dünyanın En Büyük ve Renkli Festivali Rio Karnavalı Hakkında Daha Önce Duymadığınız İlginç Bilgiler

246PAYLAŞIM

Dünyanın en prestijli ve renkli karnavallarından birisi olan Rio karnavalı bu yıl da geldi çattı. 2019'da da yine harika görüntüler ve kareler ortaya çıktı. Rio karnavalı denildiğinde akla ilk olarak renkli kıyafetler, devasa dans gösterileri ve caddelerdeki kalabalık gelir. Peki Rio karnavalı nedir, ne zaman yapılır? Karnaval programı nasıl belirlenir?

Gelin hep birlikte bilmeniz gereken ilginç bilgilere göz atalım.

Bu yıl düzenlenen karnavaldan renkli görüntüler için sizi şöyle alalım;

Eğlencenin Kalbi! Her Yıl Milyonlarca İnsana Ev Sahipliği Yapan Rio Karnavalı Sokakları Renklendirmeye Başladı - onedio.com
Eğlencenin Kalbi! Her Yıl Milyonlarca İnsana Ev Sahipliği Yapan Rio Karnavalı Sokakları Renklendirmeye Başladı - onedio.com

Rio karnavalı her yıl şubat veya mart ayında düzenlenir. Tam olarak hangi tarihte olacağı ise değişkenlik gösterir. Karnavalın açılış günü cuma günüdür, kapanışı da salı yapılır.

Ash Wednesday olarak bilinen kapanış gününde de Ana Geçit Töreni’nin kazananları anons edilir. Rio Karnavalı, Paskalya’dan önce gelen büyük perhizden (Lent) önce biter.

Karnavalın başladığı cuma günü, belediye başkanı ''King Momo''yu taçlandırır ve şehrin anahtarını verir.

King Momo belediye başkanı tarafından belirlenen birisidir. Kral Momo veya Kral Momos veya Kral Momus, (Portekizce'de Rei Momo veya İspanyolca'da Rey Momo), başta Brezilya ve Kolombiya olmak üzere birçok Latin Amerika festivalinde Karnavalların kralı olarak kabul edilir.

Bu gelenek 1933'e kadar uzanmaktadır.

Cuma günü anahtarları teslim alan Momo, ataları gibi neşeli, tombul birisidir ve bir taç taşır. Festival geçmişinin ise 1723'e kadar dayandığı söylenir.

Aslında Brezilya'da her yıl çeşitli karnavallar düzenlenir, Rio karnavalı ise bu karnavallar arasında en çok bilinen ve kalabalık geçendir.

Brezilya kültürünün yansıtıldığı bu karnavallar turizm için de büyük bir fırsat haline gelmiştir. Şehirdeki festivaller sürekli olarak devam eder. Karnaval takvimindeki en önemli etkinlik ise Samba Parade'dir.

Konu bir festival olunca yarışmalar da yapılıyor tabii. En iyi samba geçidi Sambadrome'da oluyor.

1984'ten bu yana samba geçit töreni Sambadrome'da gerçekleşir ve en iyi samba okulları burada yarışırlar. 40 kişilik bir jüri de töreni izleyen on binler ile birlikte takımları seyreder. Belirli kriterler sonrasında kazanan seçilir.

Sambadrome ilk olarak 1984’te açılmıştır, dizaynını ise dünyaca ünlü Brezilyalı mimar Oscar Niemeyer yapmıştır.

Bu alan Rio karnavalı sırasında Samba okullarının geçit törenlerini sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Oscar Ribeiro de Almeida Niemeyer Soares Filho, bilinen adıyla Oscar Niemeyer, dünyaca ünlü Brezilyalı mimardır. Uluslararası modern mimarlığın en önemli temsilcilerindendir. Dökme betonunun estetik amaçlar için farklı biçimlerde kullanılmasının öncülüğünü yapan mimarlardan birisidir. 1907'de doğan mimar, 2012'de hayatını kaybetmiştir.

Rio'ya her yıl on binlerce turist Rio karnavalı için gidiyor. Hal böyle olunca şehir bu zamanlarda turistler için çok geniş imkanlar sağlıyor.

Toplu taşımadan servislere kadar pek çok alternatif mevcut.

Sokak karnavalları ve yemekler de Rio karnavalında öne çıkan konular arasında.

Rio karnavalı denildiğinde akla ilk gelen şey sokak partileri ve meşhur balolardır. Festival boyunca 7'den 77'ye herkes için çeşitli konseptlerde balolar düzenlenir. Şehirdeyseniz her türlü zevke göre bir balo bulmak mümkün. Balolar içerisinde en ilgi çekeni ise Copacabana Palace’ta düzenlenen geleneksel gala balosudur.

Rio karnavalı demişken "Carioca"lardan bahsetmemek olmaz.

Cariocalar Rio'nun yerel halkına verilen isimdir. Turistler tarafından sıcakkanlılık ve dostlukla karşılanan Cariocalar şehri benimseyen herkesi Cariocalı olarak tanımlarlar.

Festival boyunca şehirde 500'den fazla sokak festivali düzenlenir. 900 bini aşkın turist programlara katılır.

Rio karnavalının ülke turizminde çok önemli bir yeri vardır. Bol içki tüketildiği için zaman zaman taşkınlıklar da meydana gelebilir, bu nedenle polisler geniş güvenlik önlemleri alır ve sıkı politikalar uygular. Aynı zamanda değerli eşyalarınız için de sürekli olarak uyarılar yapılır.

Peki siz Rio karnavalı hakkında ne düşünüyorsunuz? Paranız olsa gider misiniz?

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gzm-ynklr

Muhteşem ♥

canerckr89

bizde kahveye gidip okey atak :D :D

yklndr

Siz hiç Malkara portakal festivaline katıldınız mı?

musa_ozer

içeriğin ayrıntıları bence tam dolu değil başlığa bakınca insan daha çok bilgi verilmesini bekliyor

cent

Hayatı Adanalının Maraz Alisi yaşıyor desenize )))

Görüş Bildir