Dünya'daki Yaşamın Başlangıcıyla İlgili Önemli Açıklama: '4.4 Milyar Yıl Önce Yaşanan Çarpışmanın Sonucu Olabilir'

-

Bilim insanları Dünya'daki yaşam varlığını 4.4 milyar yıl önce yaşanan ve Ay'ın oluşmasına neden olan gezegensel çarpışmaya bağlıyorlar.

Ayrıntılar Metro kaynaklı içeriğimizde:

Kaynak: https://metro.co.uk/2019/01/24/life-eart...

"Büyük çarpışma hipotezi" Ay'ın Dünya ile Mars boyutlarındaki başka bir gezegenin çarpışmasının enkazlarından ortaya çıktığını iddia ediyordu.

Yeni teori ise kozmik çarpışmanın Dünya'daki yaşamın esasını sağlayan uçucu elementlerin çoğunu getirdiğini iddia ediyor.

Bu "donör" gezegen ise sülfür bakımından zengin bir çekirdeği bulunan ilkel bir dünya idi.

Laboratuvar deneyleri ve bilgisayar simültasyonları mahvolmuş gezegenin enkazının dünyadaki yaşamın elementlerini bıraktığı iddiasını ortaya atıyor.

Bu elementlerin arasında bugün hayatta olan insanlar dahil, yaşayan çoğu canlıda bulunan nitrojen ve karbon da bulunuyor.

Science Advances'te yayınlanan araştırmayı yürüten Teksas Üniversitesi mensubu bilim insanı Dr. Rajdeep Dasgupta, bu konuyu şöyle açıklıyor: " İlkel meteor taşları araştırmamızın sonucunda bilim insanları iç güneş sistemindeki Dünya ve diğer kayalık gezegenlerin uçucu yoksunu olduğunu biliyordu. Fakat uçucuların geliş zamanı ve mekanizması oldukça tartışılan bir şeydi. Bizimki ise jeokimyasal kanıtlar ile tutumlu, zamanlamayı ve geliş şeklini açıklayabilecek ilk senaryo. Bu araştırma, Dünya gibi kayalık gezegenlerin, belki de erken gezegen disklerinin değişik yerlerinden, farklı temel yapı taşlarından örnekler toplamış gezegenlerle yaşadığı büyük çarpışmalar sonucu büyümeleri ve şekil almaları ile hayat için gerekli olan şansa daha fazla sahip olduğunu iddia ediyor."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

olabilir kelimesi ile bilim hiç uyumlu durmuyo.

lilbs

Mmm şeyden haberin var mı hipotez falan belki teori

Gizli Kullanıcı

olayı anlamamışsın, izah da yapmıycam, anladığıyla iktifa eder herkes, sen bana ben sana bişi katamam bu saatten sonra. :)

birinci-tekil-birey

Sümer tabletlerinde çarpışma sonucu parçalanan Tiamat'ın bir parçasının dünyayı oluşturduğu yazıyor.

lol-hiphop

Aslında her şey o kadar hızlı hareket ediyor ki ve her şey çoktan oldu bitti bile ancak içinde yaşadığımız için ekstra yavaş olarak algılıyoruz. Çarpışmalar ve patlamalar sonrası etrafa saçılan kütlelerin (gezegenlerin) neden yuvarlak olduğunu bir düşünün. Neden hemen hepsi top şeklinde ve belirli bir manyetik alanda sabit dönüyorlar?

Görüş Bildir