Dünya Çapında Alarm Verilmeye Başlandı: Kızamık Vakaları Avrupa'da Yüzde 120 Arttı

 > -

Dünya Sağlık Örgütü, kızamık vakalarında dünya çapında alarm verici bir artış yaşandığını bildirdi. Özellikle Afrika’da durumun endişe verici olduğunu belirten DSÖ, Türkiye’nin yer aldığı Avrupa bölgesinde de yüzde 120’lik artış kaydedildiğini açıkladı.

DW Türkçe'nin aktardığı habere göre, DSÖ 2019 yılının ilk yedi ayında 182 ülkede yaklaşık 365 bin kızamık vakasının kaydedildiğini, böylece 2018 genelindeki vaka sayısının aşıldığını bildirdi. Bu rakam 2006'dan bu yana kaydedilen en yüksek orana tekabül ederken, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre de üç katlık artış anlamına geliyor.

"Seyahate çıkmadan 15 gün önce aşı olun"

DSÖ'nün konuyla ilgili açıklamasında, dünya çapında milyonlarca insanın tehlikede olduğuna dikkat çekilerek seyahate çıkacak olanlara aşı defterlerini kontrol etme ve risk altındaki bölgelere yolculuktan en geç 15 gün önce aşı olma tavsiyesinde bulunuldu.

Gerçek rakamlar daha fazla

2018 yılının tamamında, dünya genelinde yaklaşık 350 bin kişide kızamık tespit edilmişti. Ancak DSÖ, hastalıkların birçok yerde, büyük oranda kayıt altına alınmaması nedeniyle gerçek rakamın bunun çok üstünde olduğunu belirtiyor. Örneğin DSÖ'nün, gerçeğe oldukça yakın olarak nitelendirilen 2017 verilerine göre, o yıl dünya çapında 6,7 milyon insanın kızamığa yakalandığı ve bunlardan yaklaşık 110 bin kişinin hastalık sebebiyle hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.

Kızamığın en hızlı yayıldığı kıta Afrika

DSÖ verilerine göre, Afrika'da 2019'un ilk yarısında tespit edilen kızamık vakası sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 900 oranında arttı. Batı Pasifik bölgesinde de aynı dönemde yüzde 230'luk bir artış kaydedildi.

Avrupa bölgesinde de artış var

Türkiye ile birlikte Rusya, İsrail, Özbekistan ve Azerbaycan'ın da içinde bulunduğu Avrupa bölgesinde ise kızamık vakalarında yüzde 120'lik bir artış yaşandığına dikkat çekildi. Almanya'da ise 2017 yılında 930 kişiye kızamık teşhisi koyulurken, 2018'de bu sayı yaklaşık 540'a geriledi. Ancak içinde bulunduğumuz 2019'da şu ana dek, geçen yılın aynı dönemine göre daha fazla kızamık vakasının tespit edildiği belirtiliyor.

Almanya'da kızamık aşısı 2020'de zorunlu hale geliyor

Dünyanın en bulaşıcı hastalıklarından biri olarak kabul edilen kızamık özellikle çocuklar üzerinde daha etkili oluyor. Hastalık bazı durumlarda, beyinde kalıcı hasara ya da görme ve duyma bozukluğuna neden olabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü de bu açıdan, kızamığa karşı aşı olunmasına önemle vurgu yapıyor.

Almanya'da hükümet bir süre önce kızamık aşısını zorunlu hale getiren Sağlık Bakanlığı tasarısını onayladı. Söz konusu yasa uyarınca veliler, 2020 yılının Mart ayından itibaren, yuva ya da okullara kaydetmeden önce, çocuklarının kızamığa karşı aşı olduğunu kanıtlamak zorunda. Ancak tasarının yürürlüğe girebilmesi için Federal Meclis tarafından da kabul edilmesi gerekiyor.

Aşı reddi nedeniyle kızamık ülkemizde tehdit oluşturan hastalıklar arasında yer almaya başlamıştı👇

Aşıyı Reddeden Aile Sayısı 23 Bine Yükseldi: 'Kızamık Ülkemiz İçin Yeniden Tehdit Oluşturuyor' - onedio.com
Aşıyı Reddeden Aile Sayısı 23 Bine Yükseldi: 'Kızamık Ülkemiz İçin Yeniden Tehdit Oluşturuyor' - onedio.com

DSÖ daha öncede kızamık tehlikesine karşı uyarmıştı

Dünya Sağlık Örgütü Uyardı: Kızamık Vakaları Dört Kat Arttı - onedio.com
Dünya Sağlık Örgütü Uyardı: Kızamık Vakaları Dört Kat Arttı - onedio.com

Ayrıca bakabilirsiniz👇

Aşı Karşıtlığı Endişe Verici Boyutta: Avrupa Parlamentosu Öncelikli Gündemine Aldı - onedio.com
Aşı Karşıtlığı Endişe Verici Boyutta: Avrupa Parlamentosu Öncelikli Gündemine Aldı - onedio.com
Dünya Olarak Soruyoruz: Aşı Karşıtları, Sizin Yüzünüzden Hortlayan Hastalıkların Hesabını Kim Verecek? - onedio.com
Dünya Olarak Soruyoruz: Aşı Karşıtları, Sizin Yüzünüzden Hortlayan Hastalıkların Hesabını Kim Verecek? - onedio.com

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir