Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dünya Olarak Soruyoruz: Aşı Karşıtları, Sizin Yüzünüzden Hortlayan Hastalıkların Hesabını Kim Verecek?

-

Aşı söz konusu olduğunda ''Bu bir tercih, karar verenler de sonuçlardan haberdar'' demek ya da aşılar hakkında birkaç köşe yazısı okuyup bilimsel araştırmaları göz ardı etmek kolay, peki ya sonuçlarından gerçekten haberdar mıyız?

Son günlerde karşılaşılan vakalara bakılırsa pek sanmıyoruz...

Aşılar hakkında detaylı bir içerik yapmıştık, önce belli başlı tanımlara aşina olmak isterseniz diye buraya bırakıyoruz.

Her Yönüyle Aşı: Ne İşe Yarar, Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Zararlı mıdır, Aşı Karşıtlığı Nedir? - onedio.com
Her Yönüyle Aşı: Ne İşe Yarar, Nasıl Ortaya Çıkmıştır, Zararlı mıdır, Aşı Karşıtlığı Nedir? - onedio.com

Türkiye’de son on yılda çocuklarına aşı yaptırmayan aile sayısı on binleri aştı, bunun sebebi de aşı karşıtı kampanyalar.

Aşıların yüzde 95 etkinliğe sahip olması, aşılarda kullanılan maddelerde 'ilaç sektörünün komplolarının' izlerinin olması, aşının aslında zararlı olması gibi belli başlı tezler ebeveynlerin çocuklarına aşı yaptırmaktan vazgeçmesine sebep oluyor.

En çok da kamuoyunu etkileyebilecek kişilerin açıklamaları...

Peki böylesine rahatça aşı karşıtlığını savunurken aşı yaptırmamanın sonuçlarını kim üstleniyor?

Geçtiğimiz günlerde ortaya çıkan bir görüntü, opistotonus hastalığıyla tanışmamızı sağladı. Peki bu hastalığın sebebi neydi?

Nasıl bir hastalık olduğu, ne tip sonuçlar verdiği son yıllarda sadece kitaplarda anlatılıyordu. Yaratacağı dehşet de sanki geçmişte kalmış gibi görünüyordu ve en son 30 yıl önce yaşanmıştı. ABD'de karşılaşılan bu vaka aşı karşıtlığı sonucunda tetanoz aşılarının ihmal edilmesiyle ortaya çıktı, tam 30 yıl sonra karşılaşılan ilk pediatrik vaka.

Hastalık kol bacak ve sırtta şiddetli kasılmalara sebep oluyor ve neredeyse yüzyıllar boyu insanlığa korku saldı.

Aşıyla bu hastalığın önüne geçebilmiştik, bugünlerde yeniden tanıştık.

İskoç cerrah/ressam Charles Bell 1809 yılında bu hastalığı tasvir eden bir çizim bile yapmıştı, yukarıda görüyorsunuz.

Tarihe karışan hastalıkların yeniden karşımıza çıkmasının önemini anlamakta geç kalmamak gerekiyor.

Sadece ABD’de aşıyla önlenebilir hastalıkların aşı öncesi döneme kıyasla günümüzde difterinin görülme oranı 0’dır. Vaktiyle yirmi bine yakın kişi bu hastalıktan muzdaripti.

Çocuk felci, aşı öncesinde elli bine yakın çocukta görülürken bugün neredeyse yüzde 99 azalarak 4’e düştü. Çiçek 29 bin 5 iken aşı vasıtasıyla 0’a indi.

Aşı karşıtlığının bireysel etkileri bir yana toplumsal sonuçlarını da dikkate almak hayli önemli...

Dünyanın her yerinde bebekler ve çocukların aşıları anne ve babaların kararlarına bağlı. Aşının ortadan kaldırılabilmesi için hastalığın tamamen yok olması gerektiğini söyleyen yetkililere göre bu tip kararların ailelere bırakılması bilinçsiz durumlarda riskli.

Eldeki sonuçları gördükten sonra aşı karşıtlığı yaparken bir değil iki kez düşünmeliyiz. Siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
dyrc

Keşke zararı sadece kendilerine olsa da doğal seleksiyon diyebilsek.

mehmet-altindal

eylemi ters yapmak sıkıntılı türkiyede sma'nın tüm tipleri için ilaçlar ücretsiz hale getirildi nasıl oldu eylemler sonuç verdi eylem ilaca ulaşmak içindi eğer aşı karşıtlığı yerine bu aşılara ulaşımın ücretsizleşmesi veyahut daha makul fiyatlara erişilmesi vergi oralarının düşürülmesi için yapılsa sağlıklı olabilirdi devletler bizi zehirliyor argümanı devletlerin kimseyi zehirlediği yok geçmişe bakılırsa insan ömründeki uzama bunu kanıtlar 40 50 dediği zaman hakkın rahmetine kavuşan insanoğlu bu ortalama ömür süresini tıptaki gelişmeler sayesinde gelişmiş ülkelerde 80 90 gibi sayılara çekti gelişmemiş ülkelerde ortalama ömür süresi ortalamanın çok altından kaldı saçma sapan komplo teorileri insanlığın kanseri oldu evet aşılar bizi onlara muhtaç kılıyor evet dünya düz evet antartikadan sonra sonsuza kadar buzul var evet nasa yalan söylüyor evet israil bizi kısır bırakıyor .

amd

dünyadaki en masum ilaç aşıdır.

dogus-topaloglu

canan karatay bunu beğenmedi..

turk_kizi

Tamamen doğal seçilim. Bırakın yaptırmasınlar kendi zihniyetlerindeki çocuklarının da bu dünyaya en ufak bir şey katmayacaklarına eminim.

merve-basak-yaprak

Yaptırmamaları önemli değil, onlar yüzünden bu hastalıkların artması problem.

Görüş Bildir