Düğün Sahipleri Hayal Kırıklığına Uğrayacak: Takıda Talep Gram Altının Çeyreğine

 > 
41PAYLAŞIM

Düğün sezonun gelmesi nedeniyle altına olan talep de arttı.  Ancak artan talep çeyrek ve yarım altına değil, fiyatı 45 lira olan 0.25 gram ağırlığındaki çeyrek gram altına ve fiyatı 95 lira olan 0.5 gram ağırlığındaki yarım gram altına. 

'Altında fiyat artışı devam ediyor'

Küresel piyasalarda altın fiyatlarındaki artışının devam ettiğini söyleyen Çanakkale Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Timur Ay, bunun jeopolitik, ekonomik ve sosyolojik olmak üzere çeşitli nedenleri olduğunu belirtti.

'Yatırımcı altına yöneliyor'

Ay'ın açıklamalarına göre dünya çapında altın fiyatındaki artışın en önemli nedenlerinden biri piyasalarda dolaşan karşılıksız dolar. Ay, doların yatırımcıyı altına yönlendirdiğini ve altın fiyatındaki artışa neden olduğunu şu sözlerle aktardı:

"Dünya üzerindeki altının çok yüksek fiyatlarda seyretmesinin altında yatan gerekçelerin birkaç tanesinin başında karşılıksız doların ciddi derecede dünyada rahatsızlık verici olmasıdır. Bunu istinaden de güçlü ekonomilerin, Amerikan ve Çin ekonomilerinin ekonomik savaşları yüzünden, netice itibarıyla bu da değerli madenlere olan altının güvenli liman olmasına istinaden yatırımcıyı daha çok oraya çekiyor.  Bu da doğal olarak altın fiyatını devamlı yukarıda tutuyor."

Ay'a göre doların özellikle seçim öncesinde değer kazanmasının paralelinde altın fiyatları da artış gösterdi.

'Altın fiyatları geçen yılın aynı döneminde göre daha yüksek'

Altında bu yılki fiyatların geçen yıla göre daha yüksek pozisyonda olduğunu kaydeden Timur Ay, bu fiyat artışın düğün sezonunda etkisini gösterdiğini söyledi. Vatandaşın düğün sezonunda genelde çeyrek altın, yarım altın, tam altın aldığını belirten Ay, artık ilginin gram altına ve türlerini kaydığının altını çizdi. 

"Doğal olarak tüketici de düğün sezonunun başladığı dönemlerde zamanında çeyrek altın, yarım altın, tam altın alırken, şu anda gram altın, yarım gram altın ve çeyrek gram altına olan talebi arttı. Gram altının yaklaşık 185-190 lira, yarım gram altının olarak 90-95 lira, çeyrek gram altının da 40-45 lira bandında olması tüketicinin düğünlerdeki ilgisini karşılayabiliyor. Bu yüzden sektörümüz içerisindeki bizler gibi sektör temsilcileri de düğün sezonunda altın açıklarını gram altınla tamamlıyoruz."

Ay, bu talep nedeniyle sektör temsilcilerinin düğün sezonunda altın açıklarını gram altınla tamamladığını vurguladı.

Öte yandan Cumhuriyet altını 1227 TL, tam altını 1200 TL, yarım altın 602 TL ve çeyrek altın ise 301 TL’den satılıyor.

Çeyrek ve yarım gram altına olan talep sosyal medyanın da gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir