Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dokunsanız Uyanacak! 500 Yıldır Bozulmayan Bedeniyle Adeta Canlı Gibi Duran 15 Yaşındaki Kız

19bPAYLAŞIM

Yıllara meydan okuyup hiç bozulmadan günümüze kadar gelmiş insan bedenleri haberlerine çok sık olmasa da haberlerden aşinayız. Bunların içlerinde bir kız var ki asırlara meydan okuyan bedeniyle hala capcanlıymış gibi duruyor.

Dokunsanız uyanacak gibi değil mi? Ama o 500 yıldır sonsuz bir uykunun içinde.

Asırlar boyunca neredeyse hiç çürümeyerek günümüze kadar ulaşmış olan kızın bedeni insanı hayretler içerisinde bırakıyor.

500 yıldır uyuyan bu kız, 1999 yılında Şili ve Arjantin sınırında yer alan Llullaillaco dağında tesadüf eseri bulunan donmuş üç çocuk bedeninden sadece biri.

Llullaillaco'nun Çocukları olarak adlandırılan iki kız bir erkek bu üç çocuk İnkalar'ın Capacocha ritüeli kapsamında tanrıya sunmak adına kurban olarak seçilmişler.

Bu ritüele çocukların seçilmesinin nedeni de İnkalar'ın, çocukları her türlü kötülükten uzak ve günahsız yani kusursuz insanı temsil ettiklerini düşünmelerinden kaynaklanıyor.

Ayrıca kurban olarak seçilecek çocukların tanrılarla birlikte yaşayacaklarına ve böylece ölümsüz olacaklarına inanıyorlardı.

Bedeni üzerinde yapılan incelemelerde kızın uzunca bir süre çok iyi şekilde beslenmiş olduğu hatta bu sebeple kilo aldığı anlaşıldı.

Ölmeden önce de kurutulmuş lama eti gibi sadece soylu kişilerin yiyebildiği gıdalar tükettiği belirlendi. Mısır birası ve kokain de kızın bedeninde bulunan bulgular arasındaydı.

15 yaşında olduğu ve uykusunda öldüğü tespit edilen bu kıza "La Doncella(Bakire)" ismi verildi.

Çünkü bu kurban edilen kızın Keçuva dilinde "Güneşin Bakireleri" anlamına gelen seçilmiş kadınların oluşturduğu Aklya Kona'dan olduğu düşünülüyor.

Aklya Kona, İnka dininde saflık yemini eden rahibe tapınaklarında yaşayan kadınların bulunduğu bir topluluktu.

Görevleri arasında; ayin yemeğini hazırlamak, imparator için ya da ayinlerde kullanılmak üzere giysiler dokumak gibi şeyler vardı.

Bu rahibeler yetenekleri ve güzelliklerine göre köylü kızlarından seçiliyordu.

6-10 yaşları arasında ailelerinden alınıp yıllarca tapınaklara kapatılırlardı. Ve zamanı geldiğinde de imparatorlara veya soylulara eş olur ya da törenlerde kurban edilirlerdi.

Tanrıya kurban edilmelerinin arkasında ise; önemli olayların ardından şükran sunma, doğal afetlerden kaçınma, hasatın verimli olması ve kuraklığı önleme gibi amaçlar yatıyordu.

Dağın tepelerine yapılan yolculuk sırasında çocuklara bol miktarda mısır birası ve kokainin yapıldığı ağacın yaprakları tükettirilirdi.

İyice uyuşturulduklarından emin olunduktan sonra bir İnka rahibi tarafından boğularak, kafaya darbe indirilerek öldürülür veya sadece soğuktan donmaya bırakılırlardı.

Kurban edildiğinde 6 yaşında olduğu anlaşılan küçük kıza ise "La niña del rayo(Şimşek Kız)" ismi verildi.

Çünkü yüzünde ve omzunun bir kısmında ölümünden sonra meydana gelen yıldırım çarpması sonucu yanık hasarı oluşmuştu. 

Diğer bir şaşırtıcı sonuç ise DNA testleri "Bakire" ile "Şimşek Kız"ın yarı kardeş olduğunu gösteriyordu.

Kaburgası ve kalçası kırık olduğu anlaşılan erkek çocuk ise sıkıca bağlanmış olan tek çocuktu.

Giysilerinde kusmuk ve kan izlerine rastlanan çocuğun zorlu bir süreç sonrası öldüğü düşünülüyor.

"Bakire", "Şimşek Kız" ve erkek çocuk Arjantin'deki Yüksek Rakım Arkeoloji Müzesi'nde sonsuz uykularına devam ediyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
alektamovit

o zamanlar ki "kurban verme" eylemi, şimdilerde de"töre cinayeti". ikisi de inançlar uğruna, ikisinde de masum insanlar, ağırlıkla kadınlar ve çocuklar... Sonuç aynı, masum kurbanlar.

ganymedes

of erkek çocuğa içim acıdı be.. yazık olmuş, onu o pisliklerin ellerinden alıp sarıp sarmalayıp eve getirmek istedim.

nemesis55

üzerine spreyle yazı yazmamışlar eksik kalmış

Gizli Kullanıcı

Zaman makinasıyla 1500-2000 yıllarına gidip gelmek isterdim :)

alpkan23

git salonu süpür sen..

mr.karo

Üzerine çıkıp fotoğraf çektirmemişler.

Görüş Bildir