Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doktorlara Şiddet Uygulayan Magandalara Özellikle Gösterilmesi Gereken 12 İllüstrasyon

 > -
Abone ol

Aşağıdaki illüstrasyonlar, 19. yüzyılın cerrahi müdahale prensiplerine dair bilgiler sunan Crucial Interventions” (Önemli Müdahaleler) adlı bir koleksiyondan alınmıştır. Çizimleri sahipleri ise, o dönemlerde yaşadıkları deneyimleri başkalarıyla paylaşmak isteyen öncü hekimler. Koleksiyon Richard Barnett tarafından bir kitapta toplanmış. Biz bu dikkat çekici illüstrasyonları, ülkemizde kanayan bir yara olan sağlık çalışanlarına şiddet başlığı altında, sizlerle paylaşmayı uygun gördük. Her şeyimizi emanet ettiğimiz bu fedakar meslek grubunun mensuplarına yapılanların asla mazur görülmemesi temennisiyle: İşte karşınızda 19. yüzyıldan kalma korkutucu cerrahi illüstrasyonlar...

1. Çoğu insan sanki o günler hiç yaşanmamış gibi davransa da, cerrahlık ortaçağın sonlarına kadar neredeyse ilkel bir uğraşıydı.

2. Zira ne hekimlerin ne de doktorların gerçek bir anatomi bilgisi yoktu.

3. Öğrenmenin tek yolu ise, devlet ve kilise otoritesinin pek de hoş bakmadığı ölü teşrihiydi.

4. Osmanlı'da ölü üzerinde inceleme yapılması işlemi ise ilk defa I. Abdulmecit'in zamanında, 1839 yılında gerçekleştirilmiş.

5. Dahası, padişah bu konuda fetva çıkartabilmek için Şeyhülislam dairesinden izin almıştır.

6. Ayrıca o dönemde, cerrahide uygulanan tekniklerin, hastanın acı çekmesini engelleyecek mahiyette olmadığını belirtmemiz gerekir.

7. Acının ortadan kaldırılması yönünde ilk adım, 1844’de Amerikalı dişçi Horace Wells’in (1815-48) diş çekiminde güldürücü gaz (nitröz oksit) kullanmasıyla atıldı.

8. Birkaç yıl içinde büyük ameliyatlarda eter ve kloroform kullanılmaya başlandı. Wvillam Morton (1819-68), eterin kullanımının (genel anestezi) öncülüğünü yaptı.

9. Bundan sonraki ikinci büyük adım da, Joesph Lister'in asit fenik kimyasal maddelerin mikropları öldürdüğünü ve ameliyat yaralarını enfeksiyondan koruduğunu keşfetmesiydi.

10. Günümüze dönecek olursak, ülkemizde her gün muayene olmak için hekime başvuran 1,5-2 milyon civarında hasta var.

11. Türk Tabipleri Birliği'ne göre her gün ortalama 30 doktor şiddete maruz kalıyor.

12. Hal böyle olunca da insan, bu ürkütücü illüstrasyonlara bakıp "bu magandalara böylesi müstehak" demekten kendini alamıyor.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Dio Banner
renginibelliet

her insanın karakteri farklı. doktorun da hastanın da . mesela x doktorunu bir gurup hasta sever bir gurup hiç sevmez. y doktorunu başka grup hasta sever z doktorunu herkes beğenir ama bu doktor çok iyi olduğundan ziyade nabza göre şerbet verebildiğinden dir. ha bunların dışına çıkan doktor ve hasta var mıdır vardır tabi . ama genede kimse dayak hak etmez. bizim ülke özgürlükler ülkesi teröristler polise taş atar mesela ne yapılması lazım ya gebertecen ya müebbet. doktora değil hergangi bir insana şiddet yapanı da nefs i müdafa hariç bunu yapana o iki cezadan birisini vereceksin.

malcolm_ali

hak edeni dövecen, ayrım yapmaya gerek yok.

menemen

turkiyede doktor olmaktan zor olan kadın doktor oolmaktır zannımca

erci77

Türkiyede doktor olmak zor be kardeşim heleki devlet hastanelerinde. Gerçi Türkiyede insan olabilmekte tartışılır.. Benim rahatsızlığım 2007 den beri var ve 2011 yılına kadar rahatsızlığımın bulunabilmesi için gitmediğim doktor ve hastane kalmadı mesela. O hastanalerdeki randevu sistemi ve muayene sırası, 100 kişilik günlük hasta kotaları derken allahın belası Romotaid artrit hastalığını tam 4 yıl sonra buldular ve bu benim tam 5 eklemimin deforme olmasına sebep oldu.. Burada doktorlarmı suçlu yoksa devletmi derseniz ben yaşadıklarımdan dolayı devleti suçluyorum... Özel hastaneler ise tam bir facia diplomasını yeni almış stajyerlerden başka birşey yok çoğunlukta, iğne batırsalar para derler. O yüzden sağlık sektörümüz sadece üstü güzel renklerle boyanmış berbat bir sistem doktorlar napsın. Ne yeterli doktor var ne yeterli hastaneler. Bıçak parası olayıda tam bir muamma, Hataneler birtakım masraflarını karşılayabilmek için garrip garip para dolapları çeviriyorlar. Bıçak parası adı altında o ameliyatta kullanlacak malzemelerin devlet tarafından karşılanmamsı gibi durumlarda alındığını birçok doktordan duydum ama benim tek kabullenemediğim profesörlerin hala muayene ücreti almaları ve eğer kabul etmesseniz sizi öğrencisi muayene ve ameliyat etmesi.

hikmet-murat-demir

doktorlara şiddet kesinlikle desteklediğim bir olay. bkz: bıçak parası yoksa hastanı ameliyat etmeyen yada bıçak parası yoksa zor kurtulur diyen doktor

Görüş Bildir