Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

"Doktorlar İçin Instagram" Olarak Bilinen Figure 1 Uygulamasından 15 İlginç Fotoğraf

 > 
9.6bPAYLAŞIM

"Doktorlar için Instagram" olarak adlandırılan yeni bir uygulama sayesinde acil serviste saatlerce beklemek yerine, dakikalar içinde uzman doktorların görüşlerini alabilmeniz mümkün.

Figure 1 isimli uygulama, doktorların zorlu vaka fotoğraflarını bu platformda paylaşarak birbirleriyle bilgi ve tavsiye alışverişinde bulunmalarını sağlıyor. Uygulamanın yaratıcısı Dr. Josh Landy, "Fotoğraflar, binlerce yıldır tıp öğreniminde kullanılıyor." diyor.

Herkes bu uygulamayı indirebilse de yalnızca sağlık profesyonelleri fotoğraf paylaşıp yorum yapabiliyor. Landy, "Hastalar, başka profesyonellerle fotoğraflarını paylaşıp paylaşamayacağımı sorduğumda oldukça anlayışlı davranıyorlar." diyor.

"Paging" adı verilen yeni bir özellikle, Figure 1 uzman doktorları ağdan tespit edip onlara bildirim gönderiyor. Böylelikle vakalar ortalama 30 dakikada çözülüyor.

Landy, "Büyük hedef, medikal bilgiyi demokratikleştirmek." diyor. "İnternet sinyali olan her yerde bu bilgiye ulaşmanın mümkün olmasını istiyorum."

Kaynak: http://www.huffingtonpost.com/entry/inst...

1. Mor İdrar Torbası Sendromu

Mor İdrar Torbası Sendromu, Proteus, Klebsiella ve Providensia gibi gram-negatif bakteri türlerinin, indoksil sülfatı mavi renkli bir molekül olan indigoya dönüştürmesiyle ortaya çıkıyor.

2. Polisitemia Vera

Bu hasta, acil servise tırnakları karardığı için gelmiş. Hemoglobin oranının 22 g/dL olduğu tespit edilen hasta, cildinin duştan sonra kaşınmaya başladığını söylemiş. Bu belirtiler, kronik miyeloproliferatif hastalıklardan biri olan Polisitemia vera'ya işaret ediyor. Bu hastalık, kemik iliği fazla sayıda kan hücresi ürettiği zaman ortaya çıkıyor.

3. Alzheimer

Hastanın el yazısı, Alzheimer'ın ilerleyişini gösteriyor.

4. Raynaud fenomeni

Raynaud fenomeni, uzuvlarda oluşan bir kan dolaşım rahatsızlığı.

5. Yapay Kalp

Bu yapay kalp, son evredeki kalp yetmezliği semptomlarını ve bağışıklığı baskılayıcı ilaçlara duyulan ihtiyacı hafifleten tam işlevsel bir protez. Geçmişte, yapay kalpler konsol büyüklüğündeki makinelerden güç alarak çalıştığından, hastanın hareketi kısıtlanıyordu; bu protez ise taşınabilir bir güç kaynağı ile çalışıyor.

6. Pankreas İltihabı

Fotoğrafta görüldüğü gibi kanda yüksek düzeyde lipid bulunması, pankreas iltihabına yol açabilir.

7. Doğumsal kalp hastalığı

Doğumsal kalp hastalığı olan 13 aylık bir bebeğe yapılan kalp nakli sırasında çekilen görüntü.

8. Pnömoperitoneum

Pnömoperitoneum, karın zarı boşluğunda hava bulunması durumuna verilen isim. Tespit edilmesi zor olan bu durum, acil cerrahi müdahale gerektiriyor.

9. Ex-vivo Akciğer Perfüzyonu

Bu fotoğraf, nakilden önce organ kalitesini artırmak için akciğerlere uygulanan bir terapi olan "Ex-vivo perfüzyonu"nu gösteriyor. Geçmişte akciğerleri muhafaza etmek için kullanılan ventilasyon ve perfüzyon makineleri, doku ödemi oluşması ve pulmoner damar direncinin artması sebebiyle başarısız olmuştu. Bu yeni yöntem ise, pulmoner ödem oluşumunu engelliyor.

10. 3 Boyutlu Kafatası Modeli

Bu 3 boyutlu model, bir hastanın çatlamış kafatasının bilgisayarlı tomografisinden elde edilmiş. Model, ameliyatı önceden planlamak ve böylelikle amleiyat sırasında zaman kazanmak için kullanılmış.

11. Elma Çekirdeği Lezyonu

Karın ağrısı ve artan kabızlık yaşayan yaşlı bir kadın hasta. Yapılan baryum çalışması bir elma çekirdeği lezyonunu ortaya çıkarmış. Bu lezyon genellikle kolonik darlığa sebep olan kolorektal karsinomla ilişkilendiriliyor.

12. Alt-Ana Toplardamar Yapımı

Bu fotoğrafta, hastanın kendi damarları kullanarak yapılan bir alt ana-toplardamarı görüyoruz. Bu nakil, böbrek toplar damarının üstünde yer alan alt ana-toplardamar bölgesini onarmak için yapılıyor.

13. Menenjiom

Kafatası dışındaki menenjiomlar, genellikle yanlış teşhis konulan tümörler. Bu tümörler, görmede değişiklikler, felç ve spontan kanamalara neden olabiliyor.

14. Tiroglossal duktus kisti

Tiroglossal duktus kisti. Bu kistler genellikle çocuklukta oluşuyor ve küçük ve semptomsuz oldukları için tedavi edilmiyorlar.

15. Mesane Taşı

Resimde görülen numune bir tür nadir mesane taşı. Bu tür taşlar daha çok idrar torbasında oluşuyor; ancak az da olsa üst idrar yolunda da meydana gelebiliyorlar.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
michael-wazowski

Hastanelerden nefret eden için harika bir galeri

wednesday-addams

kaç gündür yan tarafta kalp nakli sırasında çekilmiş iğrenç fotoğrafı görüyordum galeriye bakmak istemiyordum ama merakıma yenik düştüm baktım artık ohhh be.

julietsizromeo

Boşuna 5 sezon DOKTORLAR izlemişim.

zortpp

hekimlere olan saygım sonsuz......ama bir hekim profun dediği çok manidar.. -hastalığınızda keşke her yıl mezun olan 100 hekimden o üçüne düşseniz......

darwinator

ben doktor görmemek için hastaneye gitmiyorum burayada geldiler mk

Görüş Bildir