Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Doğanın Boyutları Konusunda Adaletsiz Davrandığı 19 Hayvan

 > -
Abone ol

Aynı türe ait olan bu hayvanların evrimleri, şaşırtıcı bir şekilde tamamen zıt kutuplarda sonlanmış.

Kaynak: http://news.distractify.com/matt-buco/an...

1. Yılanlar

Barbados ip yılanı, yaklaşık 10 cm'lik uzunluğuyla görülen kısa yılandır. Yeşil anakondalar ise yaklaşık 4.57 cm uzunluğunda ve 56 kg ağırlığındadırlar.

2. Maymunlar

Cüce ipek maymunu, 15 cm'lik boyuyla dünyanın en küçük maymunudur. Mandriller ise, 36-55 kg arasındaki cüsseleri ile en büyük maymun türüdür.

3. Atlar

Falabella atları, yaklaşık 18 kg kadar az cüsseleriyle en küçük; Shire'lar ise yaklaşık 545 kg'lık devasa cüsseleriyle en büyük at cinsleridir.

4. Balinalar

Cüce İsmerpeçet balinası, 2.74 metrelik boyu ve 250 kg'lık ağırlığıyla görülmüş en küçük balinadır. Mavi balina ise; 30.48 metrelik boyu ve 181000 kg'lık devasa ağırlığıyla, sadece balina türleri arasında değil tüm hayvanlar aleminde de görülmüş en büyük cüsseli hayvandır.

5. Kuşlar

Sinekkuşu, varla yok arasındaki 2 gramlık ağırlığı ile en küçük kuş türüdür. Devekuşları ise ortalama 113 kg'lık ağırlıklarıyla görülen en büyük kuş türüdür.

6. Balıklar

"Paedocypris progenetica" türü balık, yaklaşık 1 cm'lik boyuyla en minik balık türüdür. Okyanus pervane balıkları ise; yaklaşık 997 kg ağırlığındadırlar fakat 2267 kg'a kadar çıkabildikleri söyleniyor.

7. Köpek Balıkları

Yaklaşık 17 cm boyundaki fener köpek balığı en küçük köpek balığı türü olurken; en büyük köpek balığı türünün yaklaşık 975 cm boyunda, 9071 kg ağırlığında olduğu söyleniyor.

8. Yaban Kedileri

En küçük yaban kedisi türü olan kızıl-benek, ortalama 1,13 kg ağırlığında ve 63 cm uzunluğundadır. Kaplanlar ise, otalama 385 kg ağırlıkları ve 365 cm uzunluklarıyla en büyük yaban kedisi türüdür.

9. Kelebekler

Mavi batı cüceleri, 1.25 cm genişliğindeki kanatları ile en küçük kelebek türü olurken; Queen Alexandra'nın kuş kanatları yaklaşık 25 cm'lik kanat açıklığına sahiptir.

10. Yengeçler

Bezelye yengeçler adlarını bezelye kadar küçük boyutlarından alıyorlar, aynı zamanda bu türü istiridyelerin içinde parazit olarak da görebilirsiniz. Japon örümcek yengeci ise, 365 cm boyu ve 18 kg ağırlığı ile görülen en büyük yengeç türüdür.

11. Tavşanlar

Cüce tavşanlar, yaklaşık 0.45 kg'lık ağırlıkları ile en küçük tavşan türleridir. Kıta devlerinin ağırlıkları ise genellikle 7-9 kg arasında değişiyor fakat görülen en büyük kıta devi; 23 kilo,121 cm'dir.

12. Örümcekler

"Patu marplesi" türü örümcek görülemeyecek kadar küçük boyutlardadır. Dev avcı örümcek ise tam tersi görmek istemeyeceğiniz kadar devasa boyutlardadır. Bacak açıklığının yaklaşık 36 cm olduğu tespit edilmiş.

13. Ahtapotlar

Yıldız pigme ahtapot, yaklaşık 1.27 cm boyutlarındadır. Devasa Pasifik ahtapotu ise yaklaşık 54 kg ağırlığında ve 610 cm boyutlarındadır, fakat görülen en büyük ahtapotun 136 kg, 914 cm olduğu söyleniyor.

14. Yarasalar

En küçük yarasa türü olan Yaban Arısı Yarasalarının kanat açıklıkları yaklaşık 12 cm, ağırlıkları ise ortalama 2 gramdır. Yarasaların görülen en büyük türü yaklaşık 1133 gram ağırlığında olmasına rağmen kanat uzunluğunun ortalama 1.54 metre olduğu söyleniyor.

15. İstiridyeler

"Waldo" cinsi istiridyelerin sadece 5 türü, 5 mm'den az uzunluklarıyla en küçük istiridye türü olmaya aday. Görünmeleri çok zor olan bu tür istiridyeler için "Waldo" ismi özel olarak seçilmiş. Dev istiridyeler ise 1.2 metre uzunlukları ve 204 kg ağırlıklarıyla türlerinin en büyükleri.

16. Yunuslar

Maui yunusları en küçük yunus türü olup; uzunlukları yaklaşık 1.6 metre, ağırlıkları ise ortalama 45 kg civarındadır. Katil balinalar ise ortalama 7.6 metre boyları ve 5896 kg'lık ağırlıklarıyla görülen en büyük balina türüdür.

17. Kaplumbağalar

Kaplumbağa türlerinden benekli kaplumbağalar ortalama 8.9 cm'lik boyları ve 113 gramlık ağırlıkları ile görülen en küçük türdür. Kösele sırtlı deniz kaplumbağaları ise yaklaşık 2  metre boyları ve 453 kg ağırlıkları ile en büyük kaplumbağa türüdür. Görülen en büyük kaplumbağanın 2.13 metre boyunda ve 907 kg ağırlığında olduğu söyleniyor.

18. Tilkiler

Çöl tilkileri yaklaşık 1.13 kg'lık ağırlıkları ve ortalama 20 cm'lik uzunlukları ile en küçük tilki türleridir. Kızıl tilkiler ise 13.6 kg'lık ağırlıkları ve yaklaşık 50 cm boyları ile görülen en büyük tilki türleridir.

19. Kurbağalar

Kurbağalar arasında "Paedophryne amauensis" türleri, 7.6 mm'lik boyları ile en küçük kurbağa türü olmalarının yanı sıra aynı zamanda en küçük omurgalı türleridir. Dev kurbağalar ise 30 cm üstündeki boyları ve yaklaşık 3.75 kg ağırlıkları ile görülen en büyük kurbağa türleridir.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
siya-sipan

Arkadaş güzel konu seçmişsiniz de saçmalamış mısınız sallamamış mısınız anlamadım.. :S..

mustafa-oguz-kirmizi

katil balina balina değil yunustur.

alikeremyegin

Çok sallama bi çalışma olmuş, hayvanlarının çoğunun ölçüleri ve isimleri yanlış.

vayarkadas

365 cm örümcek? yohıamına...

dr.kingschultz

onu 36 diye düzelttiler :)

sovienica

Yahu şu minik hiperaktif keçiler oluyor ya onların adını bilen varsa yazsın lütfen :D

cbilgen13

nijerya cüce keçisi (NİGERİAN DWARF) diye bir mahlukat var, ama emin değilim..

sovienica

Çok teşekkürler !

Görüş Bildir