Görüş Bildir
Haberler
Diyarbakır'da Kışanak Protestosuna Müdahale: 25 Gözaltı

Diyarbakır'da Kışanak Protestosuna Müdahale: 25 Gözaltı

Onedio Medya
26.10.2016 - 14:59

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto eden gruptan 25 kişi gözaltına alındı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyarbakır'da HDP ve DBP’nin çağrısı üzerine, saat 11.00'den itibaren belediye binası önünde toplanmalar başladı. Polis, kalabalığın dağılmasını istedi, dağılmayan kalabalığa müdahale etti. Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği kişilerden, aralarında eski Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin’in de bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu kalabalığa 'açık alanda açıklama yapmalarının yasak olduğunu' söyleyen polis yetkilileriyle HDP’li vekiller arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Polisin TOMA ile tazyikli suyla müdahalesinden milletvekillerinin de etkilendikleri görüldü. Polisin belediye çevresinde aldığı önlem sürüyor.

Kışanak ve Anlı için 5 günlük kısıtlama kararı

Kışanak ve Anlı için 5 günlük kısıtlama kararı

Öte yandan Doğan Haber Ajansı, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı için 5 günlük kısıtlama kararı (avukatları ile görüşmeme) aldığını duyurdu. 

Ajans, avukatların bu karara itiraz edeceklerini paylaştı.

Protestolar başlamadan hemen önce Doğu ve Güneydoğu'daki birçok ilde internet kesildi.

DHA objektiflerine yansıyan görüntüler ise şöyle...

DHA objektiflerine yansıyan görüntüler ise şöyle...
İçeriğin Devamı Aşağıda

STK'lardan açıklama:‘İş camiası olarak kaygılıyız’

STK'lardan açıklama:‘İş camiası olarak kaygılıyız’

Aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ nin de bulunduğu iş çevrelerini temsil eden 15 sivil toplum kuruluşu, eşbaşkanların gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hem ülke olarak, hem bölge olarak zor bir süreçten geçildiği iş camiası olarak son gelişmelerden ciddi bir şekilde kaygı duydukları belirtilen açıklamada şöyle denildi:

'Hepimizin bildiği üzere dün gece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları gözaltına alınmışlardır. Böylesi bir tutum demokratik sivil siyaset alanlarını daraltmakta, sivil siyasete olan inancı zayıflatmaktadır. Yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz sorunları daha da derinleştirmektedir. Siyasal görüşleri ne olursa olsun bölgemizde sivil siyaset yapanlara dönük silahlı saldırı, operasyon, ve tutuklamaları doğru bulmadığımızı açıkça belirtmek isteriz. Bu tür girişimler ve tutumlar toplum olarak ihtiyacımız olan diyalog kanallarını tıkamakta sorunlarımızı içinden çıkılamaz bir hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Geçmişte yaşadığımız deneyimler bunu bize göstermiştir. Bu açıdan herkesi ve her kesimi sağduyulu davranmaya davet ediyor ve toplumu geren bu gözaltı kararına biran önce son verilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz.'

DHA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
39
32
19
15
8
7
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Türk Kızı

Atın hepsini hapse,zaten açlık grevi yaparlar.yapmazlarsa da aç bırakın ölsünler aq

Seçil

ahahaha ağzına sağlık :))

Pasif Kullanıcı

Öldürülecek 25 tane orospu çocuğu pkk lı.. adalet yokki idam edesin.

Rıdvan Çekil

şimdi olaya objektif bakacak olursak. hani heryerin ismini demokrasi yaptılar ya. diyarbakır halkı tarafından büyük bir oy çoğunluğu ile seçilmiş yerlere kay... Devamını Gör

Pasif Kullanıcı

hayır birader darbe olsaydı o protesto eden orospu evlatları kansızlar sınırda bekliyordu bir sürü askerini şehit edeceklerdi masum askerleri önlerine atacak... Devamını Gör