Diyarbakır'da Kışanak Protestosuna Müdahale: 25 Gözaltı

 > 
12PAYLAŞIM

Diyarbakır’da Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto eden gruptan 25 kişi gözaltına alındı. 

Diyarbakır'da Kışanak Protestosuna Müdahale: 25 Gözaltı
Diyarbakır'da Kışanak Protestosuna Müdahale: 25 Gözaltı

Diyarbakır'da HDP ve DBP’nin çağrısı üzerine, saat 11.00'den itibaren belediye binası önünde toplanmalar başladı. Polis, kalabalığın dağılmasını istedi, dağılmayan kalabalığa müdahale etti. Polisin tazyikli suyla müdahale ettiği kişilerden, aralarında eski Batman Milletvekili Ayla Akat Ata ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Zülküf Karatekin’in de bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı.

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın da bulunduğu kalabalığa 'açık alanda açıklama yapmalarının yasak olduğunu' söyleyen polis yetkilileriyle HDP’li vekiller arasında zaman zaman gerginlik yaşandı. Polisin TOMA ile tazyikli suyla müdahalesinden milletvekillerinin de etkilendikleri görüldü. Polisin belediye çevresinde aldığı önlem sürüyor.

Kışanak ve Anlı için 5 günlük kısıtlama kararı

Öte yandan Doğan Haber Ajansı, soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı'nın Gültan Kışanak ve Fırat Anlı için 5 günlük kısıtlama kararı (avukatları ile görüşmeme) aldığını duyurdu. 

Ajans, avukatların bu karara itiraz edeceklerini paylaştı.

Protestolar başlamadan hemen önce Doğu ve Güneydoğu'daki birçok ilde internet kesildi.

Doğu ve Güneydoğu'da Birçok İlde İnternet Kesintisi Yaşanıyor - onedio.com
Doğu ve Güneydoğu'da Birçok İlde İnternet Kesintisi Yaşanıyor - onedio.com

DHA objektiflerine yansıyan görüntüler ise şöyle...

STK'lardan açıklama:‘İş camiası olarak kaygılıyız’

Aralarında Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Ticaret Borsası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’ nin de bulunduğu iş çevrelerini temsil eden 15 sivil toplum kuruluşu, eşbaşkanların gözaltına alınmasıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Hem ülke olarak, hem bölge olarak zor bir süreçten geçildiği iş camiası olarak son gelişmelerden ciddi bir şekilde kaygı duydukları belirtilen açıklamada şöyle denildi:

"Hepimizin bildiği üzere dün gece Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkanları gözaltına alınmışlardır. Böylesi bir tutum demokratik sivil siyaset alanlarını daraltmakta, sivil siyasete olan inancı zayıflatmaktadır. Yaşadığımız ve yaşamakta olduğumuz sorunları daha da derinleştirmektedir. Siyasal görüşleri ne olursa olsun bölgemizde sivil siyaset yapanlara dönük silahlı saldırı, operasyon, ve tutuklamaları doğru bulmadığımızı açıkça belirtmek isteriz. Bu tür girişimler ve tutumlar toplum olarak ihtiyacımız olan diyalog kanallarını tıkamakta sorunlarımızı içinden çıkılamaz bir hale getirmekten başka bir işe yaramayacaktır. Geçmişte yaşadığımız deneyimler bunu bize göstermiştir. Bu açıdan herkesi ve her kesimi sağduyulu davranmaya davet ediyor ve toplumu geren bu gözaltı kararına biran önce son verilmesi gerektiğinin altını çizmek istiyoruz."

DHA ve Al Jazeera

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir