Diyarbakır, Bağlar'da Çatışma: 1 Polis Şehit

 > -

Diyarbakır'ın merkez Bağlar ilçesinde yollara barikat kurarak hendek açmaya çalışan PKK'lılarla güvenlik güçleri arasında çatışmalar başladı. Bir polis şehit oldu. Çatışmaların yoğunlaştığı Kaynartepe Mahallesi'nde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. İlçenin birçok bölgesinde çatışmalar sabaha kadar sürdü.

DHA

Diyarbakır'ın Sur ilçesi'nde yaklaşık üç buçuk ay süren çatışmalar ve sokağa çıkma yasağının bitmesinin ardından bu kez de yine merkeze bağlı Bağlar ilçesinde çatışmalar yaşanıyor.

Dün gece ilçenin bazı mahallelerinde PKK'lı gruplar yollara barikat kurarak araçları ateşe verdi. Ara sokaklarda hendek kazmaya çalışan gruplarla güvenlik güçleri arasında çatışma yaşandı.

DHA, operasyonların ardından çıkan çatışmada 1 polis şehit olduğunu, 3 PKK’ lının öldürüldüğünü aktardı.

Sokağa çıkma yasağı

Fotoğraf: Abdülkadir Konuksever

Çatışmaların artmasının ardından, Bağlar ilçesinin Kaynartepe Mahallesi'nde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Bağlar Kaymakamlığı'ndan yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

"İlçemiz Kaynartepe Mahallesinde Bölücü Terör Örgütleri mensuplarınca çukurlar kazılacağı, barikatlar kurulacağı sokaklara patlayıcı yerleştirileceği, terör örgütü tarafından başta okullar, kamu kurum ve kuruluşları ile vatandaşlarımıza ve güvenlik görevlilerimize yönelik saldırı, yol kesme eylemlerinin yapılacağı, patlayıcı madde kullanılacağı, bu şekilde vatandaşlarımızın yaşam ve seyahat güvenliğinin engelleneceği yönünde çeşitli güvenlik birimlerince tarafımıza ciddi istihbari bilgiler ulaştırılmıştır."

"Tüm bu tehlike ve olumsuzlukların giderilmesi, halkımızın huzur ve güvenliğinin sağlanması amacıyla güvenlik birimlerimizce gerçekleştirilecek faaliyet esnasında halkın can güvenliğinin sağlanması ve herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması amacıyla; Bağlar İlçesi Kaynartepe mahallesinin tamamında 15 Mart 2016 Salı günü 03.00 ‘den geçerli olmak üzere ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmiştir."

AA ve DHA

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir