Görüş Bildir
Haberler
Diyanet'in KYK Yurtlarında Görevlendirdiği 'Manevi Rehber' Sayısı 922'ye Ulaştı

Diyanet'in KYK Yurtlarında Görevlendirdiği 'Manevi Rehber' Sayısı 922'ye Ulaştı

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) yurtlarındaki manevi rehber sayısı 922’ye ulaştı. Müftüler ise ayda en az iki kez yurtları ziyaret edecek.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Son günlerde yeterlilik konusunda tartışmaların yaşandığı devlet yurtlarında 'manevi rehberlerin' görevlendirmesi süreci devam ediyor. 

 BirGün'den Mustafa Bildircin'in haberine göre KYK yurtlarındaki manevi rehber sayısı 922'ye ulaşmış durumda.

İki yıl önce başladı

İki yıl önce başladı

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında KYK yurtlarındaki ilk manevi rehberler, 2018-2019 eğitim öğretim yılında atandı. 

Diyanet, 2018-2019 eğitim öğretim yılında “gençlerin sahih dini bilgiye ulaşması” amacıyla Türkiye’nin 81 ilindeki KYK yurtlarına toplam 615 manevi rehber atadı.

Diyanet, 2019-2020 eğitim öğretim yılında ise öğrenci yurtlarındaki manevi rehber sayısını artırdı. Diyanet’in verilerine göre Aralık 2019’da toplam 711 manevi rehber KYK yurtlarına yerleştirildi.

Öğrenci yurtlarının Kovid-19 salgını nedeniyle açılmadığı 2020-2021 eğitim öğretim yılında manevi rehber sayısını koruyan idare, öğrencilerin barınma sorununun damga vurduğu 2021-2022 eğitim öğretim döneminde ise atağa geçti. 

Kapasiteleri itibarıyla öğrencilerin taleplerini karşılayamayan idare 2021-2022 eğitim öğretim yılında 922 manevi rehber ve danışmanın KYK yurtlarına atamasını tamamladı.

Müftüler ziyaret edecek

Müftüler ziyaret edecek

Diyanet, KYK yurtlarına yerleştirilen manevi rehberlerin çalışma yöntemlerine yönelik 16 maddelik, “Usul ve esaslar” listesi de hazırladı. 

Hiçbir gencin faaliyetlerin dışında bırakılmamasını isteyen idare, “formel bir yaklaşımdan öte, eğitsel bir süreç” takip edilmesini istedi. 

Manevi rehberlerin, “cesaret ve güven verici bir üslup” kullanması gerektiğini kaydeden Diyanet’in personelden diğer bazı talepleri şöyle:

  • Manevi danışmanlar tarafından yapılan çalışmalara ilişkin her ay rapor hazırlanarak takip eden ayın ilk haftasının bitimine kadar müftülüğe teslim edilecektir.

  • KYK ve TDV yurtları, müftü tarafından ayda iki kere ziyaret edilecektir.

  • Manevi rehberlerin çalışmalarda aktif rol almaları sağlanacaktır.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
69
61
8
8
7
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın