Görüş Bildir
Haberler
Diyabet İlaçları Parkinson'a İyi mi Geliyor?

Diyabet İlaçları Parkinson'a İyi mi Geliyor?

Uzun süredir ilaç tedavisinde olan diyabet hastalarında, parkinson'a yakalanma riskinin yüzde 28 azaldığı tespit edildi. Yeni bir araştırmaya göre; diyabet tedavisinde kullanılan ilaçlarda bulunan iki bileşimin, Parkinson'a yakalanmadaki riski azalttığı görüldü.

İçeriğin Devamı Aşağıda

İngiltere'de gerçekleştirilen ve 160,000 diyabet hastası üzerinde yapılan araştırmada; hastaların düzenli olarak aldıkları ilaçların bazılarında bulunan; rosiglitazone ve pioglitazone olarak adlandırılan bileşen ilaçlardan birini kullanan hastalarda; Parkinson olma ihtimalinin %28'e kadar düştüğü gözlendi. İlaçlar GlaxoSmithKline ve Takeda şirketleri tarafından üretilip satışa sunuluyor ama şimdilik Parkinson araştırması sonucuna göre patent alma durumu söz konusu değil.

"İlaçların halen fark edilmeyen iyi yan etkileri de görülmekte."

"İlaçların halen fark edilmeyen iyi yan etkileri de görülmekte."

Araştırma; Parkinson hastalarının doğrudan diyabet ilacı kullanmalarını teşvik etme niyetinde değil. Daha çok, ilaç bileşenlerinin Parkinson tedavisinde de kullanılıp kullanılmayacağı, yarar sağlayıp sağlamayacağı gibi konular üzerine araştırmalarını ilerletiyorlar.

Araştırmayı yöneten doktorlardan London School of Hygiene & Tropical doktorlarından Ian Douglas,“Zaman zaman bu tip ilaçların yan etkileri hakkında şikayetler duyabiliyoruz, ama zaman zaman da ilaçların fark edilmemiş iyi etkileri de olabiliyor.” açıklamasını yaptı.

Time

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın

Anne sütü kırışıklığa iyi geliyomuş onuda yazın. Abi amacı neyse kullan onu bi önce o hastalık silinsin tamamen sonra düşünürsün diğer faydalarını