Görüş Bildir
Haberler
Disney 'Sihirli' Bilekliği İçin 1 Milyar Dolar Harcadı

Disney 'Sihirli' Bilekliği İçin 1 Milyar Dolar Harcadı

İçeriğin Devamı Aşağıda

Disney World’de kullanımına başlanan Magicband isimli bileklik, ziyaretçilerin gezi sırasında yanında taşıması gereken her şeyi bilekliğe getiriyor. Bu sayede hiçbir sıra beklemeye gerek kalmadan her işlem kolaylıkla gerçekleştirilebiliyor.

Birden çok renk seçeneği sunan bu bilekliğe tanımlı olan kullanıcı bilgileri ve kredi kartı sayesinde Disney’in eğlenceli mekanlarında gezinirken bilekliği okutarak alışveriş yapılabiliyor. Diğer işlemlerden farklı olarak alışveriş sırasında bilekliği okuttuktan sonra ayrıca 4 haneli bir şifre de girilmesi gerekiyor. Kalınan otelin odasına girmek için de tek yapılması gereken bilekliği “Mickey Mouse” sembolü bulunan yere okutmak oluyor. Bileklik ile yapılan bu işlemler bir nevi check-in görevi görüyor ve çalışanlar sizin nerede olduğunuzu, ne yaptığınızı ve ne yapmak istediğinizi öğrenebiliyor.

Bileklikte isminiz yer aldığı için de Disney karakterleri ve diğer çalışanlar size isminizle hitap ediyor. Daha önceden rezervasyon yaptırdığınız restorana gittiğinizde masada bulunan sinyal verici cihaz, siz masaya oturur oturmaz siparişinizi garsona iletiyor ve daha önceden belirttiğiniz yemekler dakikalar içinde masanızda oluyor. Tüm bunlar için herhangi biriyle konuşmaya ve hatta yerinizden bile kalkmaya ihtiyacınız yok. Önceden rezervasyon yaptırdığınız eğlence parkına geldinizde ise kapıda bilekliği okutmak yeterli.

İçerisinde RFID (Radyo frekansı ile tanımlama) çip barındıran bileklikler, bilgileri şifreli bir şekilde saklıyor ve cihazlara güvenli şekilde aktarıyor. Disney World içerisinde 100’den fazla sistemin birbiriyle bağlantılı olarak çalıştığı dile getiriliyor. Böylece Magicband’i bir yerde kullandığınızda aslında birbiriyle bağlantılı birçok sistemde tam olarak nerede olduğunuz görüntülenebiliyor. Disney’in söz konusu ekosistemi oluşturabilmek için tam 1 milyar dolarharcadığı belirtiliyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
artemis

tuvalete gidecekseek nolcak