Diplomadan Önemli Şeyler Var: Filipinler'de Öğrencilere Mezuniyet İçin 10 Ağaç Dikme Şartı

 > -

Filipinler'deki yeni yasaya göre, mezuniyet durumunda olan lise ve üniversite öğrencilerine mezun olabilmek için 10 ağaç dikme şartı koşuldu. Yasanın düzgün bir şekilde uygulanması durumunda, Filipinler'de her yıl 175 milyon yeni ağaç dikilmiş olacak.

Independent'ta yer alan habere göre, yasanın savunucuları, yasanın uygun şekilde uyulması halinde bir kuşakta 525 milyar ağaç dikildiğine neden olabileceğini söylüyorlar.

Yasanın mimarı Magdalo Partisi temsilcisi Gary Alejano

Çıkarılan yasanın mimarı Magdalo Partisi temsilcisi Gary Alejano, yasayla ilgili olarak "Her yıl üniversiteden mezun olan yaklaşık 500 bin kişi, bu girişimin uygun şekilde hayata geçirilmesi halinde, her yıl en az 175 milyon yeni ağaç dikilmesini sağlayacak" ifadelerini kullandı.

"Dikim alanlarına uygun yerli türler seçilecek"

CNN Filipinler'in aktardığına göre ise, ağaçlar mangrovlara, mevcut ormanlara, bazı koruma alanlarına, askeri bölgelere, terk edilmiş maden alanlarına ve seçilmiş kent alanlarına dikilecek. Hükümet de dikilen ağaçların dikim için seçilen alanlara uygun yerli türlerden seçileceğini açıkladı.

Filipinler Eğitim Bakanlığı ve Yüksek Eğitim Komisyonu bir araya gelerek yasanın ayrıntılarını düzenleyecek.

Filipinler, 20 yüzyılda yüzde 70'ten yüzde 20'ye inen yeşil alanlarıyla dünyada doğasına en çok zarar veren ülkelerden biri.

Yasadışı ağaç kesimi ülke için bir sorun olmaya devam ediyor ve bazı bölgelerde meydana gelen ağaç eksikliği nedeniyle sel ve toprak kayması gibi doğal felaketler riski artmış durumda.

2014 yılında Filipinler’de bir saatte 3,2 milyon fidan dikilerek yeni bir dünya rekoru kırılmıştı.

“Ulusal Ağaçlandırma” programının bir parçası olan faaliyete toplam 160 bin kişi katılmıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir