Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dinlerin Doğduğu Yere Gidip Halüsinasyon Görme ve Psikoz Yaşama Durumu: Kudüs Sendromu

850PAYLAŞIM

Kudüs sendromu, genellikle dindar insanların Kudüs ziyaretleri esnasında yaşadıkları tuhaf bir sendrom biçimi.

Sendrom, Kudüs’ü dışarıdan ziyaret eden birinin takıntılı düşlere ve delüzyonlara sevk olması, din merkezli psikozlar yaşaması olarak tanımlanıyor.

Daha önce kendi başına literatürde tanımlanmayan sendrom, önceleri sıradan bir isteri olarak tanımlanıyordu.

1930’larda ise psikiyatrist Heinz Herman tarafından ayrıksılığı ortaya kondu ve pek çok otorite tarafından tanınmaya başlandı.

Buna benzer psikolojik problemlerin diğer din merkezli şehirler olan Mekke ve Roma gibi şehirlerde de meydana geldiği ifade edilmiş.

Sendromun basit bir milenyum şaşkınlığından ibaret olduğunu söylemek güç.

Felix Fabri ve Margery Kempe gibi tarihi kişiliklerin yazıtlarında Kudüs sendromuna dahil edilebilecek vakalar meydana gelmiş.

2000 yılında, psikolojisi son derece düzgün olan kişilerin toplu olarak bu sendroma dair davranışlar geliştirmesi ve hastanelere düşmesi, sendromun tanınırlığını iyiden iyiye artırmış.

Peki nedir Kudüs sendromu? Hangi durumlarda ve ne şekillerde vücut bulur?

Kudüs sendromunun bilinen üç formu var.

İlk form, Kudüs’e gelmeden önce hali hazırda psikotik bir rahatsızlığı bulunan ve Kudüs’e gelir gelmez içinde kaldıkları ağır dini atmosferden hastalıkları tetiklenen insanlarda meydana geliyor. Aynı zamanda dindar kişilikler olan bu insanlar, Kudüs’e gelerek yarım kalmış dini bir misyonu tamamlayacaklarını, ya da din adına gerçekleştirmeleri gereken üstün bir amaç olduğuna inanmaya başlıyorlar ve sanrılara boğuluyorlar. Bu insanların büyük çoğunluğu kendini ’Yeniden Dönen Mesih’ ilan etmiş.

İkinci form, sanrılara boğulmak ya da kendini İsa Mesih zannetmekten ziyade, eksantrik bir kişilik özelliğinin ortaya çıkmasından ibaret.

Üçüncü form ise ilk formla benzeşiyor fakat önceden meydana gelmiş herhangi bir rahatsızlıkla alakası bulunmuyor.

Bu kez psikolojik olarak sorunsuz biri, Kudüs’e gelmesiyle birlikte yavaşça bir girdaba kapılıyor ve git gide ruh sağlığı bozulmaya başlıyor. Diğerlerine göre daha karmaşık sayılan üçüncü forma kapıldıysanız büyük ihtimalle şu semptomları yaşıyorsunuz:

  • Anksiyete, heyecan ve tansiyon yükseliyor.-Varsa birlikte geldiğiniz gruptan ayrı ve yalnız gezmek istiyorsunuz. 

  • Temizlik takıntısı başlıyor. Sürekli duş almak istiyor ve kişisel temizliğinize fazla önem göstermeye başlıyorsunuz.

  • Mümkün olduğunda beyaz giyinmeye çalışıyorsunuz.

  • Yüksek sesle İncil’den ya da diğer kutsal kitaplardan pasajlar okumaya hevesleniyorsunuz.

  • Ağlama duvarına adeta uygun adım yürüyüş yapıyorsunuz.

Bu tuhaf sendrom, diğer pek çok sendrom gibi tartışmalara açık ve çoğu otorite tarafından kabul edilmiyor.

Psikiyatrist M. Kalian ve E. Witztum, Kudüs sendromu olarak tanımlanan şeyin yalnızca önceden psikolojik problemleri olan insanların yaşadığı bir takım nöbetlerden ibaret olduğunu iddia ediyor.

Ne olursa olsun insan ruhunun sınırları ve tuhaflığını yüze çarpan türden bir rahatsızlık, Kudüs sendromu…

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
altair-al-azraq

Herkes Din afyondur yazmış ağız birliği etmiş gibi. Metanol yarayı temizlemek için kullanılır ama içilirse kör eder, fazlası da öldürür. Din afyon değil, ama amacı dışında kullanılınca zehir olur

cengizhan-camadan

Dininizi seveyim ben sizin sayın ultra-muthiş zekalı insanlar sizi.

Gizli Kullanıcı

Düşünsenize Muhammed aslında Hira Mağarası'nda bu sendromu yaşamış falan... 1500 yıldır halisülasyona inanıyormuşuz... Ahahaha çok komik olurdu ya filmini çekseler de izlesek.

feyk

muhammede kesin bir sey soyliyemem ama birbiri ile taban tabana zit gerceklikleri, mutlak gercek diye lanse edip pesine milyonlari hatta yuzmilyonlari takmis bir suru insan var. hepsi dogru olamiyacagina gore cogu kulliyen yalan, en guzel yalanda yalanin gercekligine inanilarak soylenendir. bunlarin pek cogunun sizofren ve benzeri akil hastaliklarindan oturu halusilasyonlar gormeleri, yuzmilyonlarinda o halisulasyonlar pesinden kosmasi, birinde olmadiysa bile otekinde mutlaka olmustur. ornegin tarsuslu pavlus, diger adiyla havari paul (saul), colde basina gunes geciyor, gunlerce komada yatiyor. bu sirada isa nin kendine gorunup incilin kalan kisimlarini indirdigini soyluyor ve butun roma dunyasinda hristiyanligi yaymaya basliyor. bugun bildigimiz hristiyanligin kaynagi pavlusdan baskasi degildir. islam dogruysa pavlusun yaydigi, bugun milyarlarca insanin 2bin yildir takip ettigi kitap halusilasyondan baska bir sey olamaz. sayet pavlus hakliysa....

corpse-bride

cahılıye donemının ıgrenclıklerı bır ınsanda sendromlara yol acacak seyler dogurmus olabılır mı? sonucta kızları dırı dırı gomuyorlardı boyle bırsey ben gorsem aklımı yıtırırım gercı

feyk

islamiyet oncesi arabistani hakkinda cok fazla kaynak bulunamiyor ama bulunanlardan hicde oyle cahiliye donemi olmadigina dair bilgiler var. aslinda bunlari hattusaliya sormak lazim. onun ozel ilgi ve arastirma alanina giriyor.

lauren

ayy bir nevi penny dreadful gibi hımhımıhım töbeler olsn açıımda izliim

kul-tegin

manyetik alan diye bir kavram var..dünyayı sarmayalayan bir enerji dalgası ne oldugu tam anlaşılamıyor bir çok teori var..bazı yerler bu manyetik alanın enerjisinin yogunlaştıgı yerler kudüs de onlarda biriydi sanırım..aklıma onun etkili olabilecegi geldi.. piramitler ve birçok ,tapınakların bu enerji merkezlerinde olduguyla ilgili bir makale okumuştum

sinan-ozen

Ama; "halüsinasyon" diye bir kavramda var! :)

kul-tegin

o bölgelerde yada bazı tapınaklarda pisişik deneyimi niye yaşadıklarına dair bir olasılıgı söyledim..bilimin kabul ettigi hatta cihazlarla gözlemledigi insanın aurasını(bedeni çevreleyen manyetik enerji alanı) etkilemiş olabilir. aurası hassas insanlarda bundan etkilenmiş olabilir.bir gerçegi ögrenmeye çalışıken dindarların ve metaryalistlerin ezberlerini bozmamak için zorlama yorumlar yapması komik oluyor..iki taraf da henüz bilmiyoruz ama tüm açık fikirlilikle ögrenmek istiyoruz deme cesaretini bulamayışları:)))

sinan-ozen

Metafiziği çözmemiz çok zor.

corpse-bride

guzel yerden yakalamıssın dostum mnayetık alan cok onemlı basta kuslar olmak uzere pek cok hayvanın algısını bozabılıyor gunes fırtınalarından gelen zararlı maddelerden koruyor ara ara yer degıstırdıgıde oluyor bu etkılı olmus oalbılır

Görüş Bildir