Diğer Gezegenlerde Ne Kadar Süre Hayatta Kalabileceğinizi Biliyor musunuz?

17PAYLAŞIM

Ölmeden ne kadar dayanabiliyoruz acaba 🤔

Merkür

solarsystem.nasa.gov

Bu gezegeni ziyaret etmek ve aynı zamanda hoş olmayan sonuçlardan kaçınmak istiyorsanız, bir zamanlayıcıya ihtiyacınız var. Merkür'deki sıcaklık dalgalanmaları oldukça farklı, gündüz 430 dereceye kadar ulaşırken, gece -170'e kadar düşüyor. Merkür nispeten yavaş bir şekilde döndüğü için, hayatta kalmak için tek ihtiyacınız olan şey, gündüz sıcaklığının gece sıcaklığına geçiş anını yakalamaktır. Bu da orada yalnızca 90 saniye geçirebileceğiniz anlamına geliyor. Aynı zamanda bu 90 saniyede, gezegendeki zehirli gazların sizi öldürmemesi için nefesinizi de tutmanız gerekiyor.

Venüs

solarsystem.nasa.gov

Venüs'e ayak basma şansınız olsaydı, tadını çıkarmak için sadece bir saniyeniz olurdu. Bu arada, tadını çıkarmak deyimini kullanmak biraz uygun olmayabilir çünkü bir saniyenin sonunda ölmüş olma ihtimaliniz yüksek. Bu gezegenin atmosferinin %98 karbondioksittir ve basınç Dünya'dan 90 kat daha yüksektir, ayrıca tüm yüzeyi sülfürik asit  bulutlarıyla kaplıdır.

Mars

solarsystem.nasa.gov

Mars uzay kolonizasyonu için ilk seçenek olmasına rağmen, bu gezegende kalabileceğiniz en uzun süre yaklaşık 80 saniyedir. Atmosferi %95 karbondioksittir. Ayrıca çok soğuktur ve ortalama sıcaklık -80° F'dir.

Jüpiter

solarsystem.nasa.gov

Güneş sistemindeki en büyük gezegen size sadece bir saniye misafirperver olacaktır. Sonra daha yüzeyine inemeden kendinizi dev bir kasırganın ortasında bulacaksınız. Gezegen, temel olarak hidrojen ve helyumdan oluşan bir gaz kütlesi ile çevrilidir. Yani burada nefesinizi tutmanız da işe yaramayacaktır.

Satürn

solarsystem.nasa.gov

Satürn, üzerinde sadece bir saniye, hatta daha az bir süre kalmanıza izin verecek diğer bir uzay devi. Gaz bulutlarının yanı sıra, Satürn'de saatte 1800 km'ye ulaşabilen çok kuvvetli rüzgarlar vardır. Bu Satürn, yüzeyinde o kadar çılgın kasırgalar yaratır ki, gözlerinizi açıp kapayıncaya kadar kozmik toza dönüşmüş olursunuz.

Uranüs

solarsystem.nasa.gov

Bu gezegen sıcak su, amonyak ve metan karışımı ile kaplıdır. Aslında, bu gezegende ne kadar süre kalacağınızı söyleyemeyiz, muhtemelen oraya inmek için zamanınız bile olmaz. Çünkü o çılgın karışım sizi anında eritirdi.

Neptün

solarsystem.nasa.gov

Neptün'deki korkunç rüzgarlar bazen ses hızından bile daha hızlı olabilir. Bu yüzden bu gezegende de bir saniyeniz bile yok.

Bilim insanları tüm bu gazlara, rüzgarlara, ısıya bir çözüm bulmuş olsaydı hangi gezegene gitmek isterdiniz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
kahraman-sezer

Jüpiter satürn uranüs neptün demişler tüm bunlara çözüm bulunsaydı bile bu gezegenlerdeki aşırı yer çekimi nedeniyle amele sümüğü gibi yere yapışır bir daha ayağa kalkamazdınız :d

bykzlt

Bir gezene gitmeden Jüpiter tarafından nasıl yok ediliriz :)) Hepimizin bildiği dinozorların yok olup memelilerin yükselişe geçmesini sağlayan göktaşı. Yaklaşık 100 milyon yıl önce asteroid kuşağından 10 km genişliğinde bir astreoid dışarı atıldı yani Jüpiter'in yer çekimi tarafından yerinden çıkarıldı ve dünya ile çarpışma rotasına yerleşti. Jüpiter etrafındaki asteroid kuşağından gelen asteroitin Dünya'ya çarpmasıyla atmosfere fırlayan tonlarca kükürt nükleer kışı getirdi. Bu sürede yaşayan türlerin %75'i tamamen yok oldu. Bir hamlede Jüpiter Dünya tarihinin akışını değiştirmişti halen de değiştirebilir.

umutakseloglu

Bu gezegenlerin hiçbirine iniş yapılmadığı için hepsi gözlem olarak geçiyor, teleskopla bakmak ayrı inip bakmak ve canlı var mı gözlemlemek ayrı çünkü mesafeler var ve görüntüleri hem geç algılıyoruz hemde gezegenlerin içinde alt katmanda ne var bilmiyoruz

onur311

Ay'a gitmek isterdim. Bize çok yakın. Orda bir koloni ve istasyon kurulması güzel olurdu. Dünya-Ay arasında Uzay minübüsü hattı kurar çalıştırırdım.

ismet-minchev

dunyanin suyunyu cikardik simdi ay kaldi

deneri

bu kadar manyak gezegenin arasında tatlı dünyamızda hapsolmuş durumdayız.

Görüş Bildir