Görüş Bildir
Haberler
DHKP-C Operasyonunda 5 Kişi Tutuklandı

DHKP-C Operasyonunda 5 Kişi Tutuklandı

Caner
04.04.2015 - 23:13
İçeriğin Devamı Aşağıda

Okmeydanı'nda DHKP-C terör örgütüne yönelik operasyona ilişkin aralarında İngiliz vatandaşı S.S.K.'nın da bulunduğu 5 kişi tutuklandı.

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin perşembe günü Okmeydanı'nda gerçekleştirdiği ve DHKP-C terör örgütüne yönelik olduğu belirtilen operasyonda gözaltına alınan 24 kişiden İngiliz vatandaşı S.S.K.'nın da bulunduğu 5 kişi daha tutuklandı. 18 yaşından küçük tutuklanan 2 şüpheliyle beraber toplam tutuklu sayısı 7 oldu. 8 kişi ise adli kontrol tedbiri uygulanarak serbest bırakıldı.

İstanbul Emniyet Müdürlüğündeki işlemleri sabah saatlerinde tamamlanan şüpheliler, Çağlayan'da bulunan İstanbul Adalet Sarayı'na sevk edildi. Şüphelilerin ifadelerini 4 savcı aldı. Yaşları 18'den küçük 5 şüpheliden ikisi 'Terör örgütüne üye olma' gerekçesiyle tutuklandı. 18 yaşından küçük şüphelilerden birine adli kontrol uygulaması konulurken diğerleri ise serbest bırakıldı.

13 KİŞİ MAHKEMEYE SEVKEDİLDİ

Yaşları 18'den büyük 19 şüpheliden aralarında İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan İngiliz vatandaşı S.S.K'nin de bulunduğu 7 kişi 'Terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla 'tutuklama', 6 kişi ise 'adli kontrol' talebiyle mahkemeye sevk edildi. Diğer kişiler ise savcılık sorgusunun ardından serbest bırakıldı.

İNGİLİZ VATANDAŞIYLA BERABER TOPLAM 7 KİŞİ TUTUKLANDI

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan İngiliz vatandaşı S.S.K.(52)'nın da aralarında bulunduğu 5 kişinin sorgusu nöbetçi İstanbul 4. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapıldı. Şüpheliler V.O., C.Y., S. S., B.E. ve İngiliz vatandaşı S.S.K. 'Terör örgütüne üye olma' suçlamasıyla tutuklandı. Diğer şüpheliler F. E. ve H. S. hakkında ise yurtdışı çıkış yasağı ve haftada bir kere imza atma adli kontrolleri uygulanarak serbest bırakıldı. 6 şüpheli ise sadece yurtdışı çıkış yasağı konarak serbest kaldı. Yaşları 18'den küçük 2 kişi ise önceki saatlerde tutuklanmıştı. Toplam tutuklu sayısı 7 oldu.

'TERÖR ÖRGÜTÜNÜN YOĞUNLAŞTIĞI YERDE YAKALANMIŞ OLUŞU...'

Mahkeme karında, İngiliz vatandaşı S.S.K. hakkında tutuklamaya gerekçe olarak şu ifadelere yer verdi: 'Şüphelinin yabancı uyruklu oluşu ve yasadışı terör örgütünün yoğunlaştığı yerde yakalanmış oluşu ayrıca dosya içerisindeki bilgilerden Avrupadaki yasadışı silahlı örgüt toplantılarına katılıyor oluşu, yabancı uyruklu olması nedeniyle kaçma ihtimalinin bulunması somut delil olmakla şüphelinin üzerine atılı suçun katalog suçlardan olması nazara alınarak tutuklama sebeplerin var kabul edilmesi gerektiği ve adli kontrol tedbirlerinin bu halde yetersiz kalacağından tutuklanmasına'

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Şüpheli S.S.K.nöbetçi savcılıktaki ifadesinde, İskoçya doğumlu olduğunu ve tercümanlık yaptığını belirttiği öğrenildi. İngilizce-Türkçe çeviriler yaptığını söylediği öğrenilen S.S.K'nın, 1996 ve 2011 yıllarında Türkiye'ye gelerek Türkçesini geliştirmek için birer hafta kaldığını ifade ettiği kaydedildi. 2014 yılında da sosyalist bir proje hakkında düzenlenen seminerde tercümanlık yapmak için de bulunduğunu belirttiği öğrenilen S.S.K'nın, 'Ben sosyalist bir dünya görüşüne sahip olduğum için bu yönde yapılan sempozyumlardan haberim oluyor. Şubat ayında İstanbul'a geldim o tarihten beri de buradayım. En son 2 Nisan tarihinde daha önce de birkaç kez gitmiş olduğum İdil Kültür Merkezi'ne gittim. Buraya gitmemin sebebi uyumaktı. Tam uykuya dalacaktım, dışardan sesler geldi. Polisler beni ve içerde bulunan 4 kişiyi gözaltına aldı. Polisin elinde otomatik tabanca gördüm, bir an öldürüleceğimi de düşündüm. Bir kaos yaşandı. Bana ve arkadaşlarıma vurdular. Sonrasında emniyet müdürlüğüne götürüldük. Türkiye'de tek katıldığım gösteri 2011 yılında Galatasaray Lisesi önünde hapishanede öldürülen tutuklularla ilgili yapılan gösteridir. DHKP-C örgütüyle herhangi bağım yoktur, bu örgütten kimseyi tanımıyorum. Benim herhangi bir ülkenin istihbarat örgütüyle de ilgim yoktur. Üzerime atılı DHKP-C örgüt üyeliği suçlamasını kabul etmiyorum' dediği öğrenildi.

TUTUKLANAN İNGİLİZ VATANDAŞI METRİS CEZAEVİ'NDE

Okmeydanı'nda DHKP-C terör örgütüne yönelik düzenlendiği belirtilen operasyona ilişkin tutuklanan İngiliz vatandaşı S.S.K.'nın da bulunduğu 5 kişi Metris Cezaevi'ne konuldu. Şüpheliler iki çevik kuvvet minibüsüyle cezaevine getirildi.

Arzu KAYA, Mehmet AKTARAN / İSTANBUL DHA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın