Devlet Terör Saldırısında Yaralananlara 7 Yıl Sonra 'Mağdur Değilsiniz' Dedi: 'Parayı İade Edin'

 > -

Hakkari'de 7 yıl önce yola tuzaklanan mayının sivil minibüsün geçişi sırasında patlamasıyla 2'si oğlu, 7 yakınını kaybeden Cahit Erol, SGK'nın kendisine ve patlamada yaralanan iki torununa terör mağduriyeti nedeniyle bağlanan aylık 100 lira maaşı kestiğini, 'siz mağdur değilsiniz' diyerek bu zamana kadar ödenen 27 bin lirayı da geri istediğini söyledi...

16 Eylül 2010 tarihinde yola PKK’lı teröristlerce döşenen mayın, Geçitli Köyü’nden Hakkâri’ye giden Erol Aydın yönetimindeki minibüsün geçişi sırasında uzaktan kablo düzeneğiyle patlatıldı. Şiddetli patlamada minibüste bulunan Cane Dayan (50), Semiha Dayan (35), Eşref Gür (33), Şirin Kurt (23), Zarife Çiftçi (25), Enes Erol (22), Abuzeyt İdem (40), Nurullah Umut Çiftçi (2) ve sürücü Aydın Erol (30) öldü. Ölenler, Geçitli Köyü’nde mezarları başında olayın yıldönümünde anıldı. Anmaya katılan Cahit Erol, 7 yıl önce oğlunun kullandığı minibüse teröristlerin düzenlediği saldırıda 2’si çocuğu, 9 yakınının öldüğünü belirterek şu iddialarda bulundu:

"Madem terör mağduru değiliz öyleyse failleri bulsunlar"

“Aradan geçen zamana rağmen failler bulunamadı. Olayın ardından bize ‘Siz terör mağdurusunuz’ diyorlardı. Devletin bana ve patlamada yaralanan torunlarım Zeynep ve Sudenaz için  terör mağduriyetinden dolayı bağladığı aylık 100 TL maaş, SGK tarafından 8 ay önce gönderilen bir yazıyla kesildi. Bize, ‘Siz terör mağduru değilsiniz. Bu parayı size yersiz olarak vermişiz. 3 yıl boyunca verdiğimiz parayı  iade edeceksiniz’ dediler. Köyde bulunan bir tarlamı satıp verdikleri 27 bin TL’yi geri vereceğim. Madem biz terör mağduru değiliz o halde bu olayın faillerini ispatlasınlar.

"Dosyamız yeniden açılmazsa AİHM'e gideceğiz"

Biz faillerin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. 4 yıl önce dosyam Van 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gitti. Dosyamız 1 yıl önce de kapandı. Biz faillerin ortaya çıkması için dosyamızın tekrar açılmasını istiyoruz. Açılmadığı takdirde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne başvuracağız. ”

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

AydınHakkariSGKTerörVan
Görüş Bildir