Dersimiz Çevreyi Koruma: Bolu'da 8 Bin Kişilik Doğa Kampından Geriye Çöp Yığınları Kaldı

 > 
1.5bPAYLAŞIM

İnsanoğlu bir parçası olduğu doğaya karşı saygısızca davranmaya devam ediyor. Interrail Türkiye ve Camprail'ın, Bolu'nun Mengen ilçesinde düzenlediği kamp sonrası ortaya çıkan görüntüler de bunun bir ispatı.

Şirinyazı Göleti Kamp ve Piknik Alanı'nda hafta sonu yapılan ve iki gün süren kampa yaklaşık 8 bin kişi katıldı.

Fotoğraf. bykorez

Fakat kampa katılanlar ve organize edenler yanlarında getirdikleri çöpleri geri götürmeyi düşünmeden tabiatın içinde bıraktılar.

Haliyle ortaya görmek istemediğimiz bu manzaralar çıktı 👇

Bırakılan çöpler, yağmur ve rüzgarın etkisiyle çevreye de yayıldı. Temizlik çalışmaları ise ancak salı günü yapılmaya başlandı.

Dün ve bugün de devam eden çalışmada şimdiye kadar 2 kamyon çöp toplandı...

Ayrıca bölgedeki ağaçların da kampçılar tarafından tahrip edildiği ve bırakılan çöpleri yiyen bir ineğin öldüğü iddia edildi.

Kampın işletme sorumlusu Turgay Kahraman ise 2-3 bin kişilik katılım beklenen kampa 8 bin kişinin katıldığını belirtti.

Orman Genel Müdürlüğü'nün 25 yıllığına kiraladığı kamp alanının işletme sorumlusu Turgay Kahraman, 2-3 bin katılım beklenen kampa yaklaşık 8 bin kişinin katılmasıyla çöp sorununun ortaya çıktığını söyledi. Kahraman, alana koydukları 16 çöp bidonu ve 2 römorkun yeterli gelmediğini ifade etti.

Kamp etkinliği düzenleyen İnterrail Türkiye "Alanda yaş ağaç kesilmesi ve gölün temizlik maddesi nedeniyle kimyasala boğulması" iddialarını yalanladı.

Çöplerin bırakılıp gidilmesi ve doğaya zarar verilmesine ilişkin yapılan açıklamanın bir bölümü şöyle:

"Bugüne kadar gerçekleştirilen etkinliklerimizin hiçbirinde çöp ve temizlik hususunda son etkinliğimizdeki gibi manzaralarla karşılaşılmamış olmasının sebebi Mengen yetkilileri ile etkinlik öncesi anlaşılmış olmasıdır. Hatta Mengen Belediye başkanımız sayın Turhan Bulut ve yanındaki ekibi tarafından etkinliğimizin ikinci günü kamp alanımıza yapılan ziyarette tüm dostlarımızdan ‘alanın mümkün olduğunca temiz tutulmaya gayret edilmesi, alanın genel temizliğinin ise yetkililere bırakılması gerektiği, alana temizlik araçlarıyla girileceği ve kaba çöplerin merkezi yerlere yığılması’ istenmiştir."

Açıklamanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

Kampçıların talanı sosyal medyada da yankı buldu. Öne çıkan tepkilerden bazıları 👇

Kampçıların talanı sosyal medyada da yankı buldu. Öne çıkan tepkilerden bazıları 👇
Kampçıların talanı sosyal medyada da yankı buldu. Öne çıkan tepkilerden bazıları 👇
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir