Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Depresyondaki Kişiye Asla Söylenmemesi Gereken 6 Cümle

-

Psikolog önerili!

Kaynak: http://barisgurkas.com

1. Psikolog desteğine ihtiyacın yok, senin arkadaşların var.

Depresyon günümüzün en yaygın rahatsızlıklarından biri. Günlük işlevimizi bozan, üretkenliğimizi etkileyen, mutsuz olmamıza sebep olan ruhsal bir sorun. Bununla kişinin tek başına mücadele edebilmesi oldukça zor. Kişi bununla mücadele etmeye çalışırken, çevredekilerin ona destek olmak için çabalaması oldukça iyi niyetli olmasına karşın, kimi zaman durumu daha da kötüye götürebiliyor. Arkadaş desteği depresyonu tedavi etseydi, psikologlara ihtiyaç duyulmazdı.

2. İnsan içine çık biraz!

İnsan içine çıkmak temelde iyi fikir olabilir. Ancak depresyondaki kişinin kendine, geleceğe ve dünyaya olan olumsuz düşünceleri insanlarla temas etmesini zorlaştırır, insan içine çıktığında da kendisini daha iyi hissetmez.

3. Her şeyin var neden mutsuzsun?

Depresyonu bir rahatsızlık olarak görmeyen bizlerin en temel yanılsamasıdır. Depresyon sahip olunanlarla değişen bir durum değildir. Bu duruma göre maddi durumu çok iyi olanların depresyona girmemesi gerekiyor. Depresyonun kelime anlamının zıttı, zenginlik değildir.

4. Bunların hepsi senin kafanda bitiyor.

Millet olarak en sevdiğimiz cümle “Bunların hepsi senin kafanda bitiyor”, bununla karşımızdakinin tüm sorunlarını çözdüğümüzü sanıyoruz. Evet, kafada bitiyor doğru; malum beyin kafanın içinde. Kişisel gelişim zırvalarından türeyen bu kavramın, gerçeklikle payı olmasına karşın çözüme götürmüyor.

5. Yoga yap, ibadet et….

Bunlar insanı rahatlatır, iyi hissetmesini sağlar. Ancak orta seviye veya daha ileri şiddette depresyonda işlevsel olmazlar.

6. Herkesin problemleri var seninkisi de dert mi?

Evet, doğru herkesin problemi var, ancak bu kişinin depresif duygu durumunu değiştirmek için yeterli değil. Başkalarının problemi depresyondaki kişinin ruh halini daha iyi hale getirmeyecek.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir