Deniz Gergedanından Almamız Gereken 10 Kıymetli Ders

 > -
Abone ol

Deniz gergedanı, boynuzlu balina, narval... belki belgesellerde adını duydunuz, enteresan şekline vuruldunuz, şaşırdınız, yadırgadınız belki onu. Ama o hayatından memnun, yaşadığı tüm sorunlara, sıkıntılara rağmen ekmeğinin peşinde. Peki sen insanoğlu, küçücük dertlerini dünyada sanki tek senin başına gelmiş gibi büyüten, gücünü kaybeden, vazgeçen insanoğlu, hiç mi görmezsin deniz gergedanını? Hiç mi ibret almazsın?

1. Sen boynuzuna bakar “unicorn” diye seversin, peki hiç sordun mu “nasıl memnun musun eşek kadar sipsivri boynuzla?” diye.

Memnundur o, alışmıştır onunla yaşamaya, ömrünü engelleyemeyeceği şeyler için üzülmekle harcamaz deniz gergedanı.

2. “Kafanda o kadar uzun bir boynuz varken nasıl mutlu olabilirsin ya?” diyorsun şimdi, ama deniz gergedanı onun da çaresini bulmuştur.

O boynuz dediğin şey aslında bu hayvanın bir dişi ve o diş içerisinde 10 milyondan fazla sinir ucu var. Yani deniz gergedanı bu boynuz sayesinde çevresinden bilgi topluyor. Sahip olduğu şeyleri kendi çıkarına kullanmasını biliyor deniz gergedanı.

3. İngilizcesi Narwhal’dır bu hayvanın, “Ölü Balina” anlamına gelir, üzülmüyor mu böyle seslenilince?

Hayır üzülmez, çünkü bu onun büyüdükçe renk değiştirmesinden dolayı aldığı bir isim. Kaldı ki sen başkalarının senin için neler söylediğine bu kadar önem veriyorsun da eline ne geçiyor?

4. Deniz gergedanı en derine dalabilen memeli.

2 kilometreye kadar dalabiliyor, organlarına giden kan akışını kesebiliyor, göğüs kafesinin boyutunu istediği gibi ayarlayabiliyor, yani hayatının kontrolü tamamen elinde. Kimseye müdana etmiyor, kendi göbeğini kendi kesiyor.

5. Deniz gergedanları sürü halinde yaşıyor, beraber avlanıyor, birlikte tüketiyor.

Bakma kendine yetebildiğine, beraber olmanın kıymetini biliyor deniz gergedanı. Yalnızlık, yalnız kalma, kafasını dinleme gibi şeylerle uğraşmıyor. Bir arada olunduğunda daha güçlü olduklarının farkındalar.

6. Boynuz ne kadar büyük olursa, testisleri de o kadar büyük oluyor deniz gergedanının.

Ama senin, benim gibi bunu bir erkeklik meselesi yapmıyor deniz gergedanı. En büyük boynuz bende ehehehe diye dolaşmıyor ortalıkta, bunu kimsenin gözüne sokmuyor. Gereksiz yere övünüp kimseyi kırmıyor deniz gergedanı.

7. Çevresine uyum sağlamayı başarmış bir hayvan deniz gergedanı, buzdaki deliği bulup nefes alabilmek için ses dalgalarını kullanıyor.

Optimal bir hayvan deniz gergedanı, sahip olduğu özellikleri, yetenekleri keşfetmiş ve bunu kendi faydasına kullanmasını biliyor. Sen farkında mısın neler yapabileceğinin?

8. Bol C vitaminli derisi ve boynuzları için avlanıyor bu eşsiz hayvanlar.

Peki sen, hiç düşmanım çok diye ağlayan bir deniz gergedanı gördün mü? Ya da yaşamaktan vazgeçen? Hayat bir mücadeledir ve deniz gergedanı bunun en güzel 100 metresini koşuyor.

9. Sen sadece sözlerinle, hareketlerinle insanları kırıp yaralarken, o koca boynuzuyla en yakınındakine bile zarar vermeyen deniz gergedanını düşündün mü hiç?

2 metre boynuzla, dip dibe geziyorlar ama hiç deniz gergedanı boynuzu ile arkadaşını deşti haberi okumuyoruz neden? Çünkü deniz gergedanı yakınındakilere, arkadaşlarına, ailesine karşı çok özenli. Kendisi için kıymetli olan insanları yaralamamak için özen gösteriyor da ondan. Kendini düşün bir de, ne kadar gaddar ve zalimsin. Bir de boynuzun olsa…

10. Upuzun boynuzlarının bakımını kendileri yapamaz, bir başka sürü üyesinden yardım alırlar.

upload.wikimedia.org

Böylesi bir yardımlaşmayı daha önce nerede gördün? Kaç defa bir başka arkadaşının beceremediği bir işte ona yardıma koştun, onun işini gördün? Düşün deniz gergedanı sana yardımlaşmanın önemini anlatıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
didemblack

insanlığından utanıyor insan bunları okuyunca :/

lbr

İnsancıklar bunlarada sarır birazdan. Filleri katledip dişlerini çaldıkları gibi, bunlarında boynuzlarını çalarlar. Çalıpta neresine takıcak, napıcak orasını bilemem ama.

enk-capital

Aaa unicorn'ların atası bu! Denizden çıkıp at olarak evrilmişler. Biliyodum işte unicorn'lar gerçek! Ama biz daha göremeden nesilleri tükenmiş ne yazık ki :(

Gizli Kullanıcı

şöyle galerileri her gördüğümde tekrar tekrar doğru bir seçim yaptığımı düşünüyorum biyolojiyi seçmekle bu arada aklıma yeni bir soru kazıdığın için sağol abi :DDDDD

sertacgnlts

narwhals narwhals swimming in the ocean!

Görüş Bildir