Demode ve Sevimsiz Ofisleri Bambaşka Bir Havaya Bürümenize Yardım Edecek 10 Basit Öneri

91PAYLAŞIM

Çoğu beyaz yakalı çalışanın sabahları ayaklarının geri geri gitmesine sebep olan şeylerden biri, buz gibi, sevimsiz ve artık modası çoktan geçmiş çalışma alanları. Ofisler form değiştiriyor, renk değiştiriyor, canlanıyor. Buna paralel olarak da, çalışan mutluluğu artıyor, verimlilik ve üretkenlik yükseliyor. 

Basit bazı değişimleri uygulayarak ofisinizi çok daha mutlu bir yere dönüştürecek bazı önerilere bakalım:

1. Çalışanlarınızın her türden kişisel eşyasını ve hatta minnak dostlarını ofise getirmelerine izin verin.

Klasik anlamdaki, insanı hayattan soğutan tarzda kupkuru ofislerin modası çoktan geçti. Hem ofise renk ve dinamizm getirmiş; hem de gerçekten bir aile ortamı yaratabilmek yolunda adım atmış olursunuz. İnsanlar ne kadar doğal davranabileceklerini bilirlerse yaratıcılıkları da, şevkleri de, neşeleri de o ölçüde artar.

2. Üretkenliği arttırmak için, çalışanlara "ne istiyorsun" diye sormak yerine onları gözlemlemelisiniz.

Uzmanlara göre, üretkenliği arttıracak ne gibi değişiklikler istediklerini çalışanlara sorduğunuzda, bir çoğu aslında içinden geçeni söylemez. Çünkü o hakikaten de mümkün bir seçenek midir, bilemezler. 

Ama gözlem yaptığınızda kesinlikle daha çok ipucu elde edersiniz. Örneğin dinlenme alanı diye sizin planladığınız bir köşe daima boştur ama diğer taraftaki minicik kanepeye 3 kişi oturuyordur; gibi.

3. Ofisi farklı dekorasyonlara sahip bölgelere ayırın; şık restoranlardaki gibi.

Bir yerde çalışma masası grupları, buradan bitkilerle ayrılan geniş bir minder takımı, orayı ayıran renkli bir duvar, onun arkasındaki odada farklı bir ışıklandırma kullanımı örneğin.

Bu, insanların 4 duvar bir sevimsiz ofis içine sıkışmışlık hissi yaşamasının yerine, mekanda genişlik ve çeşitlilik algısı yaratacağından, herkese daha ferah hissettirecektir.

4. Renkli, otantik, sıra dışı birkaç dekor amaçlı obje kullanın.

Artık eski bir ayaklı gece lambası mı olur, puzzle parçası şeklinde birleşen puflar mı olur; bulun işte bir şeyler. Hatta, çalışanlarınızdan da ofisin ortak alanlarına dekor teşkil edecek bir şeyler getirmelerini rica edebilirsiniz.

5. Verimliliğin yolu etkileşim içinde olmaktan geçer.

Az sayıda çalışanınız varsa, bir arada tutun. Çok sayıda çalışanınız varsa da geniş gruplar halinde bir arada tutun. Kişiler rahatlıkla ve kolayca başkalarıyla etkileşime geçebilmelidir. Tek sözcükten dev bir beyin fırtınası oluşabilir.

6. Her kişiye bir masa uygulaması da biraz demodeleşmekte.

Üstelik de gereksiz masraf. Bunun yerine, ekipler için uzun ve geniş masalar artık daha çok tercih ediliyor. Sinerji ve bütünleşiklik açısından daha doğru bulunan bu uygulama, ekipler arası aidiyet hissini de kuvvetlendiriyor.

7. İki şeyi mutlaka barındırın; oyun ve yeşil.

Ofisin içine basket sahası kurun demiyoruz tabii ama bir köşede, insanların molada veya mesaiden sonra oynayacakları bir play station örneğin; ya da belki ufak bir langırt masası; "bitse de gitsek" hissini ciddi şekilde azaltacaktır. 

Bol bol bitki kullanın. Böylesi bir minik değişimin bile ortamın havasına nasıl pozitif yansıdığına inanamayacaksınız.

8. Kullanacakları donanım ve malzemeleri kimseye dayatmayın.

Bazı insan masa üstü bilgisayarda rahat eder, bazısı diz üstü. Bazısı Mac sever bazısı Windows. Kimi defter hastasıdır; kimi tahta karalar; kimi post-it. Şirket logolu not defterlerini ortalıktan kaldırın. Kimseye kullanacağı şeyleri dayatmayın.

9. Sinerji iyi güzel; ama insanlara, ihtiyaç duyduklarında sessizlik içinde çalışabilecekleri bir seçenek de sunun.

Sıkı konsantrasyon gerektiren bir konuya odaklanmaya çalışırken kimse sinerjiyle ilgilenmez, uğultuyu istemez. Bazen kendi başlarına kalabilecekleri kapalı bir iki oda planlamanız çok doğru olur.

10. Son olarak, her şeyi aynı anda değiştirmeye çalışarak kendinizi zora sokmayın; değişimi zamana yayın.

Seneye sektörün ne durumda olacağını az buçuk öngörmüyorsanız örneğin; dekorasyona para harcamaktansa, işte bitkiler gibi, daha küçük adımlarla başlayın ve süreci adım adım yönetin. 

Tüm bu değişimler yeni nesil ofis trendini yakalayıp, çok daha üretken ve mutlu çalışanlar yaratmanıza yardım edecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
jrwolf54

taştaş geçiyorsunuz türkiyedeyiz lan hakkımı versin yeter

Görüş Bildir