Değeri 5'e Katlandı: Şeyha Moza'nın Kanal İstanbul Güzergahındaki Arazisi 'Turizm ve Ticaret Alanı' Oldu

 > 
462PAYLAŞIM

Katar Emiri Şeyh Temim'in annesi Şeyha Moza’nın Kanal İstanbul güzergahında satın aldığı 44 dönümlük arazi bir kez daha ülke gündeminde. Kanal İstanbul’un çevresine kurulacak yeni şehrin imar planlarının onaylanmasıyla Şeyha Moza’nın 'tarla' vasfındaki arazisinin 'turizm ve ticaret alanı' niteliği kazandığı belirtiliyor. Uzmanlar arazinin şimdiden 5 kat değerlendiğini, ileride değerinin daha da artacağını söylüyor. 

Gelişmeyi Sözcü'den İsmail Şahin "Katar Emiri’nin annesine Kanal İstanbul piyangosu vurdu" başlıklı haberle duyurdu.

Haberde, Kanal İstanbul’un çevresinde kurulacak yeni şehrin uygulama imar planlarının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandığı, Şeyha Moza’nın ortağı olduğu şirketin 44 dönümlük arazisinin de "turizm + ticaret" alanı olarak olarak belirlendiği belirtildi.

Yeni şehir planlarında sağlık turizmi için ayrılan bölgeye, plana göre turizm + ticaret alanlarında iş, alışveriş ve yönetim merkezi, otel, motel, ofis, büro, lokanta, çarşı, çok katlı mağazalar, banka ve finans kurumları gibi yapılar inşa edilebilecek.

"Değeri beşe katlandı"

Sözcü'ye konuşan gayrimenkul değerleme uzmanları, 44 dönümlük arazinin 12-13 milyon lira bedelle satın alınmış olabileceğini ifade etti.

Arazinin şu anki değerinin 20-25 milyon lira civarında olduğunu kaydeden uzmanlar, yeni imar planlarının yürürlüğe girmesinin ardından arazinin değerinin minimum 5 kat artabileceğine, bölgenin gelişimine göre bu miktarının daha da yükselebileceğini söyledi.

 

İmamoğlu, Kanal İstanbul’un uygulama imar planına itiraza hazırlanıyor

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu ise yeni şehrin uygulama imar planlarına yarın itiraz edeceklerini açıkladı.

Cumhuriyet'e bir mülakat veren İmamoğlu, Kanal İstanbul konusunu görüşmek üzere tüm siyasi parti liderlerinden de randevu talep ettiğini söyledi.

"Burada usulsüz bir şekilde çıkar elde etme söz konusu. Niçin bu insanlar, 30 milyon metrekareyi son 8-9 yılda satın aldılar? Neden Katar’daki iş insanları birden tarım bölgelerine ilgi gösterdi? Bütün bunların sorgulanması adına Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları buna itiraz etmeli... Bence bu beladan kurtulmak İstanbul’un geleceğini kurtarmaktır."

Habere sosyal medyadan tepkiler 👇

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir